БИЛ ГЕЈТС ПОЧЕО ДА СЕ РЕКЛАМИРА У СРБИЈИ: Ево о чему се заправо ради
Саоснивач Мајкрософта жели да чујемо о подвизима брачног пара - лекара који су дали велики допринос лечењу окрутних болести
Познати филантроп и саоснивач Мајкрософта, Бил Гејтс, почео је да се рекламира у Србији.
ОСВЕЖЕЊЕ ЗА ЛЕКАРЕ – MOZZART ДОНИРАО ПАКЕТЕ ВОЋА БОЛНИЦИ У БАТАЈНИЦИ
СВЕТ У СТРАХУ ОД НОВОГ СОЈА КОРОНАВИРУСА: Огласио се СЗО и открио колико је заиста опасан
ОГЛАСИЛА СЕ ЕВРОПСКА АГЕНЦИЈА ЗА ЛЕКОВЕ: Да ли труднице смеју да приме вакцину против ковида?
На друштвеним мрежама сада веома често кружи линк који води директно до његовог сајта.
Клик на оглас води вас до приче о два веома цењена лекара, који су брачни пар, и дали су велики допринос у лечењу опаких болести, попут ХИВ-а, а сада и корона вируса.
Куариша и Салим Абдул Карим су два најцењенија истраживача ХИВ-а на свету.
Ове године супружници су такође помогли и учествовали у обликовању одговора на ковид-19.
Али то је њихов скроман допринос, у поређењу са оним што су заједно достигли у више од 30 година дугачкој каријери епидемиолога.
Упознали су се у медицинској школи у родној Јужној Африци пре него што су се преселили у Њујорк на постдипломске студије.
1988. године, убрзо након што су се венчали, отпутовали су у Мексико, где су се у малом селу у планинама Сиера Мадре нашли са пријатељем, лекаром који је написао основни уџбеник о здравственој заштити у удаљеним руралним окружењима.
Испред сеоске здравствене клинике видели су мушкарца како мота педалу од бицикла, који је био постављен на постоље и повезан на кабл за напајање.
Испоставило се да је локални фармер такође уједно и сеоски зубар, очигледно прилично добар, и да су добровољци мотали педале како би на тај начин покретали његову бушилицу за зубе.
- Гледали смо како је ова заједница узела њихову судбину у своје руке - каже Салим.
- Имали су најневероватнију зубарску ординацију захваљујући оваквом изуму. То је оставило велики утисак на нас, како људи заиста могу променити свој свет - додао је.
Била је то моћна лекција о потреби научника да разумеју и сарађују са људима којима покушавају да помогну.
Искуство у том селу обликовало је њихове каријере.Они су врло брзо створили истраживачки центар у Јужној Африци осмишљен да реши два највећа проблема у ХИВ у Африци.
До 1990-их, болест је разарала Абдулову отаџбину, као што то ради и данас. Сваки пети човек са ХИВ-ом живи у Јужној Африци. Пар је видео два проблема која су ретко била на дневном реду других стручњака за ХИВ.
Први је био да жене су сносиле несразмеран терет у епидемији, и да не постоји начин да се епидемија контролише ако се њихове потребе не реше.
Други проблем био је да људи који живе са ХИВ-ом имају висок ризик од заразе и умирања од туберкулозе, веза која је данас позната као "ХИВ-ТБ коинфекција".
- То су углавном били наши проблеми у Африци на којима је мало ко радио - каже Куариша.
- Да смо седели и чекали решења однекуд, она никада не би дошла. Морали смо да узмемо ствар у своје туке - додаје.
2001. године окупили су групу истраживача за које су сматрали да могу имати већи утицај на ХИВ. Групу су назвали Центар за истраживачки програм за АИДС у Јужној Африци (ЦАПРИСА).
Данас ЦАПРИСА води три клинике у којима пружају антиретровирусе људима који живе са ХИВ-ом и проучавају нове приступе лечењу и превенцији ове болести.
Сматра се једним од најутицајнијих светских програма за истраживање сиде.
ЦАПРИСА је вероватно најпознатија по студији објављеној 2010. године која први пут доказује да микробицид - гел који би жена могла да користи пре и после секса, може пружити одређену заштиту од вируса.
Научници су готово две деценије покушавали да направе ефикасне микробициде, али формулација Абдула Каримса, која је користила тенофовир, лек који се обично даје људима који су већ имали ХИВ, била је прва која је пружила било какву заштиту.
Иако су стручњаци отишли корак даље и усредсредили на ефикасније дневне пилуле, концепт се и даље заснива на налазима микробиоцида ЦАПРИСА.
Иако се поље сада преселило са микробицида и уместо тога усредсредило се на ефикасније дневне пилуле, концепт се и даље заснива на налазима микроорганизама ЦАПРИСА.
ЦАПРИСА задивљује како својим начином радом, тако и резултатима. Инспирисани пољопривредником стоматологом којег су упознали у Мексику, Салим и Куариша дају приоритет оснаживању људи којима покушавају да помогну.
Током следећих неколико година, Куариша и Салим се надају да ће надоградити своје проучавање тенофовира као превенције ХИВ-а.
Тренутно је најбоља опција пилула коју морате узимати сваки дан, режим који је тешко одржати. Дакле, ЦАПРИСА ради на облику лека који би могао заштитити жену по годину дана.
Такође раде на фасцинантном приступу названом "широко неутралишућа антитела", који датира уназад неколико година.
2012. године открили су да ХИВ позитивна жена у једној од студија ЦАПРИСА-е има особину која је јединствена.
Антитела која је створио њен имуни систем могла би да нападну не само сој ХИВ-а који је имала, већ и 80 процената других познатих сојева ХИВ-а из целог света.
Кад би могли да изолују ћелије које су створила ова антитела, да их репродукују и користе их за стварање антитела за друге људе, то би променило игру.
Након година мукотрпног рада са бројним партнерима, успели су да створе широко неутралишућа антитела у лабораторији и тестирају их на мајмунима, са врло позитивним резултатима. Сада се антитела проучавају на људима ради безбедности и, на крају, због ефикасности.
Ако овај приступ делује, мораћете да добијете инјекцију само два пута годишње да бисте добили заштиту - доза која је много практичнија од дневне пилуле. Успех би такође усмерио пут ка крајњем циљу вакцине против ХИВ-а.
Ослањајући се на своја искуства са ХИВ-ом и ТБЦ-ом, пар је знатно помогао да се изнедри одговор на ковид-19 Јужној Африци и широм света.
Дакле, када се догоди пандемија, имамо мрежу стручњака попут Куарише и Салима који су спремни за најтеже задатке.
Овај пар је изузетно оптимистичан, чак и када су суочени са разарајућим болестима попут корона вируса и ХИВ-ом.
Њихов мото у ЦАПРИСА-и је "сваког дана када дођете на посао, требало би да мислите како ће данас бити боље него јуче".
То је лекција коју сви можемо научити и усвојити.