НУКЛЕАРНА БОМБА? Ово су теорије о узроку експлозије у Бејруту која је све подсетила на бомбардовање Хирошиме (ВИДЕО)
Стравичан бљесак разорио је луку, а у првих неколико сати након експлозије појавило се више теорија о узроку трагедије
У експлозији која се догодила у Бејруту погинуло је најмање 100 људи, а повређено је више хиљада. Стравичан бљесак разорио је луку, а у првих неколико сати након експлозије појавило се више теорија о узроку трагедије.
Амерички званичници рекли шта мисле о ЈЕЗИВОЈ ЕКСПЛОЗИЈИ у Бејруту, а ОВО су генерали саопштили Трампу
КОРОНА ПОНОВО ХАРА ФРАНЦУСКОМ: Рекордан број заражених после више од два месеца
КОРОНА ОПУСТОШИЛА АМЕРИКУ: Епидемија попримила библијске размере, број преминулих не престаје да расте
Према речима либанског премијера, у складишту у луци налазиле су се велике количине амонијум нитрата, те се претпостављ да да је он узрок овакве несреће.
Званична верзија
Либански званичници верују да је пожар у једном од складишта луке или радови на одржавању који укључују заваривање, вероватно запалио и око 2.750 тона пољопривредног ђубрива - амонијум нитрата.
Поменута хемикалија налазила се у луци од 2014. године након заплене, а извештаји либанских медија сугеришу да су услови у складишту били далеко од оптималних за одржавање ђубрива које може да постане испарљиво и да експлодира.
Убрзо након што се догодила експлозија, појавила се фотографија која наводно показује раднике који раде на заваривању врата складишта поред вреће од пола тоне амонијум нитрата. Аутентичност фотографије није утврђена.
Иако је јак оксидант, амонијум нитрат не може сам од себе да се запали и експлодира. Треба га контаминирати, на пример, металним прахом, након чега постаје запаљив и експлозиван. У овом случају, сагоревање амонијум нитрата може да испушта смеђи дим сличан оном који се види из епицентра експлозије у Бејруту.
Друге верзије
Чак иако докази указују на теорију о амонијум нитрату, неки политичари нуде различита објашњења. Амерички председник Доналд Трамп трдио је да експлозију можда изазвала некаква бомба, називајући догађаје од јуче "страшним нападом". Он је рекао да је своје наводе засновао на мишљењима "неких великих генерала".
Могућност домаћег насиља такође је изазвала пажњу неких медија. "Њујорк тајмс" је подсетио да је та земља прошла кроз 15-годишњи грађански рат који је окончан пре 30 година и тврдио да су страхови од могућег повратка насиља у порасту након експлозије.
Једна од првих теорија која се појавила након експлозије била је кривица Израела. Израел је негирао наводе, а огласио се и Хезболах који тврди да до експлозије није дошло детонацијом њиховог оружја.
Такође, бројне су теорије завере у којима се говори да је у Бејруту дошло до нуклеарне експлозије, а гласине је подстакао сам градоначелник називајући експлозију сличном бомбардовању Хирошиме. Засад не постоје никакви докази који би поткрепили тврдње да је било шта нуклеарно експлодирало.