НЕК СЕ СПРЕМИ ЈУЖНА ЕВРОПА И БАЛКАН - МЕДИТЕРАН У ПЛАМЕНУ! интензитет шумских пожара у Турској највиши у историји
Након смртоносних пожара у Калифорнији и Сибиру и поплава у Европи и Кини призори уништења у Турској додатно забрињавају због све већих екстремних временских прилика
Најмање четири особе погинуле су у пожарима који су захватили средоземну туристичку регију Анталију и егејско туристичко одмаралиште Мугла. Хиљаде туриста евакуисано је из својих хотела.
Летња понуда која се не одбија! Грчка хотели: 7 полупансиона већ од 525€
БЕЛИВУКОВИ КАСАПИНИ УБИЛИ ОСМОРИЦУ! Има ли краја језивим комадањима људи? Најављено расветаљавање нових болесних ликвидација
СТОТИНЕ СВЕДОКА, ВЕШТАЧЕЊА, ФОТОГРАФИЈЕ: Жртве мучене, комадане, а потом свирепо убијане - И ТО ЈЕ САМО ВЕЉИН ПОЧЕТАК
Сателитски снимци Европске службе за праћење атмосфере Коперникус показали су да је интензитет топлоте шумских пожара у Турској у четвртак достигао 20 гигавата, што је четири пута више него икада забележено у земљи.
Због екстремних врућина и суше Турску је захватило и десетак других пожара. Турски 60-годишњи температурни рекорд оборен је претходне недеље када је Цизре, град на југоистоку земље, забележио 49,1 Целзијусов степен.
Становници погођених подручја новинарима су рекли да се не сећају пожара тог интензитета. Један од њих, пољопривредник Ибрахим Ајдин, рекао је да је изгубио сву стоку и замало погинуо у борби с пламеном.
- Све што сам имао спаљено је до темеља - испричао је за турски дневни лист "Daily Сабах". У целој земљи ватрогасци су се борили с више од 50 пожара. Неколицина је хоспитализована.
Након смртоносних пожара у Калифорнији и Сибиру и поплава у Европи и Кини призори уништења у Турској додатно забрињавају због све већих екстремних временских прилика.
Као резултат климатских промена, земље у развоју су досад подносиле најтежи терет екстремних временских непогода. На Мадагаскару, на пример, због најгоре суше у последњих 40 година прети глад за 400.000 становника. Али, лето 2021. показује нам да више нигде није сигурно.
У јуну је градић у западној Канади накратко постао најтоплије место на Земљи - пре него што је уништен у пожару. Неколико дана након поплава у Европи кинеску покрајину Хенан је захватила разорна поплава која је потопила тунеле подземне железнице и утопила путнике.
Пожари тренутно погађају јужну Грчку па су на евакуацију присиљени становници села у близини лучког града Патраса. Пожари су се гасили и у Бугарској и Албанији. Европска унија издала је највеће упозорење на опасност од пожара у подручјима Италије, Португала, Шпаније и деловима северне Африке.
Ове недеље пожари су уништили и велике делове борове шуме северно од Либана, усмртивши најмање једног ватрогасца и присиливши становнике на бег. Тренутно не захватају само јужне земље Европе, него и северне. Ватрогасци у Финској боре се против највећег пожара у последњих 50 година. Летњи месеци у тој су нордијској земљи били неуобичајено суви.
Климатолози већ неко време предвиђају да ће Медитеран бити тешко погођен порастом температура и променама у падавинама због емисија угљен диоксида. Према последњем извештају УН-а о климатским променама, предвиђа се да ће се будући ризик од пожара повећати у јужној Европи.
Светска метеоролошка организација објавила је на Твитеру да екстремне врућине погађају ширу медитеранску регију, а предвиђа се да ће температуре порасти на више од 40 степени Целзијуса у унутрашњости Италије, Грчке, Туниса и Турске. Земље су позване да се припреме на спречавање здравствених проблема и проблема с снабдевањем водом.
Талас врућина у јужној Европи задржаће се и следеће недеље. Турска метеоролошка канцеларија је за идућу недељу у Анкари и неколико других градова предвидела температуре за 12 степени више од просека у августу. Упозорења на високе температуре су издата у Северној Македонији, Албанији, Бугарској и деловима Румуније и Србије.
Европски лидери предузели су мере с циљем смањења емисија штетних пгасова. У истој недељи кад су поплаве погодиле Белгију и Немачку, Европска комисија представила је свој план који циља да привреде ЕУ до 2030. уклоне 55 посто емисија стаклених гасова у поређењу с нивоима из 1991. године.
Али, пошто угљен диоксид након испуштања у атмосфери лута најмање 300 година, не допуштајући тиме хлађење Земље, очито је да је глобално отопљење део будућности. Како се приближава климатски самит УН-а у Глазгову у новембру, изгледно је да ће адаптација на нестабилну климу бити једна од битних тема.