Колико је моћна иранска, а колико израелска војска?
Израел је јуче покренуо копнену инвазију у Либан.Данас је дошло до нове ескалације - израелска војска каже да су ракете испаљене из Ирана на Израел.
Ова вест долази након што је високи званичник Беле куће изјавио да Сједињене Америчке Државе имају назнаке да се Иран спрема ускоро покренути напад балистичким пројектилима против Израела. Неименовани званичник је такође упозорио да би директан напад Ирана на Израел имао озбиљне последице.
Колико је јака иранска војска?
Колико је јака иранска војска? Пре свега, треба одвојити регуларну, традиционалну војску и Исламску револуционарну гарду (ИРГЦ). Ради се о гарди која је доминантна, али не и једина грана иранских оружаних снага. ИРГЦ је основан недуго након Исламске револуције 1979. године. Сматра се кључном компонентом иранске војне моћи.
Што се тиче свеукупне војне снаге Ирана, према сајту Глобал Firepower, који сваке године од 2006. објављује свој годишњи извештај и ранг-листу националних оружаних снага од најјачих до најслабијих, Иран заузима 14. место. Израел на истој листи заузима 17. место. Наводи се да Иран има 1.18 милиона активних војника, од чега је 350 хиљада резервиста, а 220 хиљада припада разним паравојним формацијама.
Укупно имају 551 авион. Борбена флота састоји се од 186 авиона. Што се тиче јуришних авиона, Иран их има 21, од којих је 15 спремно за рат, како се наводи на страници. Имају 1996 тенкова (спремних за борбу 1397) и 101 брод, од чега је седам фрегата и 19 подморница. Немају носаче авиона.
Иран има један од највећих арсенала балистичких пројектила на Блиском истоку.
Забринутост међу иранским суседима изазива ирански програм балистичких пројектила. Афшон Остовар, професор националне безбедности на Морнаричкој постдипломској школи и стручњак за иранску војску, рекао је за New York Тимес да Иран има један од највећих арсенала балистичких пројектила и дронова на Блиском истоку.
То укључује крстареће ракете и противбродске ракете, као и балистичке ракете домета до 2000 километара, односно више од 1200 миља. Дакле, могу погодити било коју мету на Блиском истоку, укључујући Израел.
Хиперсонични пројектил
Није могуће изнети тачне бројке, али Центар за стратешке и међународне студије са седиштем у САД-у је пре неколико година изјавио да Иран поседује хиљаде ракета, што подразумева десетак типова пројектила. Подсетимо и да ИРГЦ надгледа ирански програм балистичких пројектила. Ова гарда користила је пројектиле за напад на сунитске муслиманске милитанте у Сирији и опозиционе групе иранских Курда у северном Ираку.
Иран је 2023. године представио хиперсонични пројектил, за који тврди да може погодити Израел за 400 секунди и избећи одбрамбени систем "Гвоздена купола". Стручњаци су тада говорили да је одрживост тог оружја упитна.
Иран није скривао огромне количине беспилотних летелица и пројектила током војних парада, а има амбиције ући у велики извозни посао с беспилотним летелицама. То су летелице које већ користи Русија у Украјини. Ради се о дроновима Шахед-136. Ови дронови добили су надимак "дронови самоубице" јер при судару експлодирају.
Какве су иранске нуклеарне способности?
New York Тимес је закључио да се иранска војска сматра једном од најјачих у региону у смислу опреме, кохезије, искуства и квалитета особља, али далеко заостаје за снагом и софистицираношћу оружаних снага Сједињених Америчких Држава, Израела и неких европских земаља.
Проблем је у томе што велики део авиона потиче из доба шаха Mohammeda Резе Пахлавија, који је водио Иран од 1941. до 1979. године, а многи су онеспособљени због недостатка резервних делова. Земља је такође купила малу флоту од Русије 1990-их, кажу стручњаци. Додају да су ирански тенкови и оклопна возила стари и да земља има само неколико великих морнаричких бродова.
Иран званично нема нуклеарне бомбе, но сматра се да је Техеран значајно унапредио свој нуклеарни програм откако се Трампова администрација 2018. године повукла из нуклеарног споразума из 2015. године. Америчка извештаја говоре како нема доказа о томе да је Иран наставио рад на производњи нуклеарног оружја, што је био случај 1990-их и раних 2000-их година.
ИДФ је основан 31. маја 1948. године, само два недеље након израелске декларације о независности. Од свог оснивања, његова водећа начела обликована су потребом земље да се брани од бројчано надмоћнијих суседа. Примарни елемент ове доктрине је уверење да си Израел не може приуштити да изгуби иједан рат.
Према Глобал Firepoweru, Иран је бољи од Израела, али...
