НАТО У ВЕЛИКОМ ПРОБЛЕМУ! Желе да "обуздају Русију", а прети им РАСПАД СИСТЕМА!
Европа има велики проблем са војском, више се не ради толико о регрутовању нових војника колико о убеђивању постојећих трупа да не напуштају службу.
Ове недеље, француски министар оружаних снага Себастијен Лекорну представио је план „задржавања талената“ како би подстакао војно особље да остане у униформи, преноси Политико.
НЕМАМО МИ О ЧЕМУ ДА ПРЕГОВАРАМО СА АМЕРИКОМ! Русија јасно поручила да НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ остаје!
ЗАВОДЉИВИ ПОЗИВИ СА ЗАПАДА! Кина одолева позивима да ИЗДА РУСИЈУ и ПОДРЖИ УКРАЈИНУ!
СТРАХ ОД РУСИЈЕ ИМ СЕ УЛИО У КОСТИ, ЕУ ИМ ЈЕ ЈЕДИНА ОПЦИЈА?! Нови прст у оку Путину! Ова земља иде на РЕФЕРЕНДУМ: "Позивам грађане да се не плаше..."
Дошло је неколико дана након што је годишњи извештај достављен немачком парламенту показао да је око 1.537 војника напустило Бундесвер 2023. године, чиме је тај број смањен на 181.514.
Проблем за све
- Ови разговори се сада одвијају у свим престоницама, у свим демократијама које имају професионалне војске без регрутације. На састанцима НАТО-а можемо да разговарамо о опреми, али сада говоримо и о нивоу обуздавања - изјавио је Лекорну, мислећи на Велику Британију и САД.
Док се Европа наоружава као одговор на рат у Украјини, земље попут Хрватске разматрају враћање војног рока. Други, попут Данске, планирају да га прошире на жене. Немачка је укинула регрутацију 2011. године, али с обзиром на то да су многи који су остарели ван службе, поново је покренута дебата о увођењу неке врсте система државне службе.
За земље које се ослањају на професионалне војске, изазов је да оружане снаге учине привлачним – нешто што је тешко урадити у времену ниске незапослености, жестоке конкуренције приватног сектора и широко распрострањене употребе рада на даљину.
Не ради се само о новцу
У Француској војна лица остају у оружаним снагама у просеку годину дана мање него раније. У Великој Британији постоји годишњи мањак од 1.100 војника — што је еквивалент два пешадијска батаљона — иако је влада склопила уговор са приватном компанијом Цапита.
Новац игра важну улогу у томе да људи остану. Једна од водећих мера француског плана је повећање пензија интегрисањем бонуса; повећавају се и плате. Али проблем је у томе што услови услуге једноставно нису тако привлачни, са хроничним прековременим радом и месецима далеко од куће.
- Проблем није регрутовање, већ задржавање, морамо да задржимо породице - навела је на конференцији у Паризу раније ове године адмирал Лиза Франшети, шеф поморских операција америчке морнарице.
У Пољској је нова влада раније ове године најавила повећање плата за око 20 одсто у настојању да задржи војнике. Минимална месечна плата за војника расте са 4.960 злота (1.150 евра) на 6.000 злота. Као одговор на растућу претњу из Русије, пољска војска је порасла са 95.000 у 2015. на 215.000 ове године.
Војска нуди све више
Француски план укључује помоћ у проналажењу смештаја и приступ здравственој заштити и бризи о деци. Парови који обоје раде у Министарству оружаних снага, чак и ако је један цивил, моћи ће заједно да мењају посао.
У Немачкој, као део напора за јачање националне одбране, влада жели да повећа број својих оружаних снага на 203.000 до раних 2030-их - али регрутација расте веома споро.
Специјална комесарка Бундестага за оружане снаге, Ева Хогл, рекла је да је поновно увођење неког облика регрутације један од начина да се ствари преокрену, али да је циљање на жене очигледнији потез за заустављање опадања јер је потенцијал "далеко од исцрпљеног".
Закон усвојен прошле године настоји да услове учини привлачнијима, укључујући већу подршку за бригу о деци и повећање пензија.
Нема проблема само са радним временом, већ и са основном инфраструктуром.
- Када посетим трупе, више не чујем да недостају шлемови и заштитни прслуци – већ ормарићи - написао је Хогл у годишњем извештају.
Према Хоглу, поправка касарни и војних објеката коштаће око 50 милијарди евра, што је једнако половини укупног специјалног фонда који је влада створила за ажурирање својих војних снага након руске инвазије на Украјину.
Извор: Србија Данас/Б92/Пренео: И.С.