МАСОВНИ НЕСТАНЦИ ТУРИСТА У ГРЧКОЈ: Стручњаци верују да је ово разлог, "ПОСТОЈИ ЗАЈЕДНИЧКИ ОБРАЗАЦ..."
Екстремна топлота може пореметити типичну мождану активност.
Био је шок када је Мајкл Мозли, лекар и познати ТВ водитељ у Великој Британији, пронађен мртав раније овог месеца након што је планинарио на високим температурама на грчком острву Сими.
Али то је сада један у низу смртних случајева и нестанака туриста у Грчкој, јер ова земља трпи снажан летњи талас топлоте са температурама изнад 40 степени Целзијуса.
У суботу је холандски туриста пронађен мртав на острву Самос. Следећег дана, тело америчког туристе пронађено је на Матракију, малом острву западно од Крфа. Алберт Калибет, још један амерички туриста, нестао је откако је 11. јуна кренуо на пешачење по Аморгосу. А две Францускиње су нестале на Сикиносу након што су изашле у шетњу. Тела погинулих тек треба да се прегледају како би се утврдио тачан узрок смрти, али власти упозоравају људе да не потцењују утицај високих температура.
"Постоји заједнички образац“, рекао је за Ројтерс Петрос Василакис, портпарол полиције за јужни Егеј, "Сви су ишли у шетњу усред високих температура."
Неки научници кажу да оно што се дешава у Грчкој представља знак упозорења о утицају екстремне топлоте на тело, а посебно на мозак, што потенцијално изазива конфузију, утиче на способности људи да доносе одлуке, па чак и на њихову перцепцију ризика.
Како климатске промене подстичу дуже и теже таласе топлоте, научници покушавају да открију како ће се наш мозак носити.
- Истраживања су се традиционално фокусирала на утицај екстремне топлоте на мишиће, кожу, плућа и срце, али мозак је за мене кључ свега - рекао је Дамиан Баилеи, професор физиологије и биохемије на Универзитету у Јужни Велс.
- То је "главни прекидач" за тело - рекао је за CNN.
У мозгу се регулише телесна температура. Хипоталамус, мала структура у облику дијаманта, делује као термостат. Он изводи деликатан плес како би одржао унутрашњу температуру тела на или веома близу 37 степени Целзијуса. Када је вруће, хипоталамус активира знојне жлезде и шири крвне судове како би охладио тело.
Али мозак добро функционише у уском распону температура и чак и мале промене могу утицати на њега. Многима ће бити познат осећај спорости и лењости током топлог летњег дана.
Али како се топлота повећава, то може имати озбиљне последице, укључујући смањење течности у телу и смањење дотока крви у мозак, рекао је Бејли. Он пореди мозак са хамером - потребни су му огромни ресурси да би функционисао.
Тестови које је спровео на учесницима истраживања у еколошкој комори, где је подигао температуру од 21 до 40 степени Целзијуса, показали су пад протока крви у мозгу за око 9% до 10%.
- То је велика ствар у смислу да се не добија довољно горива у мотор који стално ради на високом нивоу - рекао је Бејли.
- Екстремна топлота може пореметити типичну мождану активност - рекла је Ким Мајденбауер, неуронаучник са Вашингтонског државног универзитета.
- Мреже мозга које обично омогућавају људима да јасно размишљају, расуђују, памте и конструишу и формулишу идеје, могу бити "избачене из система“ - рекла је она за CNN.
- Постаје теже доносити сложене одлуке, као што је пут којим ћете кренути на пешачење - одлука која звучи једноставно, али захтева одмеравање више различитих фактора.
- Постоје и докази који сугеришу да је већа вероватноћа да ће људи доносити ризичне одлуке и упуштати се у импулсивно понашање када су изложени топлоти - додала је она.
Измењена перцепција ризика у комбинацији са оштећеном когнитивном функцијом може имати веома озбиљне последице.
- Не говорите само о томе да би вам могло бити мало превише топло и да ћете можда добити опекотине од сунца - рекла је.
- Говорите о потенцијално опасним по живот (ситуацијама), као што је доношење лоших одлука, замагљивање вашег расуђивања.
Научници тек почињу да откривају опсег утицаја топлоте на мозак, не само у смислу доношења одлука, већ и на расположење, емоције и ментално здравље.
Извор: Србија Данас/CNN/М.А.