КОРОНА ОЛАКШАЛА ПУТ ДРУГИМ ОБОЉЕЊИМА: Једна од најчешћих болести може постати отпорнија захваљујући вирусу
Једна од најчешћих сексуално преносивих болести у свету може постати отпорнија због короне.
Супергонореја је, иначе, отпорна на антибиотике, а Светска здравствена организација огласила се тим поводом и саопштила да је до ширења ове сексуално преносиве болести дошло због претеране употребе антибиотика у време пандемије корона вируса.
Потпредседник Бразила Моурао ПОЗИТИВАН на корона вирус
ДОШАО ДА ИХ ОРАСПОЛОЖИ: Откривено како је Деда Мраз убио 18 људи у старачком дому (ФОТО/ВИДЕО)
ВАКЦИНЕ КАСНЕ У ШПАНИЈУ: Пријављен инцидент са складиштењем у леденим коморама
Стручњаци већ годинама уназад упозоравају на прекомерну употребу антибиотика, управо због потенцијалне опасности да све већи број болести постане отпоран на те лекове.
У случају гонореје, проблем је у томе што се бактерија која изазива ову болест временом потпуно адаптирала на најбољи антибиотик којим се раније успешно лечила. Наука је успела да нађе алтернативни лек, азитромицин, али у последње време, гонореја више не реагује ни на њега.
- Превелика употреба антибиотика изазвала је антимикробна својства гонореје. На самом почетку пандемије ковида, један од најкоришћенијих лекова био је антибиотик по имену азитромицин, који се и иначе често користио код респираторних инфекција. Будући да је лечење свега што није ургентно практично стало за време пандемије, то се десило и са сексуално преносивим болестима, па су бројни пацијенти своје проблеме решавали код куће. Тако је, због претерано раширене употребе антибиотика, дошло до пораста случајева супергонореје - објаснио је за британски The Сун представник Светске здравствене организације.
Број случајева супергонореје већ пар година уназад расте, а сада је, како каже он, експлодирао, док ефикасног лека и даље нема, па се апелује на људе да практикују сигурне односе.
Гонореја је иначе једна од најчешћих сексуално преносивих болести у Србији и у свету, а преноси се спермом или вагиналним секретом током незаштићеног односа са инфицираним партнером.
Први симптоми се обично јављају у року од два до 10 дана након инфекције бактеријом. У многим случајевима гонореја изазива слабе или чак никакве симптоме, али се код мушкараца може јавити осећај голицања или пецкања у уретри (мокраћовод- канал којим урин излази спољашњу средину- полази из бешике и завршава се на врху пениса).
Касније, мокрење и ерекција постају болни и могуће је видети бели или жути исцедак из пениса.
Симптоми су слабије изражени код жена, тако да инфекција често остане непримећена, али се могу јавити често мокрење, бол при мокрењу као и бели или жути секрет из вагине често непријатног мириса.