Није само Трамп победио на јучерашњим изборима: Ричард Гренел ће бити на кључној функцији, а шта то значи за Србију? "Да сам Курти, ставио бих прст на чело"
Нема само Доналд Трамп (Доналд Трумп) разлог да слави то што ће постати 47. председник Америке. Подједнако разлога за радост има и један од његових најближих сарадника, у медијима познат као "Трампов булдожер" - Ричард Гренел.
Аналитичари оцењују да Трампов тријумф значи и његов повратак на Балкан, и то на место асистента или чак државног секретара или националног саветника за безбедност, што последично значи повећање значаја региона у америчкој спољној политици.
Др Невен Цветићанин, председник Форума за стратешке студије и председник Института друштвених наука, каже за "Блиц" да ће се Гренел, будући да је бивши амбасадор у Немачкој и да је Европа његова зона одговорности, 99 одсто наћи на некој позицији са које ће се бавити Европом.
- Победа Трампа највероватније значи Гренелов повратак на Балкан, без обзира на којој ће функцији бити. Можемо да претпоставимо да ће се тицати спољне политике при Стејт департменту, од асистента до државног секретара за Европу, а самим тим и Балкан, све до оних позиције државног секретара - каже Цветићанин.
То ће, додаје он, свакако значити појачан утицај на дешавања на Балкану, "а да сам на месту косовског премијера Аљбина Куртија ставио бих прст на чело и запитао се шта то значи".
- Утицаће на наставак дијалога Београда и Приштине, а у којој мери, зависиће од тога какав ће се односа успоставити са ЕУ и у којој мери ће делегираних послова остати Бриселу - напомиње Цветићанин.
Око повратка Гренела сличног је става је и бивши портпарол НАТО Алијансе Џејми Шеј.
- Очекује се да ће Richard Гренел, који је био Трампов изасланик у региону, постати државни секретар ако Трамп победи на изборима. Ако се то деси, Западни Балкан би заиста могао да има већи значај у спољној политици САД - рекао је Шеј за "Газету Блиц".
Отвара се "фронт" са Немачком?
Пре ангажмана при Белој кући Гренел је био амбасадор у Немачкој, али није побрао симпатије. Спекулисало се и да је због својих изјава о подршци јачању деснице и "мешања у унутрашњу политику" могао да буде проглашен персоном "нон грата". Уз то, најзаслужнији је за потписивање Вашингтонског споразума, који на крају није заживео.
А управо би Берлину могло да засмета његово именовање, сматра Александар Митић, научни сарадник у Институту за међународну политику и привреду.
- Знамо какав је историјат имала Трампова администрација са Немачком, знамо какав је историјат имао Ричард Гренел са Немачком, и чињеница је да су многи сукоби између Немачке и САД по питању политике на Балкану у време Трампове администрације били ти који су ишли преко сукоба Немачке са Гренелом као бившим амбасадором САД у Берлину - казао је Митић за "Косово онлајн".
Додаје и да постоје шансе да Гренел донесе нову динамику у региону.
- Промена у смислу доласка Трампове администрације би можда променила ту динамику и можда би с тог аспекта улога САД била важна због притиска на Куртија, јер ко ће да изврши притисак на Куртија? Последњи који је вршио притисак био Гренел и Трампова администрација. После тога сви га пуштају да ради шта год хоће и једноставно, ако гледамо са тог аспекта, ту би рецимо та већа улога америчке администрације, као начина притиска на Куртија, била нешто што би могло да буде корисно - сматра Митић.
"Велики критичар Куртија"
Зоран Вулетић, председник Грађанско демократског форума, подсећа да је Гренел велики критичар Куртија.
- Не треба једна ствар да се заборави. Мислим да већ то траје неколико година. Српска влада има доста блиске односе са Ричардом Гренелом. А он ће потенцијално бити један од најважнијих људи у новој Трамповој администрацији. Говори се да ће бити или државни секретар или шеф Стејт департмента, или саветник за националну безбедност. То су две кључне позиције после председника САД. Тако да је врло могуће да сада, за разлику од претходног пута, Србија погодила на коју страну да иде. Јер Гренел, рецимо, врло озбиљно, уназад десет година критикује Албина Куртија. Има врло оштре ставове према њему - рекао је Зоран Вулетић.
О Гренелу
- Ричард Ален Гренел рођен је 18. септембар 1966.
- Основне студије завршио је на Евангелистичком универзитету у Спрингфилду, а звање мастера стекао је на Универзитету Харвард
- Био је портпарол Стејт департмента при Уједињеним нацијама током владе Џорџа В. Буша
- Скоро две деценије био је главни саветник за комуникације званичницима на федералном, државном, локалном и међународном нивоу
- У јуну 2013. је сазнао да болује од нон-Хочкинсовог лимфома и убрзо кренуо са терапијом
- У то време се није осећао болесно и дневно је трчао око осам километара, писао је Гренелов партнер Мет Леши са којим је у дугогодишњој вези
- Први је декларисани хомосексуалац који је заузео висок положај у администрацији у Вашингтону
- У америчким медијима називају га "Мали Трамп“, или "Трампов булдожер“
Србија Данас/Блиц