Највећа грешка СЗО у историји: Потценили снагу корона вируса или је политика умешала прсте?
СЗО је дуго чекао да прогласи пандемију, а многи верују да је у све политика умешала прсте.
- Прелиминарна истрага коју су спровеле кинеске власти није пронашла никакве јасне доказе преноса новог корона вируса (2019-нЦоВ) идентификованог у Вухану, у Кини, с човека на човека - Овако је гласила објава Светске здравствене организације (СЗО) на Твитеру 14. јануара.
Рогозин одбрусио Илону Маску: Инструкције добијам од Путина, а не из Вашингтона
НОВИ СВЕТСКИ ПОРЕДАК? Кључну улогу ће одиграти Русија, Кина и САД, али Америка мора да се ОДРЕКНЕ ОВОГА
Ево како је Грчка успела да избегне катастрофу, упркос томе што су им клима и менталитет исти као у Италији и Шпанији
Уколико све посматрамо са ове дистанце, констатација СЗО дефинитивно звучи наивно, некритично, па и трагично неодговорно. С друге стране, у том тренутку било је потврђено мање од 50 случајева у Кини, а само два изван ње - у Јапану и Тајланду.
Поставља се питање да ли је ова изјава била оправдана из тадашње перспективе? Објављена је само 9 дана пре него што је Кина ипак признала да је епидемија у Вухану ескалирала и увела карантин, прво у том граду, затим у целој провинцији Хубеи од 60 милиона људи, а онда и у другим погођеним градовима широм земље.
Само три недеље касније, 4. фебруара, изван Кине је било потврђено већ 204 случаја, укључујући 2 смрти.
У одбрану СЗО могло би се рећи да је само пренео информације које је добио од кинеских власти. Али, није ли управо у томе проблем? Кинески комунистички режим слови да спроводи масовну цензуру, као и да су заташкавали информације у случају епидемије САРС-а 2003/2004. која је однела готово 800 живота, углавном у Кини.
Председник САД-а Доналд Трамп сигурно је имао на уму ово кад је упутио најжешћу критику СЗО досад, називајући их "Кина-центричним" у свом одговору на пандемију корона вируса и констатујући да су "заиста подбацили".
- Погрешили су. Прекасно су прогласили пандемију, а требало је то да учине пуно раније. Супер је кад такве организације добро функционишу, али они су у овом случају све урадили погрешно и стали су на страну Кине. Зауставићемо финансирање СЗО - запретио је Трамп на конференцији која одржана прошле седмице, да би пар минута касније рекао да ће само размотрити такав корак.
СЗО је на то одговорио правдајући се да је било "апсолутно есенцијално" да блиско сарађују с Кином у раној фази епидемије како би добили "пуни приступ свему што је могуће, како би дошли на терен и сарађивали с Кинезима да ово схвате".
Јасно је да међународне организације попут СЗО или УН морају опрезно да балансирају и пристају на компромисе када се баве кризама у аутократским земљама, било да је реч о епидемији, грађанском рату или прогону мањина. Међутим, сумња се да СЗО није добио приступ свим информацијама којима је кинески режим располагао. А поставља се питање је ли им то заиста био приоритет - или бити адвокат Пекингу?
Јер, како се у међувремену сазнало, лабораторија у Вухану је већ крајем децембра анализом узорака новог вируса који изазива "упалу плућа непознатог узрока" утврдио да се ради о корона вирусу. Пекинг је 31. децембра обавестио СЗО, али сигурносне службе су у исто време енергично кренуле да сузбијају - не епидемију, него ширење информација о њој.
И док су се случајеви корона вируса гомилали, власти су инсистирале да је зараза "под контролом", а медицинске институције упорно су негирале да је дошло до преноса с човека на човека, иако је откриће да 14 од 41 случаја није имало контакт с рибљом пијацом сугерирсало управо то.
Провинцијска здравствена комисија у Хубеију наредила је локалним институцијама да не објављују информације о зарази, а лабораторијима да пребаце узорке у институције предодређене за тестирање или да их униште, известио је кинески портал на кинеском језику Гаксин Глобал, а пренео амерички портал Аксиос.
А након што је водећи кинески експерт за респираторну медицину Ванг Гуангфа посетио Вухан 10. јануара, изјавио је за државну телевизију да је мистериозна упала плућа у Вухану "под контролом" и "углавном блага". Једанаест дана касније и сам је потврдио да је заражен корона вирусом.
Уосталом, у тренутку кад је СЗО објавио невероватно неодговорну тврдњу да нема доказа о преносу с човека на човека, званичан број заражених у Вухану необјашњиво је био замрзнут на 45 случајева иако су се већ почели појављивати први случајеви у остатку Кине и суседним земљама. Цело то време становници Вухана слободно су напуштали град и путовали у друге делове Кине и у иностранство, а људи из других делова земље посећивали су град.
Тек је након завршетка скупштине у Вухану, број потврђених случајева наставио да расте. Али у прве три недеље јануара, пре увођења заиста невероватног карантина, кроз Вухан је прошло или га је напустило чак 7 милиона људи. Последице овог слободног ширења заразе на почетку епидемије несагледиве су.
