НЕВЕРОВАТНО: Пронађена ретка биљка у Ирској, научници и даље немају одговоре на нека питања (ФОТО)
У Ирској је откривена најређа папрат у Европи, чији су варијетети до сада пронађени једино на карипским острвима, око 6.500 километара преко Атлантика.
Најређа папрат у Европи пронађена је у ирском градићу Киларни, а ботаничари се питају како је могуће да је папрат толико дуго остала неоткривена.
ВЕЛИКЕ ПРОМЕНЕ У БЕЛОЈ КУЋИ: Трампа по повратку на посао чека велико изненађење које му се неће допасти
ПОГИНУЛА ТРИ РАДНИКА НА ГРАДИЛИШТУ: Урушила се висока зграда, повређена још једна особа (ФОТО/ВИДЕО)
НА ПОМОЛУ НОВА ХУМАНИТАРНА КАТАСТРОФА: Затвара се избеглички камп са више од 65.000 жена и деце
Неотропска папрат Stenogrammitis myosuroides до сада је пронађена једино у облачним планинским шумама на Јамајци, Куби и у Доминиканској Републици, око 6.500 километара преко Атлантског океана.
Ретку папрат открио је ирски ботаничар Рори Ход. Он је папрат пронашао у националном парку Киларни, последњем фрагменту умерених прашума у Европи, пише Гардијан.
Ход је папрат послао вишем кустосу Природњачког музеја у Лондону, који је контактирао своје америчке колеге, експерте за ове биљке.
Они су утврдили да је реч о подврсти Grammitidoideae, реткој папрати која се обично среће у тропским шумама, а њихово откриће објављено је у часопису "Бритиш енд ајриш ботани".
Научници тврде да је мало вероватно да су папрат у Европу донели људи, јер се она не може култивисати.
Они верују да је Stenogrammitis myosuroides постојала на овим просторима још од пре више хиљада година, када је клима била много другачија него данас.