КО ЈЕ НОВА ПРЕМИЈЕРКА ВЕЛИКЕ БРИТАНИЈЕ? Најоштрије се залагала за санкције Додику, оптуживала Србе да уз Путина поткопавају тешко стечени мир
Лиз Трас, досадашња министарка спољних послова, нова је премијерка Велике Британије и лидерка Конзервативне странке.
Са 81.326 гласова Трас је победила свог противника Ришија Сунака који је имао 60.399 гласова.
Трас ће већ сутра почети са обављањем премијерске дужности након што је званично именује краљица Елизабета Друга.
Оно по чему ће ове године пријем код краљице Елизабете бити специфичан јесте да први пут у току њене владавине он неће бити одржан у Лондону.
ДОНЕТА ОДЛУКА! Изабрана нова премијерка Велике Британије: "Пријатељу Борисе, супротставио си се Владимиру Путину"
ХИТНО СЕ ОГЛАСИЛА МОСКВА: Запослени у руској амбасади погинули у терористичком нападу
ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ИСПРЕД РУСКЕ АМБАСАДЕ! Одјекнула експлозија, око 20 погинулих
Како је саопштила Бакингемска палата, 96-годишња краљица овог пута неће напуштати Шкотску и за разлику од претходних случајева, одлазећи премијер Борис Џонсон мораће у дворац Балморал, где ће на крају 6. септембра краљица примити и његовог наследника.
Краљица се обично среће са новим премијером у Бакингемској палати у Лондону, а сусрет у Балморалу, где она обично проводи лето, представља кршење традиције до којег је дошло због тога што она има потешкоће са кретањем.
Трас је трећа премијерка Велике Британије у историји, након Маргарет Тачер и Терезе Меј.
Како подсећа Би-Би-Си, Лиз Трас је, када је имала седам година, у имитацији по избору у својој школи глумила Маргарет Тачер, која је 1983. године победила убедљивом већином.
Тридесет девет година касније, она је заиста пошла корацима Челичне лејди и постала лидерка Конзервативне партије и премијерка.
Након дуготрајне политичке борбе за премијера Велике Британије, Трас је постала наследница Бориса Џонсона, који је свргнут са места лидера након што је због низа скандала изгубио подршку странке.
Биртански медији пишу да ће нова премијерка одмах бити изложена притиску да објави план за решавање нагло растућих рачуна за електричну енергију.
Осим тога, Трас наслеђује посрнулу економију у земљи, са највишом инфлацијом у последњих 40 година.
Многи су оптимистични да ће нова премијерка подржати планове за замрзавање такозване енергетске границе, максималне цене домаћег гаса и електричне енергије, коју свака три месеца поставља регулатор Офгем.
Хитне мере већ прве седмице на власти
Лиз Трас је јуче изјавила да ће већ током прве седмице на власти покренути хитне мере како би се позабавила растућим рачунима за енергију и повећала залихе енергије.
Рекла је и да ће бити "храбра" у решавању проблема слабе економије, понављајући своје обећање да ће подстаћи њен раст како би се решила "дуга листа проблема".
Пишући за Сандеј телеграф, навела је да разуме колико је криза трошкова живота изазовна за Британце и да ће предузети “одлучне мере како би осигурала да породице и предузећа могу преживети ову и следећу зиму”.
- Планирам да у првој седмици моје нове администрације одредим наше хитне кораке у вези са рачунима за енергију и снабдевањем енергијом - рекла је она.
Лист Сандеј тајмс цитирао је изворе у министарству финансија који су рекли да би трошак њеног плана могао лако да премаши 100 милијарди фунти (115 милијарди долара), од којих би већина била осигурана задуживањем владе.
Трас је раније у интервјуу за Би-Би-Си одбила да изнесе било какве детаље, рекавши да није у реду да износи своју "прецизну стратегију" пре него што је преузела дужност.
Такође, није желела да коментарише поменуту цифру од 100 милијарди фунти.
Како је најавила, њен приступ ће бити двојак: хитна акција за решавање кризе трошкова живота и план за постизање економског раста, а осим тога она ће именовати Веће економских саветника које ће давати “најбоље идеје” за привреду.
- Морамо донети тешке одлуке како бисмо осигурали да не будемо у овој позицији сваке јесени и зиме. Спремна сам да донесем тешке одлуке за обнову наше економије - написала је она.
