"НАЈГОРЕ ЈЕ БИЛО НОЋУ КАД ОСТАНЕШ САМ СА СВОЈИМ СТРАХОВИМА": Трагичне исповести 12 људи оболелих од короне
Дванаест људи из разних делова света испричало је своје емотивне тренутке о боли и страху које изазива Covid-19.
Осећај да смрт вреба на болничком одељењу, самоћа, очај, ужаст, бес, потреба да се тескоба подели са неким. Дванаест људи из разних делова света испричало је своје емотивне тренутке о боли и страху које изазива Covid-19.
Увек уз свој народ кад је најтеже: Оно што су урадили волонтери Меридиана је за АПЛАУЗ!
"Бежао сам од короне...": Бизарни изговори бахатих возача за време пандемије ће вас најсмејати до суза
Како су совјетски обавештајци дошли у посед најповерљивијих докумената Абвера (ВИДЕО)
Парк Хајун, 47-годишњи јужнокорејски инжењер, био је здрав човек и мислио је да "корона вирус није његов проблем". Све док није завршио на одељењу интензивне неге у болници у Бусану.
Почело је са болом у грлу и сувим кашљем, рекао је. Неколико дана касније већ се борио за ваздух и онесвестио се док је чекао резултате тестирања.
Пошто је био позитиван, примљен је у болницу где му се стање мењало из сата у сат, па је неколико пута помислио да ће умрети.
- Било је то као вртешка смрти. Осећао сам се као да ми дебела плоча лежи на грудима и као да их неко истовремено пробада иглама - рекао је.
Осам дана и два негативна теста касније, отпуштен је из болнице.
Сваки пут кад се осећао мало боље, желео је да нешто напише пријатељима.
- Мислио сам да ми је то задња прилика да напишем нешто у животу - казао је.
Кардиолог Фабио Биферали провео је осам дана "изолован од света" на ортодонтском одељењу римске болнице које је преуређено у одељење интензивне неге.
- Имао сам чудне болове, као да ми неко седи на леђима. Терапија кисеоником је тешка, потрага за радијалном артеријом је болна. Радили су то двапут дневно. То што сам лекар ми је помогло да поднесем бол. Неки други очајни пацијенти викали су, "доста, доста" - испричао је.
Најтеже му је било ноћу, самом са страховима.
- Нисам могао да спавам, собу је преплавила тескоба. Током дана долазе доктори, долазе сестре, достављају храну. А ноћу, ноћу долазе само ноћне море. Смрт вреба - описао је.
Сећа се да је медицинско особље било потпуно прекривено.
- Могао сам да им видим само очи, брижне очи, и да им чујем глас. Они су ми уливали наду - додао је.
Ван Чунхуи (44), каже да је био "престрављен" кад је чуо дијагнозу, али сад мисли да му је пут до "врата пакла и натраг" променио поглед на живот.
Провео је 17 дана у привременој болници у Вухану, епицентру пандемије.
- Сад на живот гледам другачије. Миран сам, потпуно спокојан.. Био сам до врата пакла и вратио се. На своје сам очи гледао како други умиру, то ме променило.
Добио је температуру и прво је одлучио да се самоизолује како би заштитио породицу. Како му није било боље, отишао је у болницу, пешачио је до ње сат времена.
Лекари су му прописали антибиотике и казали му да се затвори у кућу јер у болници није било довољно кревета.
- Био сам престрављен. Али касније сам пригрлио ситуацију таква каква јесте и натерао сам се да мислим позитивно. Паника нема смисла - рекао је Ван.
Супруг и отац деветогодишње ћерке, пре корона вируса имао је само проблем са високим притиском.
О својој болести водио је интернет дневник, али га је тежак кашаљ присилио да поново оде до болнице. Превезли су га у једну од две пољске болнице које је Вухан подигао у рекордном року.
Испричао је да је медицинско особље било лоше заштићено, тако да је ципеле прекривало кесама за смеће.
Сонг Мајунг-хи (72), била је забринута да ће умрети сама пошто се заразила на обреду у цркви Шинчеоњи у Тегуу, епицентру заразе корона вирусом у Јужној Кореји.
Сонг је превентивно била изолована у свом дому, али неколико дана није имала симптоме, а затим је почела јако да кашље.
- Уопште нисам могла да спавам. Трајало је то два дана. Тада је лице почело да ми отиче. Уплашила сам се да ћу умрети сама - рекла је.
У Тегуу више није било слободних болничких кревета па су је превезли у болницу у Сеонгнам, 220 километрара даље. Тада јој је лакнуло - више није била сама, пише "Јутарњи.хр".
Иако се вођа црквене заједнице Шинчеоњи, тајанствене верске групе, извинио за одговорност те секте у ширењу корона вируса, и упркос молбама њене породице, Сонг је одлучила да остане припадница те заједнице.
- Најбољи опис - борите се за ваздух као да сте на високој надморској висини - рекла је 28-годишња Јужноафриканка Кристин.
Два дана након контакта са болесним колегом осетила је прве симптоме и потврђен јој је Covid-19.
Недуго потом оболео је и њен партнер Дауви (30).
Пар је у самоизолацији наставио да ради од куће. Понекад су мислили да претерују јер било је дана када су се осећали добро, рекао је Дауви.
