НА ГРЕНЛАНДУ ОТКРИВЕНО НОВО ОСТРВО: То је сада најсевернија копнена тачка на свету
Откриће је уследило у тренутку док арктичке нације, Сједињене Државе, Русија, Канада, Данска и Норвешка, воде битку за контролу над Северним полом удаљеним око 700 км према северу
Научници су прошлог месеца открили мало острво уз обалу Гренланда за које кажу да је најсевернија копнена тачка на свету, а откривено је након померања ледених санти.
УРАГАН ИДА ХАРА ОБАЛОМ ЛУЗИЈАНЕ: Камера забележила снимке пре и после - снага природе је СТРАШНА (ВИДЕО)
ДА ЛИ ЋЕ ЕВРОПА ОСТАТИ БЕЗ НАЈПОЗНАТИЈЕГ МЕДА? Пожари у Грчкој и Турској уништили једну посебну врсту шуме и ХИЉАДЕ кошница
ЗАСТРАШУЈУЋА ФОТОГРАФИЈА ИЗ КОСМОСА: Овако изгледа ураган Ида, најјачи у историји Лузијане (ФОТО)
Откриће је уследило у тренутку док арктичке нације, Сједињене Државе, Русија, Канада, Данска и Норвешка, воде битку за контролу над Северним полом удаљеним око 700 км према северу, као и за околно морско дно, за права на риболов и поморске путеве који су настали отапањем глечера због климатских промјена.
- Није нам била намера да откријемо ново острво - рекао је за Ројтерсу поларни истраживач и водич истраживачког објекта Арктичке поставе на Гренланду Мортен Раш. - Отишли смо тамо по узорке.
Научници су прво мислили да су стигли на "Oodaaq", острво које је 1978. открио дански истраживачки тим. Тек касније, док су проверавали тачну локацију, схватили су да су ступили на друго острво, које се налази на 780 метара северозападно.
- Ми смо помало као истраживачи из прошлости, који су мислили да су стигли на одређено место, а заправо су пронашли потпуно друго место - рекла је швајцарска подузетница Кристин Леистер, која је финансирала експедицију.
Мало острво, пречника око 30 метара, чији је највиши врх око три метра, састоји се од блата са морског дна, као и од морене, групе материјала таложене директно са глечера који се стално крећу.
Чланови истраживачког тима су рекли да ће за новооткривено острво да предложе назив "Qeqertaq Avannarleq", што на гренландском значи "најсеверније острво".
На истом је подручју последњих неколико деценија најсеверније острво на свету је тражило више америчких експедиција. Године 2007. арктички истраживач Денис Шмит открио је слично острво у близини.
Иако је изложен кретању глечера, научници су рекли да данашњи изглед острва није диретна последица глобалног загревања које је смањило ледену плочу Гренланда.
Рене Форсберг, професор и вођа геодинамике на данском Националном свемирском институту, који је 1978. био део експедиције која је открила "Oodaaq", рекао је како ово копно испуњава све критеријуме да би се називало острвом.
Потврдио је да је то тренутно најсевернија копнена тачка на свету.
О открићу су први пут у петак извештавале данске новине "Weekendavisen".