НИКАД НИЈЕ ОВАКО ГОРЕЛО: Шта утиче на повећан број пожара? Стручњаци упозоравају да овако више не можемо
Око 3,9 милиона квадратних километара земљишта је изгорело глобално током прошле године. Колико климатске промене утичу на повећан број пожара?
Невиђени шумски пожари у Канади и деловима Амазоније прошле године постали су бар три пута вероватнији због климатских промена, показује нови извештај.
Шумски пожари у Грчкој, где тренутно горе ватре око Атине, су постали двоструко вероватнији због климатских промена.
Извештај „Стање шумских пожара“ - који су објавили Универзитет Источна Англија (УЕА), Британски центар за екологију и хидрологију (УКЦЕХ), Мет Офис и Европски центар за средњорочне временске прогнозе (ECMWF) - је први годишњи преглед екстремних пожара.
Он проучава пожаре који су се догодили између марта 2023. и фебруара 2024. године, узроке иза њих и да ли су могли бити предвиђени. Истраживачи су, такође, анализирали колико климатске промене могу повећати ризик од сличних догађаја у будућности.
Извештај је показао да би емисије из пожара широм света биле највеће у било којој сезони од 2003. године да претходне године није била мирна у афричким саванама.
Око 3,9 милиона квадратних километара земљишта изгорело је глобално током прошле године.
Година је донела невиђене шумске пожаре широм света
Пожари у Канади су довели до више од 230.000 евакуација у 2023. години, а осам ватрогасаца је изгубило живот.
Јужна Америка је, такође, доживела необично велики број пожара током сезоне 2023-24, посебно у северним деловима континента. Пожари у бразилској Амазонији, Боливији, Перуу и Венецуели довели су до тога да је у области Амазонија један од најгорих квалитета ваздуха на планети.
Шумски пожари у Чилеу, Хавајима и Грчкој су се такође брзо ширили и интензивно горели. У Чилеу је погинуло 131 особа, у Хавајима 100, а у Грчкој 19.
„Прошле године смо видели шумске пожаре који су убијали људе, уништавали имања и инфраструктуру, изазивали масовне евакуације, претили средствима за живот и оштећивали виталне екосистеме“, каже главни аутор овогодишње анализе, др Метју Џоунс, истраживач на Тиндал центру за истраживање климатских промена на УАЕ.
„Шумски пожари постају све чешћи и интензивнији како се клима загрева, а друштво и животна средина пате због последица.“
Он додаје да је у Канади током једне сезоне забележена емисија угљен-диоксида која је уобичајена за деценију - више од 2 милијарде тона ЦО2. Ове емисије додатно повећавају атмосферске концентрације ЦО2, погоршавајући глобално загревање.
Како климатске промене чине шумске пожаре вероватнијим?
Поред категоризације утицаја пожара из прошле године, извештај се такође фокусира на узроке екстремних пожара у три региона: Канади, западној Амазонији и Грчкој.
У сва три подручја, откривено је да су временски услови за пожаре окарактерисани врућим сувим условима који повећавају вероватноћу да дође до пожара и да су значајно промењени због климатских промена.
Екстремно време које погодује пожарима у 2023. години учинило је пожаре у Канади три пута вероватнијим и двапут вероватнијим у Грчкој. У Амазонији, вруће суво време учинило је пожаре 20 пута вероватнијим.
У Канади и Грчкој, мешавина озбиљних временских услова за пожаре и пуно суве вегетације допринели су великом порасту броја и обима пожара прошле године.
Истраживачи су, такође, користили напредне алате за атрибуцију како би утврдили како су климатске промене промениле површину коју су пожари уништили у поређењу са оним како би изгледали у свету без климатских промена.
„Извесно је да су пожари током 2023. године у Канади и Амазонији били већи због климатских промена“, каже др Шантел Буртон, виша климатска научница у Мет Office-u.
„Већ видимо утицај климатских промена на временске обрасце широм света и то омета нормалне режиме пожара у многим регионима. Важно је да се истраживањем пожара дође до закључка како климатске промене утичу на пожаре, што даје увид у то како би се могли даље мењати у будућности.“
Смањење емисије гасова стаклене баште могло би помоћи у ограничавању шумских пожара
Фреквенција и интензитет екстремних шумских пожара повећаће се до краја овог века, посебно ако емисије гасова стаклене баште остану високе, кажу аутори извештаја.
„Докле год емисије гасова стаклене баште наставе да расту, ризик од екстремних шумских пожара ће ескалирати“, објашњава др Даглас Кели, виши научник за пожаре у УКЦЕХ.
Али повећања вероватноће будућих пожара могу се минимизовати смањењем емисија гасова стаклене баште и постављањем амбициозних циљева за смањење угљен-диоксида.
„Без обзира на сценарио емисија који пратимо, ризици од екстремних шумских пожара ће се повећати у Канади, што наглашава да друштво мора не само да смањи емисије, већ и да се прилагоди променама", додаје др Кели.
„Ове пројекције наглашавају хитну потребу за брзим смањењем емисија гасова стаклене баште и управљањем вегетацијом како би се смањио ризик и утицаји све тежих шумских пожара на друштво и екосистеме.“
Србија Данас