БЕОГРАД ХИТНО ПОСЛАО ПИСМО ЕУ И КВИНТИ ЗБОГ ПРИШТИНЕ: Курти хоће да блокира референдум на КиМ
Председник Србије Александар Вучић рекао је да је неформално обавештен да Албанци неће дозволити одржавање референдума 16. јануара.
Уочи одржавања референдума о промени Устава Србије у делу који се односи на правосуђе, заказаног за 16. јануар следеће године, из Приштине стижу најаве да наши сународници на Косову и Метохији неће моћи да учествују у гласању.
СРАМОТА! Србина осумњичили за наводни ратни злочин: Уместо да му врате ОТЕТУ ИМОВИНУ Албанци га ухапсили
СРАМНА ИЗЈАВА БИВШЕГ ПОРТПАРОЛА АЛИЈАНСЕ: Џејми Шеј УДАРА НА СРБИЈУ - "Косово треба да уђе у НАТО"
САМОЗВАНА ПРЕДСЕДНИЦА тзв. КОСОВО БЕСНИ: ЕУ није испунила обећање
Поводом још једног покушаја забране, у низу кршења људских права, у Канцеларији за Косово и Метохију кажу да су о најновијем потезу такозваног премијера Аљбина Куртија и одбијању да омогући спровођење референдума, одмах обавестили и Брисел и све земље Квинте.
- Упутили смо званично писмо на њихове адресе у којем истичемо да на овај начин Курти гази основна људска и грађанска права Срба на Косову и Метохији и апелујемо на њих да искористе свој утицај и дипломатски капацитет да Приштина промени своје становиште о одржавању референдума. Годинама су сви изборни процеси успешно спровођени на КиМ, уз асистенцију мисије ОЕБС - истакли су у Канцеларији за КиМ.
Шеста рампа Петковићу
Директору Канцеларије за КиМ Петру Петковићу власти привремених институција у Приштини јуче су поново забраниле да посети јужну српску покрајину. Ово је шести пут од почетка године да му је на административним прелазима спуштена рампа. Он је требало да присуствује слави у манастиру Девич, да обиђе Богословију у Призрену и посети повратничку породицу Глигоријевић у селу Новаке.
Из Приштине је јуче саопштено да је забрана за Петковића заправо одговор на то што министарки спољних послова тзв. Косова није дозвољен прелаз у Прешево. Наша Канцеларија за КиМ је то демантовала.
Претходно, председник Србије Александар Вучић рекао је да је неформално обавештен да Албанци неће дозволити одржавање референдума 16. јануара, те да ће покушати да, преко Брисела, убеди власти у Приштини да се омогући грађанима српске националности да гласају.
Он је овај потез привремених институција навео као један од бројних проблема које имамо у јужној покрајини и притисака на Србе.
Иначе, наши сународници на КиМ годинама гласају по истој шеми, уз асистенцију међународне организације ОЕБС. Право гласа има око 100.000 бирача који се, према првобитном упутству Републичке изборне комисије, изјашњавају на око 140 бирачких места.
Међутим, дешавало се да број локација за изјашњавање буде мањи, јер се нека и не отворе због процене да је угрожена безбедност грађана.
Сав потребан материјал за спровођење избора на Косову и Метохију довози ОЕБС, а по завршетку гласања, кутије са гласачким листићима се превозе у Рашку, где се, уз присуство комисије, гласови броје.
Тако је било и на последњим парламентарним изборима који су одржани у јуну прошле године.
На референдуму 16. јануара, Србија треба да се изјасни да ли је сагласна промени највећег правног акта, којом се уводе новине у начин избора судија и тужилаца и смањује улога Скупштине у "кадрирању".
Одлуку ће донети већина од изашлог броја бирача.