НЕЗАДОВОЉНИ ЛАВРОВ ОПЛЕО ПО СТРАНИМ ПЛАЋЕНИЦИМА КАРАБАХА: Позива актере сукоба да регулишу ситуацију
Руски министар спољних послова је изјавио да је став Русије према дешавањима у Нагорно-Карабаху далеко од равнодушног
Руски министар спољних послова Сергеј Лавров изјавио је да око 2.000 плаћеника са Блиског истока учествује војном конфликту у Нагорно-Карабаху.
Лавров је истакао да Русија позива спољне играче да искористе своје способности да спрече пребацивање плаћеника из земаља Блиског истока у Нагорно-Карабах.
ТРАМП УПОЗОРАВА НА НАЈЦРЊИ СЦЕНАРИО: Могуће је постизборно насиље, одлука Врховног суда брине председника САД
ФРАНЦУСКИ "ЛОВЦИ" РАЗМОНТИРАЛИ ЏИХАДИСТЕ: Уништена група је била огранак Ал-Каиде (ВИДЕО)
ПАПА ФРАЊА ПОСЛАО СНАЖНУ ПОРУКУ ЈЕДИНСТВА: Доста је насиља, ојачајмо заједно мир и братство!
- Забринути смо због интернационализације нагорно-карабашког сукоба и умешаности милитаната са Блиског истока. Више пута смо позивали спољне играче да искористе своје могућности како би спречили пребацивање плаћеника, чији се број у зони сукоба, према доступним подацима, већ приближава ка две хиљаде. Те теме се, између осталог, дотицао Владимир Путин током телефонског разговора са турским председником Реџепом Тајипом Ердоганом 27. октобра и у редовним контактима са лидерима Азербејџана и Јерменије. Упорно настављамо да заговарамо наш став на разним каналима - рекао је он.
Лавров је такође рекао и да председник Русије Владимир Путин практично у свакодневном режиму улаже посредничке напоре усмерене на регулисање тренутне ситуације.
- На његову иницијативу постигнут је споразум о хуманитарном примирју у првој половини октобра. Чинимо све што је могуће, укључујући и са Сједињеним Америчким Државама и Француском, копредседавајућим партнерима у Минској групи ОЕБС-а да тај споразум делује у пуној снази - рекао је министар и додао да "паралелно с тим, Русија нуди могуће опције за политичко решење".
Како је рекао, диктат и принуђивање Јерменије и Азербејџана за решавање сукоба у Карабаху од стране Русије био би непримерен.
- Далеко смо од равнодушног према чињеници да су борбена дејства избила између два народа традиционално пријатељска Русији због проблема који је, по нашем дубоком уверењу, одавно морао да буде решен искључиво политичко-дипломатским средствима. Узимајући у обзир чињеницу да је Русија са Азербејџаном и Јерменијом повезана заједничком историјом, културом, напредним хуманитарним и економским везама, испољавање диктата, принуде и притискање са наше стране су више него непримерени - нагласио је министар.
Он је додао да Русија подржава конструктивне жеље суседа Азербејџана и Јерменије за регулисањем ситуације у Нагорно-Карабаху.
Шеф руске дипломатије је истакао да ће Русија наставити да сарађује са Турском и користиће сав свој утицај у региону како би спречила "развијање" војног сценарија у Карабаху.
Према његовим речима, Москва и Анкара су два блиска партнера која су "способна да покажу флексибилан, прагматичан приступ и да се у међусобној сарадњи руководе стратешком визијом".
Како је рекао, Сирија и Либија су очигледни примери пословне и садржајне сарадње руских и турских дипломата, војске и специјалних служби.
- Иако није одмах постигнут стабилан прекид ватре, наставићемо да користимо сав утицај који имамо у региону, сарађиваћемо са турским партнерима како бисмо зауставили даљи развој војног сценарија, успоставили дијалог између страна и убедили Баку и Јереван да седну за преговарачки сто - рекао је.
Министар је додао да је Минска група ОЕБС-а општепризнати формат за решавање сукоба у Нагорно-Карабаху, као и да се Москва истовремено залаже за рад са свим партнерима и суседима страна у сукобу, који могу да утичу на Јереван и Баку, како би дошли до мирног решења сукоба.
Више вести о Нагорно-Карабаху погледајте ОВДЕ