- У једном дану стање се промени и неколико пута. Осетите дрхтавицу, па вам после буде добро. Мени је најгоре било прошле недеље. Стварно сам једва дисао па сам звао докторку. Рекла ми је да пазим на знакове да не добијам довољно кисеоника, на пример да ми нокти не поплаве - испричао је.
Француској домаћини и мајци троје деце Демили Керуш најтеже је било да гледа како се њена деца муче да прате наставу и пишу домаћи док су била затворена у кући.
Пошто су се код ње већ појавили симптоми, носила је рукавице и маску у кући и није желела да додирне храну, ипак двоје од троје деце - узраста од шест, 11 и 19 година - већ је кашљало.
- Деца су сама била под притиском јер су желела да успеју у школи. Наставници су им давали задатке као да је стање редовно. Најстарија ћерка се спремала за матуру и видела сам да плаче, а нисам могла да је загрлим и утешим. Морал ми је пао на дно, нисам могла да престанем да плачем - каже та 47-годишња мајка из источне Француске.
Марисол Сан Роман, социолошкиња и студенткиња из Аргентине, била је шокирана када је сазнала да је заражена и описала је "потпуну самоћу" коју је осетила.
Верује се да се заразила пре повратка у Аргентину, на опроштајној вечери у Мадриду одржаној пошто се затворио Институт за пословни менеџмент на којем је студирала.
- Имам 25 година, млада сам, здрава - то је несхватљиво - говори о шоку који је доживела.
Избегавао ју је 65-годишњи отац са којим живи, остављао јој је храну на прагу, на улазу у њену собу. Сама је лечила плућа и мерила засићеност кисеоником.
- Корона вирус је болест која се болује у самоћи, потпуној самоћи - рекла је.
Њена прича постала је вирална када је дала интервју медијима путем Скајпа, а примила је неколико увреда путем друштвених мрежа зато што се вратила у своју домовину преносећи вирус.
Подузетнице Џулија (27) и Меган (35) желеле су да поделе своје искуство са другима јер су биле међу првих 50 заражених особа у Јужноафричкој Републици.
Заразиле су се са три члана породице на скијашком излету у Швајцарској, вероватно у бару.
Те две жене нису желеле да објаве своје пуно име и крију се иза налога на Инстаграму @livingcoronapositive на којем су документовале своје оздрављење, одговарале на питања и желеле да "унесу мало светла и позитиве у ова мрачна времена".
Искусиле су различите верзије симптома, неке благе, неке који су трајали недељама. Све желе да подсете да су "стрес, тескоба и паника нормалне људске реакције на нешто тако велико и непознато као што је ова пандемија".
Француз Шарли Барес (29), запослен је у болници као физиотерапеут и брине га оптерећење које пандемија изазива на здравствени систем.
- Упозорења о стању државног система нису од јуче. Не тако давно, медицинско особље је штрајковало... А сада је систем експлодирао, у болницама је катастрофално стање - рекао је.
Ожењен и отац двогодишњег сина, морао је да се изолује дому у Паризу пошто се болест појавила у облику грознице и сувог грла. Лекар је поставио дијагнозу.
- Тестови су скупи и њих чувају за сложеније случајеве - објашњава Барес.
Два дана се осећао лоше, а затим, постепено је почео да се опоравља. Син му је такође оболео, а супруга је добила главобоље и грлобољу.
Учитељица Лорена (33), испричала је да њена 71-годишња тетка била "нулти пацијент" у Еквадору. Вратила се са туристичког путовања у Шпанију и била је на породичној прослави са 30 других особа крајем фебруара у граду Бабахоју.
- Већ по доласку доласку се није осећала добро... Рекла нам да јој се чинило као да је имала повишену температуру на путу и да је много људи кашљало - у авиону којим се враћала.
Смештена је у болницу и вирус јој је потврђен недељу дана касније.
Цела породица се затим изоловала и тестирала, а кад је бивша министрка здравства Каталина Андрамуно објавила на телевизији да је пет особа оболело схватили су да говори о њима, испричала је Лорена.
Њена тетка је умрла, а више од десет чланова породице било је заражено, укључујући Лорену која се опоравила.
ПРИПАДНИЦИ ОЗЛОГЛАШЕНЕ ТЕРОРИСТИЧКЕ ГРУПЕ ОТРОВАНИ У ЗАТВОРУ: Борци Боко Харама усмрћени непознатом супстанцом
ОВАКО МЕРКЕЛОВА ПОСТУПА СА ДЕМОНСТРАНТИМА: Невиђена полицијска бруталност на улицама Берлина (ВИДЕО)
САД понудиле Ирану респираторе, уследио ОШТАР ОДГОВОР: ПРЕСТАНИТЕ да се мешате у послове других!
БЛАГЕ ОЛАКШИЦЕ И ПАД ОБОЛЕЛИХ У ИТАЛИЈИ: ИЗЛЕЧЕНО 2.000 људи, пада број умрлих и заражених
НЕ МОЖЕ ИМ НИКО НИШТА - ДРЖАВА НЕМОЋНА: Сицилијанска мафија сахранила свог члана упркос забрани, али то није све...