ПОЧЕО КРВАВИ СУКОБ ЈЕРМЕНИЈЕ И АЗЕРБЕЈЏАНА: Оборена два хеликоптера, бомбе падају на насеља, људи беже у склоништа (ФОТО/ВИДЕО)
Међународна заједница је изразила забринутост због тренутних дешавања
Јерменска министарка одбране Шушан Степањан рекао је да су јерменске снаге у Нагорно-Карабаху обориле два азербејџанска хеликоптера и три беспилотне летелице.
У ШВАЈЦАРСКОЈ БИ СИТУАЦИЈА МОГЛА БИТИ "ГОРА ОД БРЕГЗИТА"? Грађани гласају о укидању споразума са ЕУ
КОЛУМБИЈА У КАНЏАМА КОРОНЕ: Број заражених све ближи милиону, преминуло више од 25.000 људи
ПАНИКА СЕ ВРАТИЛА: У Британији поново несташица тоалет папира као на почетку пандемије (ФОТО)
Према његовим речима, та област се нашла под ваздушном и артиљеријском ватром азербејџанских снага. Представник за медије непризнате Републике Нагорно-Карабах Ваграм Погосјан рекао је да је артиљеријски напад извршен на више насеља, укључујући централни град Степанакерт.
Позвао је становништво да се сакрије у склоништа.
Министарство одбране Азербејџана је претходно саопштило да су јерменске снаге пуцале дуж линије раздвајања и да има жртава међу цивилима. Јерменска страна није коментарисала ове наводе. Помоћник азербејџанског председника задужен за спољну политику Хикмет Гаџијев каже да јерменска војска наставља интензивну ватру по позицијама азербејџанске војске и насељима.
- Рано јутрос војска Јерменије отворила је ватру на азербејџанске позиције, насеља и објекте дуж линије раздвајања... И сада се интензивно нападају позиције азербејџанске војске - наводи се у саопштењу Гаџијева.
Из Јеревана је саопштено да је Азербејџан започео офанзиву у правцу ка Нагорно-Карабаха, док у Бакуу наводе да само предузимају реципрочне мере против акција Јерменије у тој области.
Оружани сукоби на јерменско-азербејџанској граници избили су претходно 12. јула. Међународна заједница је изразила забринутост због тих догађаја, а о томе су у телефонском разговору дискутовали и председници Русије и Турске, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган. Из Кремља су тада саопштили да су се лидери сложили да дипломатско решење проблема Нагорно-Карабаха нема алтернативу.
Путин је нагласио важност спречавања свих дејстава који подстичу ескалацију напетости. Председници су тада изразили спремност да координирају напоре у циљу стабилизације ситуације у региону.
Сукоб Азербејџана и Јерменије почео је у фебруару 1988. године, када је аутономна област Нагорно-Карабах (НКАО) објавила о изласку из азербејџанске републике. Након тога, у септембру 1991. године, у центру ове области у Степанкертеу објављено је успостављање Нагорно-Карабахске Републике (НКР).
Власти Азербејџана су током каснијег војног сукоба изгубиле контролу над Нагорно-Карабахом.