МРАЧНЕ ТАЈНЕ краља комедије: Чарли Чаплин је злостављао девојчице, а колеге га памте као неописивог садисту
Непознати детаљи из живота чувеног глумца
Чарли Чаплин је остао упамћен као један од највећих глумаца, режисера и сценариста комедије 20. века, међутим мало је познато да је био себичњак чије су нападе беса највише осетиле његове супруге и деца.
ЧУДО! Сахрањивали бебу, а она ЗАПЛАКАЛА! РОДИТЕЉИ ЗАХВАЛНИ БОГУ!
Чаплин је рођен 16. 4. 1889. Многи рођендани славних личности су сасвим небитни, али истиче се да је он дошао на свет само четири пре дана пре једног другог носиоца блесавих бркова: Адолфа Хитлера. Иако су Чаплинови бркови део његовог лакрдијашког хумора, ову двојицу често помињемо у истом даху, не само зато што је тиранин-сценариста сатиризовао правог тиранина у свом филму из 1940. године.
Потицао је из сиромашне породице из јужног Лондона, са одсутним оцем и душевно оболелом мајком. Међутим, Чарли Чаплин је класичан пример великог напретка, преко трња до звезда. Полуобразован али вредан, Чарли је у детињству играо народне плесове, селио се од радничких до рођачких домова, да би најзад постао ученик легендарног британског комичара Фреда Карноа.
Од тад, Чаплин је муњевито достигао статус "најпознатијег човека на свету", већ до своје 26. године. Примања велике холивудске звезде, уз поштовање и дивљење које је захтевао упркос телесном стасу од само метар шездесет пет, омогућило му је да за живота спава са приближно 2.000 жена!
Свакако да ово није нарочито поуздана чињеница ни податак за дивљење, али управо те жене као и деца коју су му неке од њих родиле, су највише пропатиле као жртве Чаплинове себичности, окрутности, и потребе за контролом. Једна од првих жена која се са овим суочила била је Една Пурвијанс, деветнаестогодишња глумица која се јавила на његов оглас у Сан Франциско хроници. ("Тражи се најлепша девојка у Калифорнији за улогу у филму.") Убрзо су се зближили и приватно, али Чаплин је био веома посвећен послу па није обраћао пажњу на своју девојку – кад би одлазио у Њујорк, никад јој није писао. Изненадило га је кад је почела да се виђа са другим мушкарцима.
Али то није био крај. Следећу животну сапутницу Чаплин је срео док је на забавама имао обичај да "имитира популарне глумице приликом оргазма". Била је у питању још млађа старлета, шеснаестогодишња Милдред Харис, која га је убрзо обавестила да носи његово дете. Чаплин је убрзо пристао на брак; венчали су се у октобру 1918. Испоставило се да је Харис само умислила да је трудна, или грешком или свесно. Недуго потом, Чаплин се покајао због свега. Био је убеђен да га је жена преваром принудила на брак, било га је срамота ње у друштву јер није била нека глумица "а ни у глави није носила бог зна шта". Био је оштар према њој и често избивао ван куће не обавестивши је. Касније му је стварно родила дете, али је претрпела и нервни слом, делом изазван његовим понашањем.
Чаплин се 1920. године развео од Милдред Харис, али је убрзо срео дванаестогодишњу девојчицу коју ће нешто касније оженити: Лилиту Макмареј, уметничко име Лита Греј. Одушевљен младом Греј, чији је портрет дао да се изради, сачекао је да изабраница његовог срца достигне прикладније доба од 16 година, а у међувремену јој дао малу улогу у "Златној грозници" (1924.) Греј је такође затруднела пре брака; Чаплина је у овом случају бринула и законска одговорност, па је девојку оженио у новембру исте године. Родила му је двоје деце пре него што је уследио развод, скандал, и крах њене каријере 1927. године.
Следећи брак који је Чаплин склопио био је најнормалнији и најмање ужасан: 1932. године ступио је у везу са двадесет-двогодишњом глумицом Полет Годард, са којом је успешно сарађивао све до 1942. Најважнији филм на ком су радили био је контроверзни "Велики диктатор" (1940.) после ког им се однос покварио. (Кад су Годард више деценија касније телефоном јавили да је Чаплин умро, одговорила је "Па шта?" и спустила слушалицу.)
Овај филм, један од најпознатијих и најважнијих које је Чаплин икад снимио, обично се посматра као директна сатира Фирера из наслова, кога тумаче Чаплин и његови бркови. Али не заборавимо да бркове Чаплин није пустио за ову улогу, већ много раније. Иако филм пародира Хитлера као сулудог размаханог Аденоида Хинкела, такође показује значајну дозу саосећања. Сам диктатор је у два наврата приватно пуштао филм, а њега нико не памти као особу пријемчиву конструктивној критици.
Док су га америчке власти критиковале због наводних ратних агитовања и симпатија према комунизму, Чаплин је 1943. оженио још једну много млађу жену: Уну О'Нил, ћерку ирског драматурга Јуџина О'Нила. Она је имала 18 година а он 54, баш као и њен отац који је ћеркуразбаштинио кад је чуо за брак. Иако критикован са свих страна, брак је потрајао до смрти, донео на свет осморо деце, и био описан као "сушта срећа".
Биографи ову чињеницу често истичу у покушају да Чаплина представе као женскароша који се под старе дане смирио; на мишљење и помоћ своје младе жене се ослањао како на сету тако и у животу. То је можда тачно, али и овај брак је патио због Чаплинових немогућих критеријума, напада беса, и окрутности према потомству. Марлон Брандо у својој биографији помиње како се Чарли Чаплин "окрутно" опходио према Сиднију, једном од синова из ранијег брака са Литом Греј. Брандо и Сидни, такође глумац, радили су 1967. са Чаплином на филму "Грофица из Хонг Конга"; Брандо бележи да је Чаплин свог сина понижавао пред целом филмском екипом. Сидни му је касније рекао да се његов отац "тако понаша према свој својој деци." Брандо је такође искусио Чаплинов бес: "Пред свима ме је понижавао, грдио, причао да сам непрофесионалан и срамотим своју професију."
Чаплин се често описује као арогантни геније, који је негативно утицао на људе у свом укружењу. Остаће упамћена Брандова изјава: "Чаплин је вероватно највећи садиста ког сам икад упознао".
Пратите нас и на Инстаграм профилу србијаданас.