Хрватски министар одговоран за ЗЛОЧИНЕ над Србима
Председник Савеза Срба из региона поздравио одлуку Владе РС
Председник Савеза Срба из региона Миодраг Линта поздравио је данас одлуку Владе Србије да хрватски министар одбране Дамир Крстичевић није добродошао у Србију, како наводи, не само због реципрочних мера према Хрватској већ пре свега због своје улоге током рата у БиХ.
Прочитајте и:
Линта у изјави за јавност каже да "Крстичевић сноси одговорност за бројне злочине над српским становништвом у долини Неретве који су почињени током хрватске војне операције Чагаљ јуна 1992. године".
Он подсећа да је за време операције Чагаљ Крстичевић био "опуномоћеник поверништва јужног бојишта на челу са командантом генералом Јанком Бобетком". Циљ херцеговачких Хрвата је био, како каже Линта, етнички да очисти српско станивништво из тих крајева и уништи све трагове вишевеконог постојања Срба на том подручју.
Линта наводи да су у јуну 1992. године почињени тешки злочини над српским цивилима од стране хрватских снага у селима Тасовчићи, Пребиловци, Ходбине, Габела, Грабовина, Козице, Клепци, Поткоса, Речице, Домановићи, Опличићи, као и у самој Чапљини.
Како истиче, Срби су тешко страдали у Житомислићу, а посебна срамота било је минирање Саборне цркве у Мостару, као и скрнављење гроба српског песника Алексе Шантића чији је споменик као симбол српског битисања завршио у Неретви.
Линта наводи да су хрватске снаге уништиле и Храм Сабора пребиловачких мученика и у највећој мери мошти страдалих Срба у Другом светском рату од стране усташа.
УКЛОНИЛИ СПОРНЕ БИЛБОРДЕ: Српска војска није ослободила Будву 1918. године
Линта тврди да Крстичевић сноси одговорност и за бројне злочине који су почињени над српским цивилима и ратним заробљеницима и у хрватским војним операцијама Јужни потез и Маестрал 1995. године на подручју западнокрајишких општина.
Крстичевић је био комадант Четврте гардијске бригаде хрватске војске која је, како наводи Линта, одговорна за страдање најмање 40 српских избеглица на подручју општине Јајце, као и за убијство више од 300 људи на подручју Мркоњић Града. Тужилаштво БиХ још увек није подигло оптужницу против Крстичевића и других официра Хрватске војске који су одговорни за брутална убијства Срба у наведених хрватским војним операцијама, наопомиње Линта у изјави.