Неће моћи да добаце даље од циљева на Блиском истоку: Иран ограничио домет балистичких ракета на 2.000 км
Хаменеи ограничио ирански ракетни програм
Врховни ирански вођа, ајатолах Али Хаменеи је наредио да се домет балистичких ракета Ирана ограничи на 2.000 километара.
То је изјавио командант Револуционарне гарде Ирана - што значи да иранске ракете неће моћи да добаце даље од циљева на Блиском истоку, а изјава коју је новинарима дао командант Гарде, генерал Мохамад Али Џафари прво је признање да је Хаменеи ограничио ирански ракетни програм.
Ирански председник ОШТРО узвраћа на притиске ЕУ и САД : Проширићемо балистички ракетни програма
Ирански ајатолах Али Хамнеи поручио Ирачанима: Никада НЕ ВЕРУЈТЕ Америци, то ће вам НАШКОДИТИ!
Тумачи се да Иран настоји да се његов програм, за који тврди да је одбрамбени, разликује од ракетних програма других земаља, као што је Северна Кореја која прети САД.
Већи део Блиског истока налази се и у ограниченом домету иранских ракета од 2.000 километара, укључујући Израел и америчке војне базе. То изазива забринутост САД и њихових савезника, тим више што ирански балистички ракетни програм није био део нуклеарног споразума из 2015. године који је Иран постигао с великим силама.
Џафари је у Техерану рекао новинарима да је моћ иранских балистичких ракета "за сада довољна". За ирански ракетни програм задужена је ;Револуционарна гарда Ирана која одговара само ајатолаху.
- Домет наших ракета данас, по наредби иранског врховног вође, ограничен је на 2.000 километара, иако смо способни да га повећамо. Американци, њихове снаге и њихови интереси налазе се у радијусу од 2.000 километара и ми смо у стању да одговоримо на сваки њихов могући напад - рекао је Џафари.
Ипак,он је казао да не верује да ће бити рата Ирана и САД јер "они знају да ће, ако започну рат Ирана и САД, свакако бити највећи губитници и да њихова победа нипошто није гарантована. Дакле, они неће почети рат", сматра генерал.
Администрација америчког председника Доналда Трампа увела је санкције Ирану у фебруару због тестирања балистичких ракета, а тадашњи саветник председника САД за националну безбедност Мајкл Флин због проба је "званично опоменуо" Иран. Трамп је средином октобра одбио да потврди да се Иран придржава нуклеарног споразума из 2015. године и одлуку о важењу тог споразума препустио Конгресу САД.
Иран је претрпео велику штету у рату с Ираком од 1980. до 1988. године, који је почео инвазијом Ирака на Иран и у којем је погинуло милион људи. Како би изградио сопствени ракетни програм, Техеран је куповао ракете и технологију Северне Кореје, чиме је Пјонгјанг, који је под ударом оштрих санкција, дошао до преко потребног новца.