ПАНИКА ЗБОГ МИСТЕРИОЗНЕ БОЛЕСТИ Више милиона људи заковано за кревете, а лек не постоји?!
Опасност од новог вируса прети целој земљи, ево на шта се људи највише жале
Званичници у Америци су објавили прве налазе о томе колико људи у САД пати од синдрома хроничног умора, а процењује се да их је око 3,3 милиона.
САВЕЗНИШТВО НА ДЕЛУ Нетанијаху захвалио САД на уложеном вету у СБ УН па поручио: Немогуће је...
"ОН ЋЕ ЗАСЕНИТИ ТРАМПА" Меланија жели једну ПОСЕБНУ особу на месту будућег потпредседника САД
БАЈДЕНОВ РЕЈТИНГ НИКАД НИЖИ: Трамп претекао шефа Беле куће, показују нове анкете
Центри за контролу и превенцију болести саопштавају да је тај број увећан у односу на претходне студије, а да је један од разлога за то и продужени ковид.
Глас Америке преноси да докторка Елизабет Ангер, једна од аутора извештаја, каже да овај синдром очигледно није редак.
Хронични умор карактерише најмање шест месеци озбиљне исцрпљености, када ни лежање у кревету не помаже. Пацијенти су такође пријавили болове, конфузију и губитак сећања који се посебно погоршавају после вежбања или обављања посла. Нема лека, а ни анализа крви или других тестова који могу да успоставе дијагнозу.
Доктори и даље не знају шта је узрок томе, иако истраживања указују да је могући узрок продужена реакција тела на неку инфекцију или други проблем са имунитетом.
О овом стању се говорило још пре 40 година, када је дијагностиковано у Невади и Њујорку, али су га неки одбацили као психсоматско и називали га "јапи грип".
Поједини лекари се и даље држе тог става, кажу експерти и пацијенти.
- Доктори су ми рекли да сам хипохондар и да је то само анксиозност и депресија - рекла је Хана Пауел, 26-годишња девојка из Јуте која пет година није успевала да добије дијагнозу.
Извештај Центара за контролу и превенцију болести базиран је на искуствима 57.000 људи у САД у 2021. и 2022. Између осталог, откривено је да од синдрома више пате жене него мушкарци, као и белци - у поређењу са неким другим етничким групама. Ти налази су у складу са ранијим мањим студијама.
Нови налази међутим противрече ранијим уверењима да је синдром хроничног умора болест "богатих белкиња". Све је мања разлика између броја белаца и црнаца који имају овај синдром, а студија је показала да је обухваћено више сиромашних него богатих.
- Те погрешне перцепције вероватно произилазе из чињенице да су пацијенти којима је дијагностикован овај синдром традиционално имали боље здравствено осигурање, и мало им се више веровало када су говорили да су уморни и да не могу да иду на посао - каже доктор Брејден Јелман, специјалиста из Солт Лејк Ситија у Јути.
Експерти верују да је само део оних који болују од овог синдрома урачунат у статистику.
- Никада у САД овај синдром није постао клинички популарна дијагноза јер за то не постоје лекови. И не постоје смернице како га лечити - каже Данијел Клоу, директор Центра за истраживање умора и хроничног бола у Мичигену.
У овој статистици су неки пацијенти са продуженим ковидом, који подразумева вишемесечне или чак вишегодишње здравствене тегобе после ковида.
- Верујемо да је у питању иста болест - каже Јелман. Али, продужени ковид је више прихваћен међу лекарима, и чешће и брже се дијагностикује,
Хана Пауел, једна од Јелманових пацијената, била је спортисткиња када су јој се јавили симптоми током боравка у Белизеу. Доктори су прво мислили да је маларија, и деловало је да се опоравља. Али, код ње се јављала константна исцрпљеност, имала је проблем са спавањем и често је повраћала. Временом је престала да се бави спортом, а имала је проблема и да заврши школу.
Пет година касније, дијагностикован јој је синдром хроничног умора па је почела да се опоравља уз редовне инфузије и лекове. Али, каже да је и даље тешко добити праву негу за овакву болест.