НАЈВЕЋИ ОКРШАЈ ОД РАТА 2006. Нема знакова попуштања, Израел и Хезболах се тек спремају за паклене борбе
Конфликт између Израела и Хезболаха и њихов први велик окршај од рата 2006. године можда је тек почео. Ниједна страна не показује знакове попуштања, док расту страхови од ескалације. Након масовних напада који су се догодили у недељу, лидери Хезболаха, као и премијер Израела поручују - "ово није крај".
Обе стране су спремне и имају капацитета за рат. Док је лидер Хезболаха Хасан Насралах рекао на телевизији рекао да је напад на Израел, који се одиграо у недељу, завршен – али да будући удари нису искључени, премијер Израела Бењамин Нетањаху је поручио да ово “није крај приче”.
Хезболах – наводно најбоље наоружана милитантна група са седиштем у Либану- је у недељу саопштила да је извела "прву фазу" напада на Израел као одговор на убиство високо рангираног команданта те групе Фуада Шукра прошлог месеца и да је погодила 11 израелских војних локација. Група тврди да је испаљено више од 320 ракета и велики број дронова на циљеве у северном Израелу.
Одложени одговор Хезболаха
Како пише CNN, Насралах је рекао да је Хезболах одлагао свој одговор на убиство Шукра до недеље како би дали “довољно прилике” за одржавање преговора о прекиду ватре у Гази, али и наметнули “ментално и финансијско оптерећење” Израелу и обезбедили успех напада. План је, према Насралаху, био да се лансира 300 совјетских ракета “каћуша” како би окупирали израелске одбрамбене системе.
Израелски ПВО систем “Гвоздена купола” иначе може да прати до 1.100 мета.
Насралах је рекао да су борци имали наређења да гађају војну инфраструктуру и избегавају цивиле, а да су главне мете биле израелска војна база Глилот и аеродром Еин Шемер. Портпарол израелске војске (ИДФ) рекао је у међувремену да у ударима Хезболаха нису оштећене војне базе и да је већина њихових дронова и ракета пресретнута или пала на отвореним подручјима.
Насралах је, међутим, рекао да ће Хезболах проценити резултате напада пре него што одлучи да ли ће покренути додатне ударе.
"Превентивни напад" Израела
Он је навео да је Израел почео да удара на Либан око 30 минута пре него што је почела операција Хезболаха. Израелска војска тај напад сматра “превентивним” и каже да је уништила ракетне бацаче који би били коришћени у нападу Хезболаха.
Како преноси Ројтерс, израелска војска је рекла да је у “превентивном нападу” погодила Либан са око 100 авиона како би одвратила већи напад Хезболаха, у једном од највећих сукоба за више од 10 месеци граничног рата. На граници Израела и Либана скоро свакодневно долази до размене ватре откако је почео рат у Гази, након напада Хамаса на Израел 7 октобра, наводи BBC. Од октобра је, према либанским властима, убијено више од 560 људи, већином бораца Хезболаха, а и 26 цивила и 23 војника у Израелу.
Према УН, размештено је скоро 200.000 људи на обе стране границе.
Хезболах је рекао да је упркос нападу Израела у недељу успео да испали 320 ракета и дронова на земљу у знак одмазде за убијеног Шукра. Али, Насралах је рекао да је “то што се догодило била агресија, а не превентивна акција”, док је Нетањаху на састанку кабинета рекао да “оно што се догодило није крај приче”. Нетањаху је навео да је војска уништила краткодометне ракете и пресрела све дронове Хезболаха “лансиране на стратешке мете у центру земље”.
- Насралах у Бејруту и (ајатолах Али) Хамнеи у Техерану треба да знају да је ово додатни корак у промени ситуације на северу – упозорио је Нетањаху лидере Хезболаха и Ирана, који подржава ову милитантну групу.
Највећи напад од рата 2006.
Ово је био први велик окршај две сукобљене стране од рата 2006, кад је група преживела 34-дневни рат са Израелом који је изазвао хаос у Либану, након што су 2000. герила борци приморали израелске војнике да се повуку са југа Либана, чиме је окончана окупација дужа од 20 година, наводи CNN. Хезболах је од 2006. наставио да гомила ракете и пројектиле и процењује се да их сада има 120.000-200.000.
ИДФ наводи да је око 100 борбених авиона “погодило и уништило хиљаде цеви за испаљивање ракета Хезболаха” у више од 40 области јужног Либана. Како је рекао портпарол ИДФ Данијел Хагари, удари су покренути након што су откривене “опсежне припреме” за велики ваздушни напад Хезболаха. Либанска агенција NNA је известила да је израелски авион погодио замак Бофорт, подручје Бир Калб и предграђа градова Аин Кана, Кфар Фила, Луеза, Бсалија, Кфар Мелки, Саид и Сарба.
Становник града Зибкина је рекао да је “било као апокалипса”. Једна особа је погинула у Хијаму, према либанским властима, док је у селу Тири убијено двоје људи. Хезболах је потврдио смрт два борца из оближњег Хариса.
Нема знакова попуштања
Упркос реторици Хезболаха и Израела, делује да су се обе стране – бар за сада – одмакле од ивице ширег регионалног рата.
Према аналитичарима, делује да ће се сукоби Израела са Хамасом и Хезболахом наставити, иако је за сада избегнут шири блискоисточни рат. Међутим, фундаментална динамика конфликта Израела и Хезболаха и израелског рата у Гази остаје непромењена, кажу аналитичари.
- Стратешки се ситуација није променила и тамо смо где смо били – рекао је аналитичар Шира Ефрон са Израелског политичког форума у Њујорку, преноси “Њујорк тајмс”.
Генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутереш позвао је Израел и Хезболах да одмах прекину непријатељства, док је привремени премијер Либана Наџиб Микати рекао након ванредног састанка владе, да је "прво потребно зауставити израелску агресију, а затим спровести Резолуцију 1701", позивајући се на одлуку УН која је окончала Други либански рат између Израела и Хезболаха 2006.
Примирје у Либану зависи од примирја у Гази, што остаје далека перспектива.
Четвородневни састанци између израелских званичника те америчких, египатских и катарских посредника у Каиру окончани су у недељу без помака, иако су преговарачи рекли да ће се разговори наставити.