Џо Бајден помиловао свог сина осуђеног за утају пореза и оружја: "Надам се да ће Американци схватити зашто"
Хантер Бајден је требало да буде осуђен 12. децембра због осуде на основу савезних оптужби за оружје.
Одлазећи председник САД Џо Бајден је помиловао свог сина Хантера у недељу увече, што је приличан преокрет за председника који је више пута рекао да неће користити своја овлашћења да помилује сина или да му ублажи казну.
- Верујем у правосудни систем, али пошто сам се борио са овим, такође верујем да је сирова политика заразила овај процес и да је довела до неостварења правде, па када сам донео ову одлуку овог викенда, није имало смисла да је даље одлажем. Надам се да ће Американци схватити зашто би отац и председник дошао до ове одлуке - рекао је Бајден у својој изјави.
Хантер, такође, требало да буде осуђен 16. децембра у посебном кривичном предмету у ком се у септембру изјаснио кривим за савезне оптужбе за утају пореза.
Председник је издао "потпуно и безусловно помиловање" за све прекршаје које је Хантер Бајден "починио или је могао починити или је учествовао у њума у периоду од 1. јануара 2014. до 1. децембра 2024", наводи се у саопштењу Беле куће.
Високи званичник Беле куће рекао је за Ен-Би-Си њуз, медији који су први известили о одлуци о помиловању, да је председник током викенда одлучио да помилује свог сина и почео да о томе обавештава своје старије помоћнике у недељу.
Председник је, такође, говорио о борби свог сина са зависношћу у изјави у недељу увече, рекавши да његови политички противници покушавају да га "сломе" јурећи Хантера.
- Ниједна разумна особа која сагледава чињенице Хантерових случајева не може доћи до другог закључка осим да је Хантер издвојен само зато што је мој син и то је погрешно. Било је покушаја да се сломи Хантер, који је пет и по година био трезан, чак и суочен са немилосрдним нападима и селективним гоњењем. Покушавајући да сломе Хантера, покушали су да мене сломе и нема разлога да верујте да ће се овде зауставити - рекао је Бајден у својој изјави.
У одвојеној изјави, Хантер Бајден је рекао да је "признао и преузео одговорност за грешке током најмрачнијих дана зависности": "Грешке које су искоришћене да јавно понизе и осрамоте мене и моју породицу због политичког спорта".
- Упркос свему овоме, задржао сам трезвеност више од пет година због своје дубоке вере и непоколебљиве љубави и подршке моје породице и пријатеља. У муци зависности, протраћио сам многе могућности и предности. Током опоравка можемо добити прилику да се поправимо тамо где је то могуће и да обновимо своје животе ако никада не узмемо здраво за готово милост која нам је дата. Никада нећу олако сагледати помиловање које сам данас добио и посветићу живот који сам поново изградио помагању онима који су још болесни и пате - навео је.
Представник специјалног тужиоца Дејвид Вајс није одмах одговорио на захтев за коментар. Адвокат Хантера Бајдена Ејб Ловел одбио је да коментарише.
Стивен Чеунг, портпарол новоизабраног председника Доналда Трампа, рекао је: "Неуспели лов на вештице против председника Трампа је доказао да су ДОЈ под контролом демократа и други радикални тужиоци криви за наоружавање правосудног система. Тај систем правде мора да се поправи и мора се успоставити одговарајући процес за све Американце, што ће управо председник Трамп учинити када се врати у Белу кућу са мандатом од стране америчког народа".
"Нећу га помиловати"
Бајден (82) користи своју моћ помиловања како би осигурао да Хантер Бајден не проведе време у затвору јер се ближи крају свог мандата у Белој кући и нема будућих избора. Последњих месеци је рекао да неће помиловати свог сина, нити му ублажити казну.
- Нећу га помиловати - рекао је он у јуну након што је порота прогласила Хантера Бајдена кривим по три савезне оптужбе за оружје.
Председник је најмање разговарао о помиловању свог сина бар са неким од својих најближих сарадника од осуде Хантера Бајдена у јуну, рекле су две особе са директним сазнањем о овој теми. Рекли су да је тада одлучено да он јавно каже да неће помиловати сина иако је то остало нерешено.
