Револуционарно откриће научника: Снимљена 64 милиона пута оштрија слика мозга, ево шта то значи за медицину (ФОТО)
Научници тек треба да понове веома детаљна скенирања људског мозга, што би у будућности могло помоћи лекарима да раније открију болести и да пацијенти дуже преживе.
Ово је најдетаљнија слика мозга икада снимљена - 64 милиона пута оштрија него што тренутна технологија дозвољава.
Слика мозга миша направљена је помоћу уређаја за магнетну резонанцу (МРИ) велике снаге са невиђеним нивоом детаља.
Научници тек треба да понове веома детаљна скенирања људског мозга, што би у будућности могло помоћи лекарима да раније открију болести и да пацијенти дуже преживе, пише Дејли мејл.
РОДИТЕЉИ, БУДИТЕ ОБАЗРИВИ Стравичан изазов на ТикТоку - циљ да се изазову халуцинације, дечак (13) преминуо док су другари снимали
ДРАМА У БОЛНИЦИ - ПАЦИЈЕНТИ СКАКАЛИ СА ПРОЗОРА ЗБОГ ВАТРЕ: Пекинг завијен у црно, Си Ђинпинг издао хитно наређење!
СОФИЈА НАШЛА МРТВОГ СИНЧИЋА (2) У КАДИ: Сумња се да га је ова болест мучила, на крају убила - послата снажна порука свим мајкама!
Надају се да ће скенирање мишева утрти пут за напредак у лечењу и напредовању неуролошких болести као што је Alchajmerova болест.
Тим истраживача из Северне Каролине, Тенесија, Пенсилваније и Индијане користио је снажан МРИ скенер који даје најоштрије, најдетаљније слике, откривајући замршености о организацији и повезаности мозга миша.
Научници су направили магнетну резонанцу која је била запањујућих 64 милиона пута јаснија него што се тренутно може постићи у болницама.
Док су МР скенирања пресудна за дијагнозу потенцијално смртоносних стања као што су тумори на мозгу, тренутно не могу ићи у микроскопске детаље.
Након што су завршили МРИ скенирање мозга миша са изузетним детаљима, научници су направили још једну слику користећи методу познату као микроскопија са светлосним листовима. Ово је омогућило тиму да визуализује унутрашњу структуру и везе у мозгу у детаљима у технолору.
Скенирања су до сада вршена само на мишевима, али научници који стоје иза иновације су оптимистични да би технологија могла бити саставни део праћења промена у људском мозгу у вези са узрастом, што би вероватно довело до нових револуционарних третмана.
Тим су предводили истраживачи из Центра за микроскопију, на Универзитету Ђук и то представља врхунац четири деценије истраживања.
Шарени снимци показују промене у везама мозга како он стари. Они такође илуструју како се специфични региони мозга, као што је субикулум укључен у меморију, мењају више од остатка мозга миша.
Др Г. Алан Џонсон, главни аутор новог рада, рекао је:
- То је нешто што заиста омогућава. Можемо почети да гледамо на неуродегенеративне болести на потпуно другачији начин.
МРИ користи магнете и радио таласе за производњу скенирања.
Научници су успели да завире дугиним бојама унутар неуронских мрежа мишева различите старости и генетског састава користећи изузетно јаке магнете, далеко јаче од оних који се обично користе у апаратима за магнетну резонанцу.
Већина машина које се користе широм САД користе 1,5 до 3 Тесла магнета. Тесла је јединица мере укупног магнетног поља које пролази кроз дату област и што је Теслин резултат већи, то је магнет јачи.
Истраживачи који стоје иза најновијих скенирања користили су магнет од 9,4 Тесла, као и посебан сет градијентних калемова који су 100 пута јачи од оних у клиничким МРИ машинама.
Да би помогли у генерисању слике мозга, користили су рачунар високих перформанси који је еквивалентан скоро 800 лаптопова који сви раде одједном на слици једног мозга.
Након што су завршили скенирање магнетном резонанцом, научници су извршили микроскопију на узорку можданог ткива, омогућавајући им да означе одређене групе ћелија у мозгу и прате их за промене или прогресију неуродегенеративне болести током времена.
Слике су такође могле да схвате како Alchajmerova болест разбија неуронске мреже.
Примене моћне МРИ технологије могу бити широке, помажући лекарима да дијагностикују рак и неуролошке болести пре него што буде прекасно.