НЕВЕРОВАТНО ПУТОВАЊЕ КРОЗ РУСИЈУ: Веровали или не, овај воз пролази 8 временских зона! (ВИДЕО)
Пруга пролази кроз Перм, Јекатеринбург, Омск, Новосибирск, Краснојарск, Иркутск, Чита и Хабаровск
Транссибирска железница повезује далекоисточни, са европским делом Русије. Пруга је укупне дужине од готово 10.000 километара, а путовање возом из Москве до Владивостока представља невероватан доживљај.
Авантуристи сте и обожавате путовања? Ако је ваш одговор потврдан, обавезно морате себи да приуштите одлазак у Русију и вожњу Транссибирском железницом што је име железничке руте које пролазе кроз Сибир, а иду из Москве до Владивостока, а даље се надовезују и Трансмонголска линија за Улан Батор и Трансманџуријска за Пекинг.
МЕГА ПРОЈЕКАТ МЕГА ЗЕМЉЕ: Русија гради ауто-пут дуг 20.000 километара
Железничка пруга је грађена у периоду од 1891. године до 1916. године и најдужа је у целом свету са укупном дужином од готово 10.000 километара, тачније 9.288 километара. Пруга пролази кроз Перм, Јекатеринбург, Омск, Новосибирск, Краснојарск, Иркутск, Чита и Хабаровск. Воз пролази кроз осам временских зона, а путовање траје чак седам дана.
У СИБИРУ ПАО ОГРОМАН МЕТЕОРИТ: Прво је била ноћ, а онда је одједном свануло! (ВИДЕО)
Изградње пруге која повезује далекоисточни са европским делом Русије отпочела је давне 1891. године. Идеја за овај пројекат била је логична. Огромно пространство Русије и њене градске центре који се налазе са обе стране Сибира требало је спојити на начин који ће да ублажи велику просторну удаљеност и да омогући ефикасније функционисање привредног, економског, војног, али и приватног живота.
5 НАЈСКРИВЕНИЈИХ МЕСТА НА СВЕТУ! Ни Гугл Maps их не приказује! (ВИДЕО)
Далеко од Москве, на обали Тихог океана, развијао се Владивосток (“владар истока”), још тада значајна лука и трговачки центар који данас има око милион становника, широке булеваре, романтичне улице.
Град је до 1992. године био затворен за странце, а и сами Руси су једино уз посебне дозволе могли да га посећују.
Владивосток на истоку и Москва у европском делу Русије тако су повезани Транссибирском железницом која је грађена у тешким условима, без машина и других помоћних средстава, већ најпростијим алаткама, ашовима, лопатама, пијуцима. Са изградњом се почело са оба краја, од Владивостока ка северозападу и од Москве ка азијском делу Русије, преко новоизграђеног моста преко Урала.