Подсетимо, осам лекара из Вухана приведено је или упозорено у јануару због "ширења гласина" о новој болести и могућој репризи САРС-а, полиција је упозорила све који шире "лажне вести", а систем цензуре друштвених мрежа убацио је у још већу брзину него иначе. Један од лекара, Ли Венлианг, касније је и сам умро од Covida-19.
Свако ко буде прикривао нове случајеве заразе "биће прикован на стуб срама вечно", упозорило је крајем јануара кинеско политичко тело задужено за закон и ред у драматичном саопштењу. Како сада видимо, кинеске власти су заиста по свему судећи прикривале виталне информације о новој епидемији у критичном периоду када се могло највише урадити на њеном сузбијању.
Наиме, истраживање научника са Универзитета у Саутемптону показало је да је Кина својим мерама масовног карантина од 23. јануара знатно умањила број нових случајева, али и да се број укупних случајева Covida-19 могао смањити за 66 одсто да су те заштитне мере у Вухану и Кини уведене седам дана раније. Да су уведене три седмице раније, могао се смањити за невероватних 95 одсто.
Нажалост, користећи синтагму кинеског партијског тела, можемо исто тако закључити да ће СЗО бити тај који ће такође бити "на стубу срама", било због катастрофалне грешке у просуђивању или због подилажења Кини - и то у тренутку када је могло и требало бити јасно да је ситуација у тој земљи већ ван контроле и да изузетно опасна заразна болест прети читавом свету.
Штавише, СЗО је одбио да прогласи међународно здравствено ванредно стање 22. јануара, упркос потврђеним случајевима у пет других земаља. С проглашењем пандемије је, необјашњиво, чекао све до 12. марта.
Уместо тога, СЗО је хвалио Кину за "транспарентност коју је показала", као и за сам одговор на епидемију. Из те организације се није могла чути једна реч критике за Пекинг, док су у исто време критиковане САД и друге земље за забрану летова из Кине.
Главни директор СЗО, етиопски микробиолог Тедрос Адханом тврдио је тако 3. фебруара да нема потребе за мерама које "непотребно ометају међународну трговину и промет". 12 дана касније дао је бизарну изјаву да "наш највећи непријатељ није вирус, него стигма која нас окреће једне против других".
А да је број потврђених случајева у Кини и даље знатно умањен, потврђују и извештаји америчког Блумберга и хонгконшког Саут Чајна Морнинг Поста, према којима је службена пракса кинеских власти да асимптоматичне случајеве броји у евиденцији заражених тек ако почну да показују симптоме. То значи да се у Кини заражени који не развију симптоме не додају у службени број случајева упркос позитивном тесту.
Резултат је, јасно, много мањи број случајева него што би био иначе. А како је СЦМП писао још прошлог месеца, чак трећина укупног броја заражених у Кини могла би бити асимптоматична, према поверљивим подацима кинеских власти које су ове новине добиле на увид.
Можда и најсрамотнија епизода одиграла се када је СЗО остао глув на упозорења Тајвана. У прилог томе говори интервју који је тајванска новинарка имала с високим саветником СЗО, канадским епидемиологом Брусом Ајлвардом.
Иако је одговор Тајвана на корона вирус био вероватно најуспјешнији на свету, Ајлвард напросто није хтео да одговори на питање о Тајвану правећи се да га није чуо, а затим прекидајући видеовезу с новинарком. Након тога је бизарно одговорио да је "већ говорио о Кини", потпуно у складу с политичком линијом Пекинга према којој Тајван није де фацто независна држава, већ одметнута кинеска провинција која ће пре или касније поново доћи под њену власт.
Тајвански здравствени званичници тврде да су упозорили СЗО и кинеске здравствене службе да су добили дојаву како се кинески лекари разболевају, што је јасни доказ преноса с човека на човека. СЗО се, нажалост, оглушио на ту дојаву. Сада је прилично очито да је ставио политичке интересе своје утицајне и моћне чланице са све израженијим глобалним амбицијама над јавним здрављем 194 своје чланице.
Заустављање пандемије данас је апсолутни приоритет. Али када та битка заврши, актуелно водство СЗО требало би да одговори својим земљама чланицама погођенима пандемијом на многа неугодна питања. А најважније питање ће бити - треба ли међународна заједница финансирати и ослањати се на здравствену организацију која у критичним тренуцима служи као политичко оруђе једне моћне земље.
РАСТЕ БРОЈ ЗАРАЖЕНИХ КОРОНА ВИРУОМ У ТУРСКОЈ: За 24 сата регистровано преко 5.000 нових случајева
СВИ ГОВОРЕ О НЕМАЧКОМ ЧУДУ, А ЋУТЕ О ОНОМЕ ШТО СЕ ДЕШАВА У РУСИЈИ: Познати доктор раскринкао цео свет
ЈЕЗИВЕ СЦЕНЕ: Људи спречавали сахрану преминулог доктора од корона вируса, полиција их растерала сузавцем
КИНЕСКИ ВОЈНИ ЛЕКАРИ ЈАСНО РЕКЛИ: Дистанца од два метра НИЈЕ ДОВОЉНА, ево где се НАЈВИШЕ ЗАДРЖАВА вирус
АМЕРИКА НАДМАШИЛА ИТАЛИЈУ: За само један дан умрло више од 2.000 људи