Уколико Русија и Кина буду подржале овај савез, Американци ће на Блиском истоку бити тотално поражени
Нови савез се тренутно ствара између Катара, Турске, и Ирана, са потенцијалом да добије подршку од Русије и Кине, може да створи значајну бригу за Америку, Израел, и Саудијску Арабију.
Осмогодишњи рат у Сирији променио је регионалну динамику на начин који Америка и њени савезници нису могли да предвиде. Документи који су се појавили у јавности, показују да је већ неко време циљ Вашингтона био да, у најмању руку, дестабилизије Асадову владу у нади да ће умањити утицај Ирана. Крајњи циљ је скоро очигледно била комплетна промена режима, чиме су желели да затворе једно поглавље рата и изађу као победници. Анти-Асадовска стратегија им се, наравно, обила о главу у толикој мери да је довела да се снаге са подршком Ирана накупиле на граници Сирије и Израела, претећи Вашингтоновом главном савезнику у региону, пише Раша Тудеј.
Други значајан – и реално гледано, најбитнији – развој догађаја је тај што је Русија, а не Сједињене Државе, та која је из шута и прашине Сирије показала колику моћ поседује и да је најснажнији војни тактичар.
Осам година након што је избио рат у Сирији, виде се и друге значајне, конкретне промене у rreginim алијансама због које савезници Вашингтона почињу да се тресу, а то се посебно односи на Саудијску Арабију.
ФРАНЦУСКА ВОЈСКА НА УЛИЦАМА! Због НАСИЉА Жутих прслука имају дозволу да ОТВОРЕ ВАТРУ (ВИДЕО)
(ВИДЕО) ПИЛОТ СЕ ЈЕДВА ИЗБОРИО СА ОЛУЈНИМ ВЕТРОМ! Погледајте драматично слетање цесне!
(ВИДЕО) ТРАМП ЗАПРЕТИО ЕВРОПСКИМ ГИГАНТИМА "Ако не будете градили фабрике у САД..."
Катар, Иран, и Турска формирају регионално савезништво, што провоцира Саудијску Арабију и остале земље у том региону. Након што је Саудијска Арабија повела коалицију нација у намери да присиле Катар на предају и прихвате дугачку листу неприхватљивих захтеву у јуну 2017, Катар се ослања на неколико кључних савезника да би издржао "олују".
Катар и партнери које је пронашао сада отворено стварају алијансу, која може да промени читав баланс моћи на Средњем Истоку. Јачање веза између ових нација је прилично фасцинантно када се узме у обзир да су све оне држале комплетне парадоксалне позиције у односу на Сиријски конфликт.
Када је Саудијска Арабија блокирала једину копнену границу Катара и када су УАЕ блокирале пошиљке из својих лука које су испоручиване у Доху, Катар се окреће ка Оману, Турској и Ирану који су му помогли да заобиђе блокаде које му је наметнула Саудијска Арабија. Летови из Катра се преусмеравају преко Иранског ваздушног простора, а Турска повећава своје војно присуство у Катару као знак подршке, што омогућава овој земљи да настави са нормалним функционисањем.
С једне стране Карар је икусио потешкоће, посебно оне које се тичу цена горива, некретнина, туризма, и успоровања економског раста, али због тога постаје успешнији у црпљењу својих резерви ради успоравања ових ефеката, минимализујући штету што је више могуће.
До краја 2017. Турска, Иран, и Пакистан су повећале билатералну трговину са Катаром, што је донело добро свим укљученим земљама.
Мање од 6 месеци од почетка катарске кризе, трговина између Ирана и Катара се увећала за 117одсто. У то време, стручњаци који су помно пратили ову кризу предвидели су да ће трговински односи између две земље остати јаки, чак и по завршетку Саудијско-Катарске кризе.
Упад Ал-Шабаба у владину зграду Сомалије! ЕКСПЛОДИРАЛА ауто-бомба! На десетине талаца ЗАРОБЉЕНО! (ВИДЕО)
Лондон ЗАКРЧЕН ДЕМОНСТРАЦИЈАМА: Очекује се МИЛИОН ЉУДИ НА УЛИЦАМА, сви траже референдум о Брегзиту (ВИДЕО)
ДЕБАКЛ британске премијерке у Европском штабу! Меј ПРОТРАЋИЛА 90 минута ни за шта!
Такође, Иран, Катар, и Турска су поптисали пакт о копненој трговини у августу те године који је помогао у томе да се смање цене и време транзита за размену добара. С обзиром на то да је Саудијска Арабија ефективно блокирала приток добара у Катар, није тешко увидети који је значај овог споразума.
Катар је, такође, много уложио у Турску - преко 20 милијарди долара, што ставља Катар на друго место по величини улагања од свих земаља на свету, што је врло добар показатељ тога колики значај ове две земље дају једна другој.
Према већини тврдњи, заливским државама је потребна Турска на њиховој страни да би се Иран ограничио у својој моћи деловања. Један извештај указује на то како су Саудијска Арабија, УАЕ и Египат "сковали" план са Израелом да се регионални утицај Турске и Ирана смањи, са наводима да је Турска највећа војна претња интересима ових држава.
Катарско-Турско-Ирански савез би потенцијално могла да има велики утицај на такозвани "арапски НАТО", на чијем челу ће бити Саудијска Арабија.
Саудијска Арабија наизглед је успела да придобје Пакистан као савезника, али са друге стране Пакистан дели границу са Ираном и у великој мери се ослања на Кину, која је још један од кључних савезника Ирана. Чињеница је да Катарско-Турско-Ирански савез може да добије и подршку Русије и њене војске, што је још један од разлога за бригу за "арапски НАТО савез". Русија, Иран, и Катар имају више од половине светских резерви гаса. Иран и Катар имају највеће светске басене гаса, још један разлог за бригу Саудијском блоку.
Медији у власништву Саудијаца су већ изразили своје противљење овом новонасталом савезу. Њихови медији наводе да постоји ризик да се Картар "отргне" од Арапске орбите и да постане велика претња Саудијској Арабији, Уједињеним Арапским Емиратима и Бахреину. Катарско-Иранска антанта, која је претходно била заклоњена, сада је на отвореном.
Руски стручњаци наводе да је нова Катарско-Иранско-Турски савез већ далеко одмакла на путу и да има моћ да контролише Азију, западну Индију и Пакистан. Такође има снагу да представља озбиљну претњу “демонском триу” који чине Америка, Израел, и Саудијска Арабија.