Нагасаки није био ПРИМАРНИ ЦИЉ бомбардовања 1945: Други јапански град је имао "ЛУДУ СРЕЋУ" и избегао КАТАСТРОФУ
Атомска бомба бачена на Нагасаки била је разорнија од оне у Хорошими
Атомске бомбе на Хирошиму и Нагасаки су биле прве и до сада једине, такве бомбе које су кориштене у рату. Претпоставља се да је преко 200 хиљада људи погинуло у оба напада, а да је бар још толико умрло од директних последица - радијације, глади, опекотина...
Солидарност као приоритет - Меридианбет хуманитарним акцијама обезбедио донације за болнице широм Србије
НАСА ПОТВРДИЛА ПИСАЊЕ СРБИЈЕ ДАНАС: Катастрофа у Бејруту могла да буде још већа (ФОТО/ВИДЕО)
НОВИ СНИМАК ПОКАЗУЈЕ СВУ СТРАХОТУ УЖАСА У БЕЈРУТУ: Зграде су практично нестале након снажне детонације (ВИДЕО)
Зашто баш Хирошима и Нагасаки?
Нападима су претходиле интензивне дискусије о избору циљева напада. Основни предуслов је био да циљеви морају имати војну важност.
Од свих 66 већих градова у Јапану, 59 их је било већ доста разрушено у ранијим нападима. Одбор је тако "номиновао" четири града – Хирошиму, Кокуру, Нигату и Кјото, градове који су у дотадашњем рату били прилично поштеђени разарања.
Прича коју је данас немогуће потврдити каже да је стари јапански царски град Кјото избачен са листе под утицајем Хенрија Л. Стимсона, америчког државног секретара, који је у том граду провео медени месец пре неколико деценија и због тога га заволео.
Ипак, ни Нагасаки није био први избор! Након Хирошиме, за разарање је био одређена Кокура, стари град у Фукуока префектури у Јапану.
Међутим, када је дошао 9. август и када су амерички бомбардери полетели носећи свој смртоносни товар, затекли су Кокуру сву у облацима који су били толико густи да град испод није могао јасно да се види.
Будући да је наредба гласила да гађају само ако могу визуално да потврде циљ, пилоти су одустали од Кокуре и наставили према алтернативном циљу - Нагасакију. Друга могућност је била да се напад одгоди.
И данас се у Јапану каже "Кокурина срећа" за необично спасење из опасности.
Пустош над Нагасакијем
Атомска бомба бачена на Нагасаки имала је још јачу разарајућу моћ него прва, бачена на Хирошиму. Назвали су је "Дебели човек". Произвела је температуру од око 3.900 степени Целзијуса, а ударни талас ваздуха путовао је брзином од преко 1000 километара на час. "Печурка" која је настала после експлозије достигла је висину од 16.000 метара.
Уништено је 70 одсто града, а после 20 минута почела је да пада "црна киша" радиоактивних честица. Погинуло је 73.000 људи, а хиљаде су умрле током наредних година од последица радијације. Убијено је и најмање 8 савезничких војника који су били у заробљеништву у Нагасакију.
После атомског напада, Јапан је капитулирао 15. августа 1945. године што је омогућило да се Други светски рат коначно заврши 2. септембра 1945. године.
У годинама које су уследиле хиљаде људи је умрло од последица радијације. У августу 2014. године објављена је листа са више од 450.000 имена људи који су, било у нападу било од последица, погинули у трагедији - 292.325 у Хирошими, 165.409 у Нагасакију.
НОВИ ЦРНИ БИЛАНС: У експлозији у Бејруту погинуло више од 200 људи
СТУБ ПЕПЕЛА ВИСОК ПЕТ КИЛОМЕТАРА: Незапамћена ерупција вулкана, чађ прекрио читава села (ВИДЕО)
Да ли Иран крије праве податке о епидемији короне: Дневни лист који тврди да се не износе тачни подаци - угашен
ХАОС И РУШЕВИНЕ! ЕКСПЛОЗИЈА ГАСА РАЗНЕЛА ТРИ КУЋЕ У БАЛТИМОРУ: Има погинулих, људи затрпани под рушевинама (ВИДЕО)