КО ЈЕ ПРИНЦ КОЈИ ДАНАС ДОЛАЗИ У СРБИЈУ? Корени Алберта II моћни су и јако важни
Оснивач династије је дипломата из Ђенове Грималдо Канела, чији су насоледници били на власти у Монаку до средине 18. века, након чега је презиме проширено на Матињон Грималди.
Посета принца Алберта II од Монака одудара од уобичајених посета званичника из света Србији, не због споразума о сарадњи који ће бити потписан, већ због личности госта, главе кнежевине, али и сина незаборавне Грејс Кели и принца Ренијеа, којег је јавност навикла да виђа не само у званичним приликама и пословима, већ и на црвеним теписима и дворовима европских династија.
ТРАМП НИКАД ОШТРИЈИ: Први човек САД одобрио да се скине вео тајне са докумената који се тичу његове везе са Русијом
СВИ ЋЕ СЕ ТЕСТИРАТИ: У изолацији и 13 радника ресторана који су били на Трамповој забави
ВОДЕЋИ АМЕРИЧКИ ЕПИДЕМИОЛОГ ОБЕЛОДАНИО: "Зараза у Белој кући је могла да се спречи"
Владар Монака, наиме, потиче из једне од најпознатијих, најстаријих и најутицајнијих краљевских породица Европе, која већ деценијама привлачи пажњу целог света и чија се имовина процењује на неколико милијарди америчких долара.
Породица Грималди је уједно и једна од најпознатијих светских краљевских фамилија, одмах након британске и сматра се да има много већи утицај на политичкој сцени, него што се то на први поглед види.
Краљевина је постала појам аристократије и гламура, пре свега због чињенице да је њен члан 1956. године постала једна од најлепших глумица, добитница оскара Грејс Кели, која се тада удала за пинца Ренијеа и са њим добила троје деце - Каролину, Алберта II и Стефани, чији се сваки корак, такође, помно пратио у светској јавности.
Алберт је ожењен бившом јужноафричком пливачицом Шарлин Витсток (сада Шарлин, кнегиња Монака). Венчали су се 2. јула 2011. у Монте Карлу а 10. децембра 2014. она му је родила близанце, кћерку Габријелу и сина Жака.
Од 1977. до 1981. је, под именом Алберт Грималди, у Сједињеним државама, студирао економију, политичке науке, психологију, енглеску литературу, историју уметности, антропологију, геологију, социологију, немачки језик и музику. Дипломирао је политичке науке. Говори енглески, француски и немачки језик.
Његова мајка Грејс је трагично изгубила живот у септембру 1982. године, на стрмим литицама Монака, на скоро истом месту где је три деценије раније снимила кабриолет-сцену у класику "Држ’те лопова". Кнежевина Монако налази се 15 километара од Нице и недалеко од границе Француске и Италије, а многи је сматрају и центром Азурне обале.
После Ватикана, то је најмања држава на свету, али важи и за једно од најскупљих места.
Две трећине становништва чине милијардери и милионери из целог света, пре свега због пореских олакшица.
Оснивач династије је дипломата из Ђенове Грималдо Канела, чији су насоледници били на власти у Монаку до средине 18. века, након чега је презиме проширено на Матињон Грималди.
Огранак те породице Полињак Грималди сада је на власти и основао га је Реније III 1949. године, отац принца Алберта ИИ.
Сама држава простире се на 2,02 квадратна километра, има седам квартова и у њој живи око 40.000 становника, од којих је отприлике цетвртина аутохтоно становништво, а њени најпознатији становници су чланови кнежевске породице.
Иако је званични језик француски, користе се и италијански и енглески, док се монегашки језик, који је микс француског, италијанског и аутохтоног дијалекта учи у школама као обавезан језик.
Мада кнежевина није део ЕУ, са њом је повезана преко Француске, а и званична монета јој је евро.
Главна привредна грана Монака је туризам, а најпознатији њен део је Монте Карло, где се налазе чувене коцкарнице.
Кнежевина Монако позната је и по тркама Формуле 1. и познатом тениском турниру Мастерс 1000 - Монте Царло.