Ко је Доналд Трамп, 47. председник САД? Биографија човека који може да промени судбину света
Доналд Трамп (78) је нови, 47. председник Америке. Захваљујући већини гласова освојених на протеклим изборима, Трамп је успео да из трке за Белу кућу изађе као победник и почевши од јануара 2025. године започеће свој други четворогодишњи мандат на месту првог човека Сједињених Америчких Држава.
Ситуација у којој се сада налазе и он и земља су далеко другачије од оне коју је оставио за собом. Много тога се издешавало у међувремену – у Трамповом политичком животу, нацији и глобално. Букнула су два велика рата – један у Европи, други на Блиском истоку, мигрантска криза, инфлација, пандемија ковида, која је почела у време његовог мандата. Све наведено је оставило последице на економију, а управо то највише мучи америчке гласаче.
Трамп прогласио је победу, оценивши да је реч о ''највећој политичкој победи неког политичког покрета''.
- Хвала америчком народу што ми је учинио част да будем 47. председник ове земље. Борићу се за сваког грађанина, породице и будућност, сваким дахом свог тела, нећу се одморити док не будемо предали јаку Америку нашој деци која то заслужују - рекао је Трамп током обраћања својим присталицама у изборном штабу у Западном Палм Бичу на Флориди.
Мало ко је веровао када је отишао са функције 2020. да ће поново бити на челу САД.
Шта ће бити изазови његовог мандата
Према анкети истраживачког центра Пју из маја, "веома велики проблеми" Американаца су инфлација (62%), способност републиканаца и демократа да раде заједно (60%), приступачност здравственој заштити (57%), илегалне миграције (51%) и оружано насиље (49%).
Такође, стање моралних вредности је "веома велики проблем" за 46% Американаца.
Све ће то сачекати Трампа када поново уђе у Белу кућу. Први пут му је ривал на изборима 2016. била Хилари Клинтон, коју је поразио са 304 спрам 227 електорских гласова и постао 45. председник, најстарији у историји САД у првом мандату, први милијардер у канцеларији – и онај са најмање политичког искуства. Такође је једини амерички председник који је имао два суђења за опозив – 2019. због притиска на Украјину да истражи пословања породице Бајден а 2021. због подстицања на побуну (ослобођен је у оба случаја). То је било након што је Трамп изгубио реизбор од Џоа Бајдена са 306 спрам 232 електорских гласова. Тврдио је изборну превару и покушао да оспори резултате. Његове присталице су 6. јануара 2021. упале у Капитол хил, неколико дана пре истека мандата и Бајденове инаугурације. До марта ове године је више од 500 њих осуђено на затвор, а поднето је преко 1.300 кривичних оптужнице.
Трамп је изашао из Беле куће обећавајући да ће се вратити. Провео је године тврдећи да је изгубио изборе због преваре, око чега је Америка и даље подељена.
- Уз подршку свих у овој просторији, вратићемо Кућу, вратићемо Сенат и нашу земљу, а онда, што је најважније, у 2024. вратићемо нашу прелепу Белу кућу - рекао је у марту 2022. присталицама у Форт Лодердејлу на Флориди.
Пре тога је, међутим, морао да порази Камалу Харис на изборима 5. новембра.
Како је изгледао Трампов први мандат?
Повукао је САД из Иранског нуклеарног, Париског климатског и споразума Отворено небо, посвађао се са НАТО око буџета, обуставио финансирање Светске трговинске организације, ушао у трговински рат са Кином, постао први амерички председник који је икад посетио Северну Кореју, забранио уласке у земљу муслиманима из седам земаља. Донео је пакет смањења пореза, именовао троје судија у Врховни суд и преселио амбасаду из Тел Авива у Јерусалим.
Највећи успех његове спољне политике је било посредовање у склапању историјског споразума између Израела и Емирата. Али, његова политика је довела до сукоба с Кином, приближавања Русији, а удаљавању од НАТО савезника и Европе.
Важи за националисту, анти-интервенционисту, изолационисту и протекционисту. Пребацује му се да подржава екстремне десничаре, да је шовиниста и расиста. Цени лидере чврсте руке, попут Владимира Путина и Кима Џонг Уна.
Друга Трампова трка
За сада је, према многима, без преседана. На страну што се Бајден повукао из трке након посрнуле дебате па је Трамп трчао ка Белој кући раме уз раме са Харисовом. На њега су покушана два атентата у размаку од свега два месеца.
Први покушај догодио се 13. јула на митингу у Батлеру, Пенсилванија, кад је Трамп рањен у уво. Слике крвавог Трампа како пркосно маше песницом обишле су свет. Други покушај се догодио 15. септембра док је играо голф у свом клубу на Флориди. Нападач је ухваћен, а Трамп није повређен у инциденту.
Његова кампања ескалирала је увредама на митингу у Њујорку када је један говорник окарактерисао Порторико као "смеће", које су засениле завршну поруку републиканског кандидата. Чак су се из Трампове кампање оградили и рекли да то не одражава њихове ставове. Трамп је, додуше, после рекао да је скуп био "фестивал љубави" и одбио да се извини због увреда које су се чуле са њега.
