НА ОВОМ ТРОПСКОМ РАЈУ ВЛАДА КОМУНИЗАМ: Овде живи 1.500 људи, али се крију од света!
Сателитска антена на Нукунону у Токелау, својим становницима пружа брзу интернет везу јер су од најближег већег копна удаљени око 3.200 километара.
Ипак становници ове државице - њих око 1.500 - живе као у рају.
ОД ФОТОГРАФИЈЕ ОЛУЈЕ НАПРАВИЛИ ХИТ НА ИНТЕРНЕТУ! "Да ли је Трамп ово нацртао?" (ФОТО)
УМАЛО ТРАГЕДИЈА НА ВОЈНОЈ ПАРАДИ: Руски хеликопер Ми-35 одувао све испред себе (ВИДЕО)
ОПАСНА ПРОВОКАЦИЈА! Амерички разарач ушао у Црно море, руски бродови га прате! (ВИДЕО)
Једина су економија на свету која има 100 посто обновљиве изворе енергије. Превоз по острвима је бесплатан, а уопште не рекламирају природне лепоте јер не желе да туристи лоше утичу на њихов помладак. Додуше и немају превише простора за хотеле јер површина копна износи тек 10 квадратних километара. Три острвца у јужном Пацифику не пружају им баш много шанси за посао.
Али, баве се свињогојством и риболовом, а извозе кокосе и дрво, занатску робу, поштанске маркице и кованице. Реч је о три тропска корална атола – Атафу, Нукунону и Факаофо - обједињена у територију Токелауа, државе која је заправо под владом Новог Зеланда иако имају самоуправу. Нови Зеланд им помаже им финансијски јер 1.500 становника не може да произведе довољно да би земља приходовала више од расхода. Стога им финансирају школство и здравство.
Занимљиво је да је БДП Токелауа порастао за више од 10 одсто због регистрације њиховог интернет одмене '.тк' па је сад према истраживањима Токелау трећи најпопуларнији домен неке земље након Немачке и Велике Британије у односу на број становника.
Токелауов .тк суфикс има преко 31 милиона регистрованих корисника и први је интернет давалац услуга који ради на 100 одсто обновљивој енергији. Токелау је једна од најмањих и најудаљенијих нација на свету. Састоји се од три корална атола усред Тихог океана, 580 км северно од америчке Самое и који покривају свега 10 квадратних километара.
До њих се долази двонедељном пловидбом са Самое. Велики део територија налази се на тек неколико метара надморске висине и то их чини најосјетљивијом земљом на свету кад је реч о климатским променама и подизању нивоа мора. Становници су у сталном страху и од цунамија који би их однео са лица земље. У фебруару 2005., циклон Перси, олуја 5. категорије, полавила је сва три атола који прстеновима копна опасују воду. Потопљена су сва села и нису им пуно помогле ни зидине којима су оградили око 200 метара широки копнени прстен. Данас су зидине поновно изграђене и високе су од 5-7 метара.
Сви становници имају пасоше Новог Зеланда, а Токелау има најмању економију на свету и из Новог Зеланда увозе готово све – од прехрамбених производа до грађевинског
Риболовне дозволе су још један облик прихода, али и та је грана угрожена због подизања температуре мора због чега корални гребени све више попримају белу боју, па се нарушавају станишта риба. Више од 90 одсто електричне енергије стварају соларни панели, а остатак енергије добијају од локално произведеног кокосовог уља. На Нукунону живи око 420 људи. Свеже воде је мало и скупљају је у резервоарима, а користе и кишницу. Да би се дошло у Токелау потребна је виза, али се она не добија нимало лако. На Токелауу се живи врло спорим темпом а осрва имају своја правила понашања. У главном селу атола Атафу живи око 250 људи, а најспорија шетња око острва траје пет минута. Куће се граде близу једна другој. Људи проводе дане радећи или пецајући и одлазећи у цркву. Руски фотограф Влад Сокин посетио је острва 2016. током Ускрса и како је рекао, одржавале су се свакодневно церемоније и припремали се за прославу празника.
На острву Факаофо седам полицајаца патролира острвом са 355 становника и брину се да локални становници поштују правила како би се сачувао мир и тишина у вечерњим сатима због мисе у цркви. Према правилима, сви људи требају да престану са радом псоле 18 сати, а недељом није дозвољен никакав рад. Од 18:00 до 18:50 људи не смејуда праве буку јер је то време за одмор после радног дана. Од 18:50 до 19:00 сви становници требали да буду у кућама и моле се, а од 19:00 до 21:00 људи пливају или се баве неким другим спортовима. У 21:00 сва деца морају да иду у кревет. Након 23:00 не препоручује се да се иде улицама или ствара никакву буку јер тад почиње одмор за идући дан, пише Сокин за Бирд ин Flight.
Већина грађана живи у модернијим кућама које су изграђене уз финансијску помоћ Новог Зеланда. Сви мушки становници одлазе у колективни риболов да би се обновиле залихе хране а улов се распоређује на све становнике атола – младе, старе, па чак и бебе добијају једнаке порције. Токелау је вероватно једина земља на свету која је успела да изгради комунизам. Свакоме припада све. Људи примају неку симболичну плату од новозеландске владе, а у противном сви помажу једни другима.
У Токелауу су популарни и разни спортови, људи стално играју одбојку или рагби. У недељу вече жене играју крикет. Све је на Токелауу на соларну енергију, па зато ни ноћу не искључују светла јер енергије има више него довољно. Сваки атол има своју сврху - на примјер, два велика су стамбена. Један од њих има инфраструктуру, укључујући банке, интернет услуге, антене, болнице и трафостаницу. За гробља су додељена два, а постоји и острво које је постало свињогојска фарма - људи свакодневно тамо одлазе бродом како би нахранили своје свиње, а превоз им је бесплатан. Остали служе као повртњаци или излетишта. Живот овде изгледа попут тропског раја, закључио је Сокин.
НАПАД У ЊУЈОРКУ: Четири особе убијене, петоро рањено (видео)
УМАЛО ТРАГЕДИЈА НА ВОЈНОЈ ПАРАДИ: Руски хеликопер Ми-35 одувао све испред себе (ВИДЕО)
НЕМА ВИШЕ КОЊА У ЦИРКУСУ! Гувернер Калифорније забранио животиње у циркусима!
ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД? У експлозији погинуло девет чланова исте породице
ПРЕСЛАТКО: Новинарку НБЦ у живом програму прекинуо син који би да се дружи (ВИДЕО)