НЕ СТИШАВА СЕ СИТУАЦИЈА НА СВЕТОЈ ГОРИ! Полиција се спрема за акцију, монаси најавили "БОРБУ ДО СМРТИ"!
Грчка полиција припрема велику акцију упада у манастир Есфигмену на Светој Гори, како би спровела одлуку грчког суда из 2020. године и иселила 118 одметнутих монаха који тамо живе.
У намери да исели одметнуто монаштво, грчка полиција се обратила Светој Епистасији (управном монашком телу за Свету Гору, које представља 20 самосталних манастира, међу њима и наш Хиландар), тражећи дозволу за покретање операције великих размера са значајним полицијским снагама и возилима.
- Овим писмом тражимо организациону и ширу подршку за улазак, смештај и кретање широм Атоског полуострва у дужем временском периоду довољног броја полицајаца и тешких возила, како би наша служба одмах и оперативно одговорила на захтев који је поднео судски извршитељ за извршење деложација - наводи се у документу који је полиција послала Светој Епистасији.
Грчки медији преносе да је полиција истакла да ће исељење монаха из манастира Есфигмену проћи на најмирнији начин.
Верници и следбеници монаштва манастира Есфигмену одржали су у уторак протест у Уранополису на Халкидикију, упозоравајући да покушај исељења монаха неће проћи мирно и да ће бранити манастир. Поруке о одбрани манастира "до смрти" долазе и од монаха, преноси грчки портал Проњуз.
Расколници познати по пароли „Православље или смрт“
Игуман Методије на челу је братства које се одметнуло од Васељенске (Цариградске) патријаршије, којој припада. Монаси као разлог наводе екуменизам васељенског патријарха Вартоломеја и његове контакте са римским папом.
Одметнуто братство, међутим, нема намеру да изађе из манастира, ни сада када се припрема опсежна акција исељења уз подршку полиције.
- Спремни смо да бранимо манастир до смрти; ово је наша духовна домовина. Овде смо се духовно родили и овде ћемо умрети - преносе грчки медији реакцију игумана Методија на нову најаву исељења.
Он је додао да полиција прогања братство и да ће се монаси борити, уколико дође до покушаја исељење.
- Ако оци манастира и полиција дођу овде да се Грци боре против грчких монаха, требало би да им избију ову идеју из главе. Али нека дођу. И шта год да буде, нека се деси. Ако ме полиција вуче, хоће ли монаси седети везаних руку? Или ако виде да полицајац удара монаха, да ли ће оци седети и гледати? Злочини ће бити почињени, подстакнути од ових монаха који немају сврху - навео је Методије.
Манастир Есфигмену налази се на обали мора, на североистоку Атоса. Саграђен је крајем 10. и почетком 11. века, а пирати су га уништили 1531. године. Манастир је поново подигнут на истом месту, а у каснијим вековима имао је подршку руских царева и владара Молдавије и Влашке. Фреске су осликане у 19. веку и на њима је приказано вазнесење Христово. Манастирска библиотека садржи 372 рукописа и 2.000 штампаних књига. Есфигмену је 18. манастир по хијерархији на Светој Гори.
Братство манастира Есфигмену је расколничко од 1972. године, када је прекинут сваки однос са Васељенском патријаршијом. Грчки медији пишу да се од тада у манастиру виори застава с натписом "Православље или смрт", парола по којој су постали познати.
Монахе називају зилотима и староверцима, које каноске православне цркве сматрају фундаменталистичком сектом.
Патријарх је 2005. године поставио ново братство, које због немогућности да уђе у манастир од тада борави у Кареји, престоници Свете Горе. Грчки суд је 2020. године донео одлуку да се отац Методије и његови монаси иселе из манастира и омогући улазак "легалног" монаштва.
Први покушај деложације и преузимања манастира од стране нових монаха 2013. године завршио се насилно, пошто су расколници напали полицију молотовљевим коктелима.
Патријарх Вартоломеј је током година износио низ оптужби на рачун одметнутог братства, оптужујући их да међу својим зидинама госте представнике десничарске грчке организације Златна зора.
Патријарх је 2020. године чак изјавио да сумња да се Христос Папас, потпредседник Златне зоре осуђен на 13 година, крије у манастиру.
- Било би веома тешко да полиција претражи манастир, који је буквално претворен у тврђаву - рекао је 2020. Вартоломеј.
Игуман и још један монах су 2017. године били осуђени на 20 година затвора, док је шест других добило казне од 10 година и четири месеца. Казне су касније смањене на 17 и девет година и пет месеци 2019. године, а затим поново на 5,5 година и две године и девет месеци 2021.
Одметнути монаси су изоловани у свом манастиру, а немају подршку ни осталих манастира на Светој Гори, пошто устав и статут Свете Горе забрањују сарадњу са расколницима.
Манастир је искључен и из разних видова државног финансирања, а игуман Методије је за грчке медије рекао да често нема ни пет евра да старим монасима купи храну.
Србија Данас/Курир