Највећи светски загађивач пластиком више није Кина, ево ко се налази на неславном врху
На нимало завидној првој позицији више се не налази друга најмногољуднија земља, Кина, већ Индија, која је одговорна за готово петину глобалних емисија пластике.
Коришћењем напредне технике моделирања за мапирање емисије пластичног отпада у 50.702 општине широм света истраживачи са Универзитета у Лидсу дошли су до података високе резолуције, који пружају нове увиде у изворе и расподелу загађења пластиком.
Студија приказује несакупљени отпад, који чини 68 одсто свих емисија пластичног отпада на глобалном нивоу као највећег узрочника загађења пластиком.
Док ово откриће оспорава претходне претпоставке о главним изворима пластичног загађења уједно и истиче кључну потребу за побољшањем услуга сакупљања отпада, посебно у земљама са ниским и средњим приходима.
Земље са високим приходима доприносе са само 0,3 одсто глобалним емисијама пластичног отпада, земље Јужне Азије, Подсахарске Африке и Југоисточне Азије су највећи емитери. Индија је одговорна за готово петину глобалних емисија пластике са 9,3 милиона тона годишње.
Најчешће је Кина прва асоцијација у групи загађивача пластиком, међутим, она заузима четврто место у овој студији, а овакав успех приписује се напретку који је ова многољудна земља остварила усвајањем праксе спаљивања отпада и контролисањем депонија.
Према истраживању, више пластичног отпада се спаљује у отвореним, неконтролисаним пожарима него што се емитује као отпад широм света, а ова пракса ослобађа штетне супстанце и доприноси емисијама које утичу на климу.
Ово сазнање долази у тренутку када су преговори о глобалном споразуму о загађењу пластиком у току, а добијени подаци могли би послужити као кључна основа за земље потписнице споразума.
Студија сугерише да ће, као код међународних споразума о климатским променама, и потписници Споразума о пластици морати да развију методе за израчунавање и поређење својих емисија. Овај инвентар емисија омогућава им да то ураде на високом нивоу прецизности.