"НЕМАМ ЧЕМУ ДА СЕ ВРАТИМ": Бебе плачу у наручју мајки, људи очајни и БЕЗ НАДЕ! Потресне сцене на граници Грчке и Турске! (ФОТО)
Полиција је на крају допустила њој и деци и десетинама других миграната да крену ка граници.
Хиљаде имиграната и избеглица окупило се на грчко-турској граници у очајничком покушају да стигну до Европске уније. Заробљени између грчких граничара и турских власти, избеглице су поставиле шаторе у ишчекивању да пређу границу.
Већина Немаца не жели нови прилив миграната у Немачку
"Нулта толеранција" Премијер Северне Македоније открио план Скопља за МИГРАНТСКУ КРИЗУ
ТУРЦИ ГАЂАЛИ ГРЧКУ ВОЈСКУ: Преко границе испалили ПЕДЕСЕТ КАНИСТЕРА са сузавцем, бедем Европе МОРА ИЗДРЖАТИ
До ескалирања хуманитарне кризе дошло је кад је Турска, у којој се већ налази 3,7 милиона избеглица, отворила границу с Грчком крајем фебруара, након вишемесечних претњи председника Реџепа Тајипа Ердогана да ће то урадити ако ЕУ не подржи његове планове о успостављању “зони безбедности” у Сирији, у коју би се могло вратити око милион избеглица.
Грчке власти су навеле да су у последњих неколико дана спречиле 35.000 људи да уђу у земљу. Турска указује да не може примити више сиријских избеглица преко постојећих 3,7 милиона и криви ЕУ што не дели одговорност с њима. С друге стране, ЕУ тражи од Турске да се држи споразума из 2016. који јој је обезбедио 6,6 милијарди долара да се побрине за прилив имиграната.
Међу мигрантима који покушавају да пређу у Грчку су и Сабах Радван (45) и њених троје синова, старости од 5-21, из Идлиба у Сирији. Сабах верује да ће њен најмлађи син Таха, који има Даунов синдром, имати бољу негу у ЕУ.
- Рекли су да је граница отворена, а сада кажу да је затворена. Зашто су нам рекли да дођемо овде само да би открили да је граница затворена? - пита Сабах.
- Не могу да се вратим кући. Немам више кућу. Немам чему да се вратим. Ако одем назад, мораћу да почнем из почетка. Ићи напред је боље за мене и моју децу - истакла је Сабах.
Осим сиријских, ту су и избеглице из Авганистана и Пакистана.
- Живот у Турској је тежак. Чим отворе границу, идем за Немачку – рекао је за “Дојче веле” (DW) Мухамед (18) из Авганистана, који је до границе дошао са две торбе с одећом и ничим другим.
Он жели да уђе у Грчку, али признаје да не зна шта га очекује нити колико ће то путовање трајати, ако успе да пређе границу. Мухамед сматра да Ердоган користи ситуацију с мигрантима да притисне ЕУ.
DW наводи да су већина избеглица које с којима је њихов новинар разговарао били из Авганистана или Пакистана, а свега један из Сирије. Кад је Ердоган 27. фебурара објавио да неће више спречавати мигранте да уђу у Европу, многи од њих одмах су кренули на пут, ка граници Турске са Грчком и Бугарском.
Колоне таксија, аутобуса и аутомобила преплавили су улице. Возачи из Истанбула нуде превоз до пограничног Едирна, удаљеног 220 километра, а Мухамед каже да је за њега и његових петоро пријатеља возач за тросатно путовање тражио 22 евра по особи. Он је покушавао да нађе посао у Истанбулу, али каже да их или отпусте како их не би платили или задрже део обећаног новца. Мохамед се са својом групом на крају исцењкао са возачем за 16 евра по особи за пут до границе.
У и око пограничног града Ердина стотине миграната спавају на тлу, на земљи или по аутобуским станицама. Абдулхамед Алмохамад (51) из Деир ал-Зура каже да је са породицом ишао ка граници кад их је зауставила турска полиција и наредила им да пешаче до границе.
- Ми смо са породицама и децом. Грчка нас не пушта, а сада нас не пушта ни Турска - рекао је он.
Турска је пооштрила контролу око медијског извештавања, па је сада новинарима забрањено да оду до граничног прелаза са Грчком.
Неки мигранти успеју да пређу бодљикаву жицу и уђу у међуграничну линију између две земље, али грчки граничари су се поређали и испаљују сузавац на оне који прелазе како би их вратили на турску страну. Ваздух је пун дима и сузавца, а за два дана забележене су страшне сцене – бебе које плачу у наручју мајки, очајни људи, без наде, гладни.
Тинејџери користе своје телефоне да изаберу најбољу руту преко реке и пређу границу. Новинар DW-a присуствовао је инциденту кад је грчки граничар испалио сузавац на гомилу миграната. Петоро људи је озбиљно повређено, а једно од њих је било дете. Бесни мигрант су бацали камење ка њима, а усред тог хаоса један човек је повикао:
- Доста нам је рата! Престаните да бацате камење и седните. Ми желимо други живот!
Турска је рекла да је покренула војну операцију у Идлибу након што је у једном нападу убијено 34 турских војника, што је изазвало забринутост од директног сукоба с Русијом и још већом ескалацијом тензија у региону. Русија и Турска су се договориле да успоставе примирје у провинцији Идлиб, која је ступила на снагу у поноћ. У међувремену, Турска није саопштила колико ће дуго бити на снази ова промена мигрантске политике.