НАУЧНИЦИ ОТКРИЛИ ПОТЕНЦИЈАЛНЕ ПРЕТЊЕ: Пронађено 6 нових корона вируса код слепих мишева
Истраживачи су открили вирусе током испитивања слепих мишева у Мјанмару, у оквиру владиног програма ради идентификације заразних болести које могу прећи са животиња на људе.
Научници су открили шест потпуно нових коронавируса који вребају код слепих мишева у Мјанмару.
АФРИКА НА УДАРУ КОРОНА ВИРУСА: Ни сунце им не помаже! Број заражених 14.528, преминуло 788 људи
СТАТУА ХРИСТА СПАСИТЕЉА У РИЈУ ОСВАНУЛА У НОВОМ РУХУ: Бразилци се захвалили својим лекарима који се боре против короне
Како ће православне цркве широм света прославити Васкрс: Неки без службе, а други литургију служе online
Ови вируси су у истој породици као и САРС-ЦоВ-2 вирус који се тренутно шири светом; али истраживачи кажу да ови нови вируси нису генетски уско повезани са САРС-ЦоВ-2 или са два друга коронавируса која изазивају тешке инфекције код људи - тешки акутни респираторни синдром (САРС), који је узроковао пандемију 2002-2003, и Блискоисточни респираторни синдром (МЕРС).
Истраживачи су открили вирусе током испитивања слепих мишева у Мјанмару, у оквиру владиног програма ради идентификације заразних болести које могу прећи са животиња на људе. А шишмиши су главни осумњичени, јер се сматра да сисари држе хиљаде коронавируса које тек треба да се открију.
САРС-ЦоВ-2, који изазива болест COVID-19, такође се сматра да потиче од слепих мишева, а пре него што је прешао на људе вероватно је прво био код неког домаћина посредника.
Између 2016. и 2018. године, прикупили су стотине узорака пљувачке и измета од 464 слепих мишева из најмање 11 различитих врста; покрили су три локације у Мјанмару где људи долазе у блиски контакт са дивљом животињом због промена у употреби земљишта и рекреативних и културних активности - попут жетве гуана за ђубриво.
- На две локације налазили су се и популарни пећински системи у којима су људи рутински били изложени слепим мишевима кроз жетву гуана, верске праксе и екотуризам - написали су истраживачи у својој студији.
Истраживачи су анализирали генетске секвенце из ових узорака и упоредили их са генима познатих корона вируса. Нови вируси пронађени су код три врсте слепих мишева.
Потребна су даља истраживања како би се разумела могућност ових шест новонасталих вируса да се пребаце на друге врсте и како могу утицати на здравље људи, рекли су истраживачи.
- Многи корона вируси можда не представљају ризик за људе, али када идентификујемо ове болести на животињама, на извору, имамо драгоцену прилику за истраживање потенцијалне претње - каже коаутор студије Сузан Мурај.
- Пажљив надзор, истраживање и образовање су најбоља средства која имамо за спречавање пандемије пре него што се појаве.
Контакт између људи и дивљих животиња само постаје све распрострањенији, напомињу они и додају да је тренутна девастација изазвана Covid-19 само подсетник колико је људско здравље повезано са таквим интеракцијама.
- Широм света, људи комуницирају са дивљим животињама све већом учесталошћу. Што више разумемо ове вирусима у животињама - шта им омогућава да мутирају и како се шире у друге врсте - то можемо више да умањимо њихов пандемски потенцијал - рекао је водећи аутор студије Марк Валитуто.
ЛУКАШЕНКО ПОРУЧИО ГРАЂАНИМА: "Не подлежите короновирусној психози - Лекари, не запостављајте пацијенте од других болести"
БАКА (93) ПОСЛАЛА ПОРУКУ ИЗ КАРАНТИНА КОЈУ СВИ ДЕЛЕ: Необична молба ове старице постала ХИТ НА ДРУШТВЕНИМ МРЕЖАМА
ГОМИЛАЈУ СЕ ЗЛОКОБНЕ БЕЛЕ ПРИКОЛИЦЕ НА ЊУЈОРШКОМ ОСТРВУ: Власти очекују да ће број мртвих премашити 10.000
ИТАЛИЈАН У ДРАМАТИЧНОЈ ИСПОВЕСТИ ТЕШКО ОПТУЖУЈЕ ВЛАСТИ: "Направили су од мене корона-бомбу, нико у фамилији није поштеђен" (ВИДЕО)
ОВИ ЧУВЕНИ НАУЧНИЦИ ТВРДЕ ДА СМО СТРАХОВИТО ОБМАНУТИ: "Наша планета је жртва научно-медијског узнемиравања"