МИСЛИЛИ СУ ДА ЋЕ УМРЕТИ, А ПОГЛЕДАЈТЕ КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА: Сви се сећају фотографије изгладнелог дечака (ФОТО)
Малом Нигеријцу дали су име Хоуп (нада).
Нигеријски дечак кога су родитељи напустили јер су мислили да је вештац прошао је дуг пут, од екстремне неухрањености до здравог седмогодишњака.
Др Ристић објашњава: У каквој вези су црева и имунитет и како да спречимо инфекцију
КОНАЧНО ДОБРЕ ВЕСТИ ИЗ ЖАРИШТА КОРОНЕ: Опада број позитивних на ковид-19
ТАЛАЧКА КРИЗА У ФРАНЦУСКОЈ: Више људи рањено ватреним оружјем, специјалне јединице на терену! (ВИДЕО)
Подсетимо, почетком 2016. године пронашла га је данска хуманитарна радница, Ања Рингрен Ловен, и спасла му живот.
Ања, волонтерка која живи у Африци, пронашла је дечака како скроз го лута улицама, а када је пронађен, био је изузетно мршав и пун паразита јер је осам месеци живео од остатака хране коју су му људи бацали.
Фотографије изузетног мршавог Хоупа потресле су цео свет.
- Био је у ужасном стању. Био је неухрањен, исцрпљен и имао је неколико болести. Прве две недеље хоспитализације био је у критичном стању, нисмо знали да ли ће преживети - рекла је Ања која је током протеклих 6 година збринула на стотине напуштене деце.
Данас, Хоуп изгледа потпуно другачије.
- Здрав је и воли да иде у школу. Веома је паметан и воли да црта, зовемо га наш мали Пикасо. Неколико његових цртежа је и продато - рекла је.
Иначе, Хоуп никада није упознао своје родитеље, а хуманитарна организација која му је помогла није успела да пронађе ниједног његовог сродника.
- Деца се рађају без предрасуда. Када децу почињете да учите како да мисле или не мисле, тад пропадамо као друштво. Да ли Хоупа учимо да мрзи родитеље који су га напустили, оптужили да је вештац и оставили на улици да умре? Наравно да не. Сујеверје настаје због недостатка образовања, сиромаштва, религијског фанатизма и корупције. Ниједно друштво не може да се развије уколико нису испоштована основна људска права попут образовања, здравствене неге и социјалне заштите - поручила је данска волонтерка.
У појединим деловима Африке, многи се оптужују за вештичарење због смрти или болести у породици, неродних година, незапослености или неплодности. Тада деца постају жртвени јарци и означавају се као вештице и остављају на улици.
Ања и њен тим су спасли око 300 деце и тренутно брину о њих 76. Међу њима се налазе и девојчице које су мучене, сексуално злостављане, па чак и живе закопане.
- Образовање је најјаче оружје у друштву против незнања - закључила је.
Данкиња се сваке године подсети на дан када је пронашла Хоупа, а 2020. је поручила: "Ове године је био кум на венчању једног нашег колеге. Веома сам срећна што сам била део овог путовања. Хоуп, сада имаш цео свет под својим ногама. Иди истражуј и не осврћи се".