НА ЧЕЛО НАТО ДОЛАЗИ ЖЕНА? Сви брује само о овоме - да ли је ово нова провокација за Русију (ФОТО)
Већ седам деценија Федерацију воде мушкарци из западне Европе, а многи сматрају да је време да жена из источне Европе преузме кормило.
НАТО је у недељу потврдио да његов дугогодишњи главни секретар у октобру одлази с дужности, постакнувши нови талас нагађања о томе ко ће га наследити.
Дипломате у Бриселу кажу да нема консензуса о томе ко би требао да замени бившег норвешког премијера Јенса Столтенберга (63).
НАТО У ВЕЛИКОМ ПРОБЛЕМУ! Поставља ултиматум чланицама: Ако се боримо против Русије остали би без муниције за неколико дана
ЦИА ОТКРИЛА: Русија се спрема за нову ОФАНЗИВУ у овом делу Украјине, једна ствар ће играти велику УЛОГУ
ИЗНЕНАЂЕЊЕ ЗА ДРЖАВЕ ЧЛАНИЦЕ! Проблеми унутар НАТО пакта - тврдили су једно, а сада...
Неки савезници разматрали су могућност да му се продужи мандат који траје већ девет година како би могао да води НАТО у кризи изазваној руским ратом против Украјине.
Али, Столтенбергова је портпаролка у недељу, недуго након што се вратио са састанка у Вашингтону, потврдила да ће на крају године одступити с дужности.
- Мандат главног секретара Јенса Столтенберга продужен је три пута и био је на дужности готово девет година - рекла је портпаролка Оана Лунгесцу.
- Мандат му истиче у октобру ове године и нема намеру да тражи још један.
Столтенбергова одлука да оде с дужности изазваће трку међу високим европским званичницима за његовог наследника, а у медије су већ процуриле могуће кандидатуре.
Главни секретар НАТО-а увек је био Европљанин, чак ако и у пракси Вашингтон има одлучујући глас о његовом - или можда овај пут њеном - именовању. И премда се тај посао своди на координацију и тражење консензуса међу 30 држава чланица Савеза, избор ће се сматрати симболом НАТО-овог усмерења у годинама које долазе.
Време за жену?
Задњи пут када је Столтенбергова будућност била у питању – у фебруару 2022., кад је именован за будућег гувернера норвешке средишње банке, да би се касније повукао из тог процеса, нагађало се да ће га заменити жена.
Седам деценија Савез воде мушкарци из западне Европе и многи посматрачи мисле да је време да кормило преузме жена и то с европског истока. Задња четири шефа НАТО-а били су бирани наизглед у смеру обрнутом од смера казаљке на сату дуж обале Северног мора - Британца је заменио Холанђанин, њега Данац, а њега Норвежанин.
У међувремену, стратешки фокус Савеза преусмерио се на његово источно крило, где су нове државе чланице на Балтику и Црном мору суочене с Русијом. Пољска и балтичке републике доказале су да су њихова дугогодишња упозоравања на Москву била оправдана и предводе тражења да се Украјина наоружа и да јој се помогне.
То је довело до позива да НАТО постави за главну секретарку литванску премијерку Ингриду Шимоните или њену естонску колегиницу Кају Калас.
Обе су одавно заузеле одлучан дипломатски став према Русији, што им може бити препорука међу јастребовима у редовима савезника, али им у неким престоницама можда не би ишло у прилог.
Неки тврде да би именовање жене с Балтика могло бити превише провокативно према Русији, гурајући савезнике, који већ наоружавају и финансирају украјинске снаге, ближе директном сукобу с Москвом.
Ако не јастреб с Балтика, ко онда?
Још није објављена ниједна службена кандидатура, али дипломате у Бриселу сугерисали су да би Холандија могла да истакне своју министарку одбране Кајсу Олонгрен.
Британија је већ дала тројицу главних секретара НАТО-а и традиционално воли да се сматра мостом између Европе и САД-а.
Британски министар одбране Бен Валас често се спомиње као могући кандидат, али то можда не би добро дошло 21 чланици НАТО-а које су уједно чланице Европске уније.
Британија, посебно за време бившег премијера Бориса Џонсона, стекла је пријатеље у Украјини пружајући рано и гласно подршку њеној одбрани, али брегзит је наштетио односима Лондона с многим државама чланицама ЕУ-а. Тиме остаје јужно крило НАТО-а на којем се истичу особе као што су бивши италијански премијер Марио Draghi (75) и румуњски председник Клаус Иоханис.
А шта ако НАТО први пут изабере некога изван Европе и подржи заменицу канадског премијера Кристију Фриленд?
- Нема консензуса - рекао је један високи званичник НАТО-а, с обзиром на то да се говори да администрација Џо Бајдена тек треба да размисли о том питању.
Столтенберг је преузео дужност 1. октобра 2014. и водио је Савез кроз неколико међународних криза. Последњи војници НАТО-а и америчке снаге напустили су Авганистан у августу 2021., мало пре него што је Кабул поново пао у руке талибана. Столтенберг је такође предводио одговор НАТО-а на руски рат у Украјини. Био је цењен као главни секретар и нарочито као мост између европских савезника и Вашингтона за време бившег америчког председника Доналда Трампа, који је често критиковао НАТО.