Могу да УМРУ, али ЈЕДНУ СТВАР НИКАКО НЕ СМЕЈУ: Жене у ОВОЈ ЕВРОПСКОЈ ЗЕМЉИ због тога одмах иду у ЗАТВОР!
Андора је најпознатија као скијашко одредиште и порезна оаза, али је и једна од последњих европских земаља која забрањује абортус
Андора је међу последњим европским земљама која има закон који женама забрањује побачај, чак ни у случају силовања или када им је живот угрожен, а који се кажњава затворском казном у трајању до шест месеци. Андорски доктори крше закон чак и ако пацијенткињама пруже информације или адресе клиника у иностранству.
Жене у тој земљи с 85. 500 становника смештеној у источним Пиринејима између Француске и Шпаније, немају право на побачај чак ни у случају силовања или када им је живот угрожен. Након што је Ирска ове године референдумом укинула забрану побачаја, само још Малта, Ватикан и Сан Марино имају такве законе у Европи. У Андори се побачај кажњава затворском казном у трајању до шест месеци.
- Била сам трудна с бебом за коју је постојао ризик да ће умрети у мом стомаку, али нисам имала право на побачај - каже Соња која је у петом месецу трудноће сазнала да њен плод болује од неизлечиве болести и да вероватно неће преживети трудноћу.
Повратак из клинике за побачаје у Шпанији трајао је три сата вожње током које се пресавијала од болова у стомаку. Вратила се јако узнемирена, али "није било психолошке или лекарске подршке након тога".
- Андорски лекари ризикују затворску казну у трајању до три године и петогодишњу забрану праксе у случају да буду ухваћени како раде абортусе. Закон крше чак и ако пацијенткињама пруже информације или адресе клинике у иностранству - рекао је доктор Ерик Долса.
- У случајевима када је живот мајке угрожен, мени као лекару то представља огроман етички проблем - казао је.
Он је један од ретких андорских лекара који отворено подржавају легализацију побачаја на захтев. Многи лекари не желе отворено да разговарају о побачају због страха да ће усијана расправа о томе изазвати нестабилност у кнежевини с јединственим политичким системом.
Иако је Андора парламентарна кнежевина, она из историјских разлога има два "сукнеза" на челу државе: француског председника и бискупа шпанског Ургела. Садашњи бискуп Јоан-Енриц Вивес снажно се противи абортусу и прети абдикацијом ако буде легализован.
- Влада се скрива иза тог изговора и каже да питање побачаја може угрозити наше институције - рекла је Елиса Муксела, челница андорског Института за људска права.
Соња би радо да се актуелни француски председник Емануел Макрон јавно изјасни о том питању.
- Учините нешто за андорске жене. Не желим да моје ћерке пролазе кроз исту ствар као и ја - поручила је она Макрону.
Пратите нас на нашем инстаграму СрбијаДанас.