Слично је рекао овог месеца за 6. јануар 2021, кад га је описао као "дан љубави". Наиме, Трамп је тог дана има митинг испред Беле куће пре него што су хиљаде његових присталица дошле у Вашингтон, што је кулминирало упадом у Капитол хил током званичне изборне потврде Бајдена. Сада је рекао да маса која се појавила тог дана "није дошла због њега већ због наштиманих избора". Прошлог августа је против њега поднета оптужница у Вашингтону у вези његових акција 6. јануара 2021. и око тог датума. Сама побуна или подстицање на побуну није једна од оптужби.
Сем тога, Трамп покушава да исплива из још три кривична случаја.
Правни проблеми
Први је бивши председник у историји САД који је кривично осуђен, након што је 30. маја проглашен кривим за фалсификовање пословних података у случају исплате 130.000 долара порно глумици Сторми Данијелс да ћути о њиховој афери тик уочи избора 2016. (пресуда је одложена за 26. новембар).
Неколико недеља касније, 1. јула, Врховни суд САД је пресудио да Трамп има делимични имунитет у случају незаконитог покушаја да поништи резултате избора 2020. (не делује да ће скоро бити суђења).
У јулу је такође одбачен случај против Трампа на Флориди везан за незаконито држање осетљивих владиних докумената. Уложена је жалба, али је неизвесно шта ће бити након одлуке Врховног суда о имунитету.
Такође, Трамп је у августу оптужен за кривичну заверу за поништавање резултата избора у Џорџији, а суђење још није заказано.
Шта је Трамп рекао да ће урадити ако победи
Трамп има дугу листу акција које жели да предузме већ првог дана у Белој кући. Обећао је да ће преокренути многе политике уведене откако је напустио канцеларију, те наставити на неким местима на којима је стао.
“Вашингтон пост” је избројао да је од покретања кампање Трамп изнео 41 различито обећање о томе шта жели да уради свог првог дана. То укључује “највећу масовну депортацију у историји Америке”, укидање повластица на електрична возила и забрану трансродним женама да се баве женским спортом. Такође планира да заврши изградњу зида између САД и Мексика, уведе више тарифа на увоз и повећа производњу енергије у земљи. “Рат” против нарко картела и “много боља здравствена заштита од Обамакера" биће му приоритети.
Обећао је да ће искоренити "непријатеља изнутра" и рекао да би размотрио употребу војске против својих политичких противника. Прошлог фебруара је на два кампањска снимка рекао да, ако “марксистички” тужиоци одбију да подигну оптужнице за злочине и препусте “наше градове насилним криминалцима”, “неће оклевати да пошаље федералне органе за спровођење закона да поврате мир и јавну безбедност”.
Поседовао је бренд “Мис универзум” од 1996-2015. и био продуцент и водитељ ријалити шоуа “Шегрт” од 2003-2015.
Женио се три пута, први пут 1977. чехословачком манекенком Иваном Зелничковом, са којом је добио Доналда млађег, Иванку и Ерика – и десеторо унучади. Пар се развео 1992. након Трампове афере са глумицом Марлом Мејплс, са којом се оженио 1993. и добио ћерку Тифани. Развели су се седам година касније, а Трамп се 2005. венчао по трећи пут, словеначком манекенком Меланијом Кнаус, са којом је наредне године добио сина Барона.
Уназад су га пратили разни скандали, од политичких и дипломатских до сексуалних. У последњем таквом случају оптужен је за сексуално злостављање манекенке Стејси Вилијамс коју је упознао преко Џефрија Епстајна током ’90-их.
Трамп је прошле године такође обећао да ће окончати рат у Украјини “убрзо након што освоји председништво” и тврди да му не би требало више од једног дана да реши сукоб.
Пре него што је ушао у политику, Трамп се бавио некретнинама. Рођен 1946. и одрастао у Квинсу у Њујорку, дипломирао је економију у Вартоновој школи Универзитета Пенсилванија, наследио очев посао са некретнинама 1971, преименовао га у “Организацију Трамп” и проширио операције на изградњу и реновирање небодера, хотела, казина и голф терена.
Трампов приватни живот
Женио се три пута, први пут 1977. чехословачком манекенком Иваном Зелничковом, са којом је добио Доналда млађег, Иванку и Ерика – и десеторо унучади. Пар се развео 1992. након Трампове афере са глумицом Марлом Мејплс, са којом се оженио 1993. и добио ћерку Тифани. Развели су се седам година касније, а Трамп се 2005. венчао по трећи пут, словеначком манекенком Меланијом Кнаус, са којом је наредне године добио сина Барона.
Уназад су га пратили разни скандали, од политичких и дипломатских до сексуалних. У последњем таквом случају оптужен је за сексуално злостављање манекенке Стејси Вилијамс коју је упознао преко Џефрија Епстајна током ’90-их.
Србија Данас/Блиц