НОВА ПРОВОКАЦИЈА ТУРСКЕ: Уочи избора отворили ГРАД ДУХОВА на северу Кипра (ВИДЕО)
По први пут након 46 година јавности је у четвртак дозвољено да уђе на плажу града Вароша на турском, северном делу етнички подељеног Кипра.
Стотине људи прошле су капијом на којој је стајала турска кипарска полиција, како би прошетали свеже асфалтираним путем који води до плаже која је некад била драгуљ кипарске туристичке понуде.
Mozzart стипендира, ти тренираш са Жељком Ребрачом!
ВЕЛИКА ЕВРОПСКА ДРЖАВА У ПРОБЛЕМУ: Регистрован рекордан број заражених од почетка епидемије
ОВО ДО САДА НИЈЕ ЗАБЕЛЕЖЕНО: Научници из НАСА открили трагове живота на астероиду, живот постоји и ван земље (ВИДЕО)
Пут је са обе стране био оивичен полицијским тракама како би се пешаци спречили да не улазе у куће без прозора и пропале фирме. За кипарске Турке је ово био "историјски тренутак", док су кипарски Грци ово посматрали са горчином и тугом.
- Иако сам ово очекивао задрхтао сам посматрајући ова позната места – рекао је Киријакос Караламбидес.
- То је туга која се не може одагнати. Вароша је изгубљена.
Одлука Турске и њеног кипарског дела да отворе километар и по дугу плажу – уочи председничких избора на Северном Кипру 11. октобра – осудила је међународно призната грчка кипарска влада и шира међународна заједница.
Кипарски председник Никос Анастасијадес осудио је отварање плаже као "флагрантно кршење међународног права". Власти су позвале Савет безбедности Уједињених нација да размотри контроверзну турску одлуку о поновном отварању Вароше.
Кипарски Грци из Вароше побегли су током турске инвазије 1974, након пуча присталица уније с Грчком. Од тада је ово подручје било под турском војном контролом, забарикадирано и препуштено зубу времена.
- Ово је ужасан дан – рекла је Ана Марангу, археолог и историчар чија је породица некад поседовала вилу на плажи из које су побегли кад је она имала 22 године.
Бивши становници Вароше протестовали су у четвртак на једном од девет прелазних пунктова дуж тампон зоне која дели оство.
- Како да се неко не узнемири оним што је данас виђено… Варошу би требало вратити њеним правим власницима – истакао је градоначелник Фамагусте Симос Јону.
- Ово је психолошки притисак.
Кипарски Грци су бежали од наоружаних турских трупа са одећом коју су имали на себи – а то су често биле мајице кратких рукава, купаћи костими и јапанке. Око 150.000 кипарских Грка је измештено из својих домова у лето 1974. Никада се нису вратили. Анкара је ово оправдала заштитом турске мањине на острву, након што је Атина оркестрирала пуч.
Отварање Вароше пре наставка мировних преговора догађа се у време кад Турска заговара решење о две државе на подељеном Кипру и води спор око енергетских резерви у Источном Медитерану.
Европски шеф спољних послова Ђузеп Борел и генерални секретар УН Антонио Гутереш изразили су забринутост да би овај потез Турске могао да додатно појача тензије и поткопа шансе да се у предстојећим месецима острво поново уједини.
Поновно отварање Вароше објављено је ове недеље на конференцији за штампу у Анкари на којој су били турски председник Реџеп Тајип Ердоган и шеф турске кипарске владе Ерсин Татар.
Медији Северног Кипра су известили да је од поднева до 17.00 сати Варошу посетило око 2.000 људи. Плажа ће бити отворена између 9-17.00 сваког дана.
Атина је апеловала да се одлука поништи и најавила да ће позвати на акцију на састанку већа европских лидера у Бриселу следеће недеље, уколико се то не догоди.
И Русија је осудила потез Турске, наводећи да је неприхватљив.
Турски министар спољних послова Мевлут Чавушоглу је рекао да је у току инвентор свег власништва у Вароши како би се установило шта ће бити са остатком града.
- За сада, отварање плаже и неких путева где нема приватног власништва је било важно – рекао је Чавушоглу.
Отварање Вароше 8. октобра се догодило свега три дана уочи избора на којима кипарски Турци треба да именују новог лидера да их представља у заглављеним мировним преговорима иза којих стоје УН.