Секретар за штампу Беле куће Карин Жан Пјер недавно је рекла новинарима да се Бајденова позиција није променила.
- То питање нам је постављено више пута. Наш одговор стоји, а то је не - рекла је она.
Упитан прошле недеље да ли је председник и даље посвећен томе да не помилује свог сина, портпарол Беле куће Ендрју Бејтс рекао је: "Председник је разговарао о томе". Притиснут о томе да ли се Бајденова позиција променила, Бејтс је одговорио: "Немам шта да додам ономе што је већ рекао". Прва дама, Џил Бајден, такође је рекла да њен муж неће помиловати њиховог сина.
- Џо и ја обоје поштујемо правосудни систем и то је суштина - рекла је она у интервјуу у јуну.
Пресуда
Кривично суђење Хантеру Бајдену у јуну било је прво у које је укључено дете садашњег председника.
Помиловање након тог суђења изазвало би политичку буру за његовог оца, који је водио кампању за реизбор. Републиканци су годинама нападали Хантера Бајдена због његових послова у иностранству и оптуживали њега и председника за корупцију. Они су такође тврдили да је Хантер Бајден добио посебан третман од стране Министарства правде због политичке моћи свог оца.
Критике ГОП-а достигле су врхунац у јулу 2023. када је Хантер Бајден признао кривицу у договору са федералним тужиоцима о порезима и оптужбама за оружје, договором који је пропао након што је судија поставио питања о томе. Тај развој догађаја навео је генералног тужиоца Мерика Гарланда неколико недеља касније да именује америчког тужиоца који истражује Хантера Бајдена, Дејвида Вајса, за специјалног адвоката.
Џо Бајден је испао из председничке трке, али је помиловање пред прошломесечне изборе такође могло да изазове политички ударац кандидатури потпредседнице Камале Харис након што је она заузела његово место на листи демократа.
Заједно, по 12 тачака по којима је Хантер Бајден осуђен или се изјаснио кривим претило је издржавање максималне затворске казне од 42 године, али максималне казне се обично не изричу за осуде за ова кривична дела. Министарство правосуђа је, на пример, саопштило да, иако је за порезе предвиђена максимална казна од 17 година, казне су обично мање од те.
Упитан у интервјуу у јуну да ли би искључио помиловање за свог сина, Бајден је одговорио: "Да".
Неколико дана касније, након што је Хантера Бајдена осудила порота у његовом родном граду Вилмингтону у Делаверу, председник је у изјави рекао да ће поштовати исход. Затим је рекао новинарима да ће се придржавати одлуке.
- Изузетно сам поносан на свог сина Хантера. Победио је зависност. Он је један од најпаметнијих, најпристојнијих људи које познајем и задовољан сам што нећу ништа да урадим. Рекао сам да се придржавам одлуке. Урадићу то и нећу га помиловати - рекао је Бајден.
Откриће злочина
Џозеф Циглер, агент пореске управе који је постао узбуњивач у пореској истрази Хантера Бајдена, рекао је за НБЦ њуз прошле године да је сам отворио истрагу након што је видео банковне евиденције које сугеришу да је Хантер Бајден плаћао проститутке и раскошно трошио са банковног рачуна компаније. Циглер је рекао да политика није играла никакву улогу у његовој одлуци да отвори случај.
- Ја сам 38-годишњи геј мушкарац. Моја политика је једноставна. Ја сам демократа - рекао је.
Нил Еглстон, који је био саветник Беле куће председника Барака Обаме, рекао је за Ен-Би-Си њуз у понедељак: "Да сам ја његов саветник у Белој кући, охрабрио бих га да помилује свог сина". Рекао је и да га Бела кућа није контактирала или консултовала у вези са припремама за помиловање.
- Овлашћење за помиловање има мало ограничења и свакако би се проширило на помиловање Хантера Бајдена - рекао је Еглстон.
Еглстоново мишљење подудари са мишљењем других бивших званичника Министарства правде и Беле куће који су претходно били укључени у председничка помиловања који су за НБЦ Невс рекли да мисле да би Бајден требало да примени ову моћ пре долазеће Трампове администрације.
Србија Данас/НБЦ news