ОБЈАВЉЕНЕ ЈЕЗИВЕ БРОЈКЕ КРВАВОГ АВГАНИСТАНСКОГ СУКОБА: Погледајте колика је цена најдужег америчког рата
Са трајањем од скоро две деценије, војни ангажман САД у Авганистану, који се званично завршава 11. септембра, најдужи је амерички рат.
Пошто се, међутим, америчке жртве у Авганистану, у броју погинулих и рањених, мере десетинама хиљада, а највећи део новца за финансирање рата је узајмљен, генерације Американаца ће у будућности бити оптерећене трошковима његове отплате, наводи у прегледу Авганистанског рата који је кроз бројке припремила Линда Бајлмс са Харвард Кенеди Школе, у оквиру пројекта Трошкови рата који је спровео Универзитет Браун.
ХРОНОЛОГИЈА НАЈНОВИЈИХ ПОБЕДА ТАЛИБАНА: Мапа и снимци најбоље показују колико су моћни и непобедиви (МАПА/ВИДЕО)
СИРИЈСКА ВОЈСКА ЖЕСТОКО ГРАНАТИРАЛА ДАРА АЛ БАЛАД: Минобацачем убили опасног терористу, открили га дроном
ЧЕШКА ХИТНО ЕВАКУИСАЛА СВОЈЕ ДИПЛОМАТЕ ИЗ АВГАНИСТАНА: Нико више није сигуран у Кабулу
Будући да су се САД између 2003. и 2011. године истовремено бориле у ратовима у Авганистану и Ираку, а многе америчке трупе су биле ангажоване у оба рата, неке од наведених бројки у овом извештају односе се на оба рата у периоду након 11. септембра 2001. године.
У извештају се наводи да је 2.448 припадника америчке војске убијено у Авганистану до априла, као и 3.846 припадника јединица које су САД ангажовале по уговору. Живот су изгубила и 1.144 припадника снага НАТО других земља, али и око 66.000 авганистанских војника и полицијаца.
У истом периоду страдало је 47.245 авганистанских цивила и 51.191 припадник талибана и других побуњеника, као и 72 новинара.
Што се тиче Конгресне контроле над ратом, подсећа се да је 18. септембра Конгрес дао одобрење, али да није било гласања којим би се објавио рат Авганистану. Конгресмени су само 5 пута расправљали о трошковима овог рата, за разлику од Вијетнамског рата, чије су трошкове разматрали 42 пута.
Наводи се да је процењени износ директних ратних трошкова у Авганистану и Ираку, које су САД финансирале кредитима, у периоду до 2020. године био 2.000 милијарди долара, док процена трошкова, укључујући камате, до 2050. године иде до 6.500 милијарди долара.
Износ који је Линда Бајлмс објавила узима у обзир да су се САД обавезале да ће платити здравствену заштиту, инвалиднине, сахране и друге трошкове за отприлике четири милиона ветерана авганистанског и ирачког рата, што ће прећи суму од 2.000 милијарди долара. Највећи део тих тих трошкова ће доћи на наплату након 2048. године.
Вести о дешавањима у Авганистану можете прочитати ОВДЕ.