Овогодишња ранг-листа војне снаге земаља Глобал Firepower објављена је средином године. Израелске одбрамбене снаге су према подацима Firepowera на 17. месту, док је Иран на 14. позицији. Иако Глобал Firepower открива неке односе снага и представља пристојан показатељ војног потенцијала, генерално се не сматра најпоузданијим начином рангирања јер не узима у обзир све важне параметре. Овој листи се највише замера што се ослања на бројке специфичне за наоружање, а не на високотехнолошке аспекте и степен обуке и борбеног искуства саме војске.
То се посебно односи на Израел, чија снага се огледа у напредном наоружању, што подразумева софистициране ваздушне снаге и системе одбране од пројектила. У земљи постоји и обавезна војна служба, што доприноси великој и доброј војсци.
Глобал Firepower не сагледава нити аспект партнера, а јасно је колике Израел користи има од Сједињених Америчких Држава, увјерљиво најјаче војне силе на свету.
Жене иду две године у војску.
Према овим подацима, израелско војно особље броји 646 хиљада људи, од чега се активнима сматра 173 хиљаде. У причувном саставу је 465 хиљада војника. Копнену војску чини 200 хиљада војника, особље ваздушних снага броји 89 хиљада војника, а морнарицу чини око 20 хиљада.
Раздобље служења војног рока траје 32 месеца за мушкарце и 24 месеца за жене, а након тога следи деценијама дуго раздобље обавезне причуве (до 50. године за жене и 55. године за мушкарце).
Израелска морнарица броји укупно 109 пловила, док ваздушне снаге у свом саставу имају 656 различитих јединица, од чега 323 борбена авиона. Израелске снаге имају и 1015 беспилотних летелица, од чега борбених 350. Што се тиче копнених снага, Израел има укупно 21.114 јединица. Ту су 1370 тенкова и 7714 осталих борбених возила.
Чувена израелска Жељезна купола
Сматра се да Израел има најбољу протузрачну одбрану на свету, посебно развијену за одбрану од свих врста ракета и пројектила. Уз протуракетне системе Arrow 3 и David's Слинг, најимпресивнији је ракетни систем Ирон Доме, односно Жељезна купола.
Ради се о мобилном систему протузрачне одбране који функционише у свим временским условима. Развиле су га две израелске фирме, Рафаел Advanced Дефенсе Systems и Исраел Аероспаце Индустриес, а главни циљ му је лоцирати, пресрести и уништити ракете које циљају на насељено или стратешки важно подручје.
Један од најбољих тенкова на свету
Што се тиче израелске производње оружја, треба истаћи тенк Меркава ИВ, који је сличан немачком борбеном тенку Леопард 2, познатом по употреби у Украјини. Ради се о тенку који је Израел почео производити након што је његов оклопни корпус претрпео тешке губитке против Египта и Сирије у рату 1973. године, с циљем смањења зависности од страних испорука оружја.
Модификовани Ф-16
Израелске одбрамбене снаге лете највећим контингентом Ф-16 ван ваздушних снага САД-а. Чувен је ловац Ф-16И Суфа (Суфа значи грмљавинска олуја на хебрејском). Прва флота стигла је у Израел 2004. године и садржавала је низ специјализованих модификација на моделу Ф-16 Fighting Фалцон, који је свој први лет извео 1976. године. Отприлике половина Фалцонове авионике замењена је израелским иновацијама, што авиону даје неке специфичне предности.
Верује се да Израел има нуклеарно оружје
Опште је веровање да Израел поседује и нуклеарно оружје. Процене израелских залиха крећу се између 80 и 400 нуклеарних бојевих глава, а верује се да земља има способност испоруке на неколико начина, укључујући авионе и крстареће ракете које се лансирају са подморница.
Американци Израелу дају милијарде и милијарде долара
Снага израелске војске не може се посматрати без савезништва са Сједињеним Америчким Државама. Као купац и корисник америчке војне опреме, Израел је укључен у заједнички развој војне технологије и редовно учествује у заједничким војним вежбама са америчким и другим снагама.
Чак и након напада Хамаса, САД је одлучио послати више војних бродова и авиона ближе Израелу као знак подршке. Израел је највећи кумулативни примаоц војне помоћи од Сједињених Држава од Другог светског рата, а сматра се да је САД Израелу обезбедио 150 милијарди долара билатералне помоћи.
На снази је и трећи Меморандум о разумевању између две земље. Америчка влада је 1999. године потписала Меморандум о разумевању којим се обавезала да ће Израелу годишње обезбедити најмање 2,67 милијарди долара војне помоћи у наредних десет година.
У 2009. години годишњи износ је подигнут на три милијарде долара, а 2019. године износ је поново повећан и сада износи најмање 3,8 милијарди долара које САД предаје Израелу сваке године.
Извор: Србија Данас/Јутарњи лист