Наслеђе Бориса Џонсона и Конзервативне странке
У тренутку када је влада коју је предводио Борис Џонсон пуцала по шавовима, а скандали се ређали један за другим, министарка спољних послова Лиз Трас била је једна од оних која се није претерано много мешала у унутрашње процесе и рад британског премијера.
У то време, сматрало се да њена оданост Борису Џонсону у тренуцима када су се скандали ређали око његовог имена и неки од њених бескомпромисних ставова (који нису увек добродошли, нарочито у унутрашњој политици) потенцијално могу да угрозе њен крајњи циљ преузимања вођства државе.
- Велика Британија је велика држава и знам да уједињена Конзервативна партија може ослободити потенцијал свих грађана. Веома је важно да пошаљемо поруку британским грађанима. Као премијерка, предводићу владу која је посвећена кључним принципима Конзервативне партије. Суочавамо се са великим изазовима за земљу у економији, сигурности и животној средини. Волим нашу земљу и желим најбоље за њу - поручила је Трас.
Када је реч о њеној политичкој личности и популарности унутар странке, Трас је још почетком јануара радила на придобијању подршке утицајних људи у Конзервативној партији како би преузела лидерску позицију.
У унутарстраначким анкетама које се објављују сваких неколико месеци, Трас је немали број пута крајем 2021. и почетком ове године истакнута као најпопуларнија министарка међу члановима владе Бориса Џонсона.
- Њен ентузијазам за слободу, слободну трговину и ниске порезе одјекује партијском базом. Међутим, њена бескомпромисна економска позиција и одбојност према политичкој коректности, чине је политичком фигуром која изазива поделе - пише Фејненшел тајмс.
Нова Челична лејди?
За разлику од ставова о унутрашњим политичким питањима који нису обележили Трас, спољна политика је подручје у којем је у последњем периоду она била најзаступљенија што јој је, у контексту глобалних геополитичких кретања, свакако дало одређену предност у трци за премијерску позицију.
До сада, Трас је у Великој Британији, али и у остатку света, постала позната по бескомпромисним ставовима који осликавају тежњу Велике Британије за ширењем утицаја како у Европи, тако и на подручју Индо-Пацифика, што је држави постало нарочито важно након изласка из Европске уније.
Управо политику "Глобалне Британије" последњих година утеловљује Лиз Трас, а многи је због њених ставова и понашања упоређују са Маргарет Тачер и истичу како би Трас могла да постане нова “Челична дама”.
- Многи њени говори такође су били у тону Маргарет Тачер, уз понављања да је поносна на британску културу, вредности, слободу, демократију и људска права - наводи се у анализи британских медија.
Многи су сугерисали да Трас и својим облачењем - крзнена капа и бела машна - покушава да опонаша Маргарет Тачер, иако је она те тврдње одбацила.
Сматра се да су јој тачеровска аура и бескомпромисни ставови, те најаве које се тичу смањења пореза, уз ранију популарност унутар Конзервативне партије, највише помогли у долсаку на место премијерке Велике Британије и лидерке конзервативаца.
Током посете британским војницима на Балтику, Трас је такође на одређени начин имитарала потез Маргарет Тачер из 1983. године, те се заједно са војницима возила на тенку чиме је настојала да пружи подршку активностима британске војске у склопу НАТО деловања на Балтику.
Подршка Западном Балкану
Када је реч о Западном Балкану, сматра се да ће избором Лиз Трас за британску премијерку, Босна и Херцеговина, али и друге државе готово па сигурно добити додатну подршку како у борби против руског утицаја тако и у напретку на евроатлантском путу.
Трас била једна од оних који су се у Великој Британији највише залагали за увођење санкција Милораду Додику и другим званичницима из РС, што је и учињено средином априла када је управо Трас нагласила како Додик и Цвијановић подривају стечени мир у БиХ.
- Ово двоје политичара намерно поткопавају тешко стечени мир у Босни и Херцеговини. Уз охрабрења од руског председника Владимира Путина, њихово непромишљено понашање прети стабилности и сигурности широм Западног Балкана - рекла је тада Трас.
Своју подршку Трас је поновила и током посете Босни и Херцеговини када је нагласила како ће Велика Британија бити кључна подршка БиХ на путу према НАТО-у, али и Европској унији.