Нестаће до 2050. године: Ово је град који тоне
Ужас!
У престоници Индонезије, Џакарти, учестале су поплаве, што и не би требало да чуди с обзиром на то да лежи на мочварном подручју, да кроз њу пролази 13 река и да је запљускују таласи Јаванског мора.
Прочитајте и:
Због свега наведног, тренутно горући проблем је како спасити град јер он полако тоне, а стручњаци предвиђају да би до 2050. године њени поједини делови могли да буду потпуно потопљени.
Уколико се нешто не поправи и уради по том питању, Џакарту чека неизвесна будућност.
- Потенцијал да Џакарта заврши под водом није никаква шала. Наша предвиђања кажу да би 95 посто северне Џакарте до 2050. године могло да буде под водом -, каже Хери Андреас, научник Института за технологију Бандунг који већ 20 година проучава клизање тла у главном граду Индонезије.
Северна Џакарта је у 10 година потонула 2,5 метара и наставља да тоне. Неки делови града потону и до 25 центиметара за једну годину што је двоструко више од светског просека. Џакарта за годину потоне од један до 15 центиметара и тренутно је више од пола града под водом.
На северу престонице, где се налази и једна од најпрометнијих индонезијских лука, данас живи 1,8 милиона људи. Једна од њих је и Фортуна Софија. У четири године колико живи на северу Џакарте, доживјела је неколико поплава.
- Морска вода нам у потпуности прекрије дворишни базен и пристаниште који имамо поред куће. Када видимо да ће се догодити поплава, морамо сав намјештај да пребацимо на први спрат - рекла је Фортуна.
Индонезијски главни град добрим делом налази се сада испод површине мора. Северни дио Џакарте налази се око четири метра испод нивоа мора, а чак и зид који би требало да их чува, тоне око 25 центиметара сваке године.
Џакарта тоне због сиромаштва и то у прилично дословном смислу. Град не може да допреми довољно воде из околних резервоара питке воде и грађани су присиљени да се ослањају на дубоке бунаре и црпе воде испод властитих ногу. Због тога се подземни резервоари урушавају и тако снижавају тло.