НЕСЛОЖНА БРАЋА ГЕРИНГ Један је био охоли нациста и Хитлерова десна рука, а други је спасавао Јевреје
Два брата нису имала ништа заједничко осим презимена
Током маја 1945, док се Други светски рат ближио крају, двојица браће, Херман и Алберт Геринг, срели су се у транзитном затвору у Агусбургу, након што су их ухапсили савезници.
Прочитајте и:
Херман, старији брат, извинио се Алберту што сада мора да пати због њега. Браћа су се загрлила у судници.
- Бићеш ускоро слободан. Онда се побрини за моју жену и децу. Збогом – поручио је Херман Алберту.
То им је био последњи сусрет.
Два брата нису имала ништа заједничко осим презимена, које и данас изазива језу код људи, чак и 75 година касније. Њихова прича о политичком неслагању и ривалству је једна од најзанимљивијих из Другог светског рата.
РТ @AircraftBooks Овер the ласт 70 years, ин countless books анд essays, Hermann Göring ха https://t.co/VD2PDGUoP3 #AvGeek #Aviation https://t.co/Guj4YLQYc0 pic.twitter.com/P9Le6UOCdI— Warren Bell (@wbellauthor) Децембер 26, 2017
И изгледом су се разликовали. Херман је био смео и груб, плавих очију, док је смеђооки Алберт био меланхоличан и носталгичан, пише “Мирор”.
Херман Геринг био је високи званичник нацистичке машинерије Немачке. Уздигао се у сам врх странке, надгледајући стварање Гестапа, и постао командант Луфтвафеа, ваздушних снага. У једном тренутку био је други најмоћнији човек у Немачкој.
Ко год влада ХАРТЛЕНДОМ, влада ЦЕЛИМ СВЕТОМ: Теорија у којој лежи разлог надметања Русије и САД
Стога би задња ствар коју би неко очекивао да постоји у вези са њим била субверзивни, антинацистички настројен брат, какав је био Алберт.
Рођен 9. марта 1895, Алберт је умро као непозната особа 20. децембра 1966.
Док је тајна борба Оскара Шиндлера за спасавање јеврејских живота постала позната у свету захваљујући филму Стивена Спилберга “Шиндлерова листа”, Албертова прича о храбрости и жртви још није испричана.
Током Првог светског рата Херман је постао пилот и национални херој, а после рата је уписао смер за механичког инжењера на Техничком универзитету у Минхену 1919. Ту је срео Хајнриха Химлера, једног од будућих архитекти нацистичког геноцида. Алберту, који је остао политички пасиван, инстинктивно се није допао нацистички покрет.
У међувремену је Херман постао стални гост у минхенским пивницама, где је наишао на младог Адолфа Хитлера.
Хитлер је 1923. покушао да преузме власт државним ударом. Чланови партије сукобили су се са полицијом у Минхену.
Херман, који је у међувремену постао командир првих нацистичких снага, погођен је у кук и препоне током сукоба. Због тога је имао болове и постаје завистан од морфијума. Протеран је из земље на четири године, да би се вратио након политичке амнестије и био изабран у Рајхстаг као нацистички кандидат 1928.
Током његовог егзила, развио се 12-годишњи јаз између браће – Алберт се срамио политичких потеза свог старијег брата. Преселио се у Аустрију, али су се након анексије те земље нацистичкој Немачкој 1938. два брата поново спојила.
Алберт је у Аустрији ухапшен јер је ударио двојицу нациста који су терали старицу да носи знак са натписом “Ја сам прљави Јевреј” око врата.
Организовао је и набавку виза за бркство својих јеврејских пријатеља. Једном се прикључио групи јеврејских жена које су биле присиљене да рибају улицу, након чега је SS официр морао да их пусти јер није могао да допусти себи да буде оптужен за понижавање брата Хермана Геринга.
ИСТИНА која мења све: ЦИА имала информације да је Хитлер виђен у Колумбији
Герингови су 1938. били у Албертовој викендици северно од Беча, кад је Херман одобрио свом брату и сестри по једну жељу. Алберт је затражио ослобађање аустријског надвојводе Јосефа Фердинанда, последњег хабсбуршког принца Тоскане, који је био у озлоглашеном логору Дахау.
Херман му је испунио ту жељу, а ово није био први пут да је био на услузи Алберту. Његово субверзивно понашање у Чехословачкој донело му је четири налога за хапшење, али је Херман увек ускакао да га извуче из невоље. Његов осећај за породичну дужност био је јачи од његове подређености режиму.
Алберт је касније постао извозни менаџер за “Шкоду” у Пилсену. Он се појављивао у концентрационим логорима са својим камионом и, користећи се ауторитативним именом, тражио да му дају робове за рад, након чега је заробљенике ослобађао у шумама.
Кривотворио је и братовљев потпис на документима како би помогао појединцима да побегну, те жмирио на једно око на саботаже у својој фабрици која је имала важне уговоре са војском.
Две жене чији су животи зависили од Хитлера: Једна га је МРЗЕЛА, а друга до смрти ВОЛЕЛА (ВИДЕО)
Али, властима је било доста Алберта и 1944. издат је налог за његову ликвидацију. Алберт се крио у Прагу, а Херман је још једном повукао неке везе.
- Брат ми је рекао да је то био последњи пут да ми помаже, јер је и његова позиција била уздрмана и морао је да замоли Химлера лично да изгладе ствар – рекао је Алберт на суђењу у Нирнбергу после рата.
Мрежа се стезала око њих – Албертове антинацистичке субверзије било је немогуће заташкати, чак и за његовог брата, док су савезници побеђивали нацисте у Европи.
Хитлеров именик продат за суму која је ДВА ПУТА већа од очекиване! (ФОТО)
На крају су савезници ухватили оба брата у мају 1945, а Алберт се нашао на суђењу због свог брата. Он је показао листу са 34 имена људи које је спасио. Много тих људи је сведочило у његову корист, али савезници нису могли да поверују у ову причу.
Херман је осуђен на смрт вешањем, али се убио цијанидом вече пред егзекуцију. Алберт је 1947. коначно ослобођен, али је запао у сиромаштво и почео да се опија. Живео је од хране коју су му доносили људи које је спасио од нацистичке машинерије.
До 1966, године његове смрти, био је несрећан човек, упркос свему што је урадио. Док су нацисти били на власти, спасавало га је име његовог брата, али након рата исто то име га је осудило на усамљенички, депресиван живот.
Тек недавно је његова невероватна прича изашла у јавност и дала још један пример наде у тешким временима, навео је “Мирор”.