СТРАВИЧНО УПОЗОРЕЊЕ МАКРОНА: Европа пред великим ризиком од криза, треба смањити зависност од САД
Француски председник поставио питање на које "Европљани треба да одговоре"
Европа мора да смањи своју зависност од Сједињених Држава и избегне да буде увучена у сукоб Кине и САД око Тајвана, рекао је француски председник Емануел Макрон у интервјуу у свом авиону којим се враћао из државне посете Кини, пише Политицо.
Макрон је истакао своју омиљену теорију о "стратешкој аутономији", и да Европа, коју вероватно води Француска, треба да постане "трећа суперсила".
ЛУКАШЕНКО У СТРАХУ Од Путина тражи једну ствар: Западне земље погазиле споразуме о гаранцијама безбедности
ШТА СЕ ДЕШАВА У ТУРСКОЈ? Најновији потез Ердогана забринуо свет
ОГЛАСИЛА СЕ МОСКВА О ПРИСЛУШКИВАЊУ ЗЕЛЕНСКОГ: Ево шта кажу о тајним документима из Пентагона
Он је рекао да се Европа суочава са "великим ризиком" да буде "ухваћена у кризе које нису њене, што је спречава да изгради своју стратешку аутономију".
Си Ђинпинг и Комунистичка партија Кине са ентузијазмом су подржали Макронов концепт стратешке аутономије и кинески званичници се на њега стално позивају у својим односима са европским земљама. Партијски лидери и теоретичари у Пекингу уверени су да је Запад у опадању и да је Кина на узлазној линији и да ће слабљење трансатлантских односа помоћи да се овај тренд убрза.
- Парадокс би био да, савладани паником, верујемо да смо само амерички следбеници - рекао је Макрон у интервјуу.
- Питање на које Европљани треба да одговоре... да ли је у нашем интересу да убрзамо кризу на Тајвану? Не. Најгоре би било мислити да ми Европљани морамо да постанемо следбеници ове теме и да се угледамо на агенду САД и кинеску претерану реакцију - рекао је.
Макрон и Си су "интензивно" разговарали о Тајвану, према речима француских званичника у пратњи председника, а изгледа да је он заузео помирљивији приступ од САД или чак Европске уније.
- Европљани не могу да реше кризу у Украјини; како можемо веродостојно да кажемо Тајвану, "пази, ако урадиш нешто погрешно ми ћемо бити тамо?" Ако заиста желите да повећате тензије, то је начин да то урадите - рекао је он.
- Европа је спремнија да прихвати свет у коме Кина постаје регионални хегемон - рекао је Јанмеи Кси, геополитички аналитичар у Гавекал Драгономиксу.
- Неки од њених лидера чак верују да би такав светски поредак могао бити кориснији Европи - истакла је.
Према сведочењу избора који је био присутан, на трилатералном састанку са Макроном и фон дер Лајен прошлог четвртка у Пекингу, Си Ђинпинг је одступио од сценарија само две теме - Украјина и Тајван.
- Си је био видно изнервиран што је сматран одговорним за сукоб у Украјини и умањио је значај своје недавне посете Москви - рекла је ова особа.
- Очигледно је био љут на САД и веома узнемирен због Тајвана, због пута тајванског председника кроз САД и чињенице да Европљани постављају спољнополитичка питања.
Макрон и фон дер Лајен су заузели сличне ставове о Тајвану, рекла је ова особа. Али Макрон је касније провео више од четири сата са кинеским лидером, углавном само са присутним преводиоцима, а његов тон је био далеко помирљивији од фон дер Лајен када је разговарао са новинарима.