"ОРГИЈЕ ОТВАРАЊА" И "ДОНЕР УБИСТВА" Ови изрази најбоље сумирају владавину Ангеле Меркел дугу 16 година
Избеглице, руски лидер и полуголи фудбалери: већита немачка канцеларка има по нешто да каже за сваког од њих.
Ангела Меркел је 16 година провела на месту немачке канцеларке и за собом оставља позамашну заоставштину. Оно што дефинитивно неће бити део ње је ораторско умеће.
Меркел је ноћна мора за сваког новинара. Тешко ју је цитирати, ретко кад има неке духовите упадице. Чак је и сама рекла да не верује у владање држањем говора. "Идеја да нека особа може толико да гане другу речима да они промене мишљење, није нешто у шта верујем. Али је то, свеједно, дивна идеја", рекла је Меркел Шпиглу 2016.
Па ипак, после деценију и по на власти, са које одлази после избора у недељу, 26. септембра, у немачке речнике ће ући бројне фразе и кованице које је или она сама смислила или су их смислили други како би описали промене у земљи коју је водила.
КАЗНЕ ЗБОГ МОДЕРНИХ ФРИЗУРА? Фризери у Авганистану на мукама - стигла нова правила (ВИДЕО)
СПРЕМА СЕ ЧЕГЗИТ? Десничари постављају услов за учешће у Бабишовој влади - неће му бити лако!
ВАЗДУШНА СТРУЈА ИЗ АМЕРИКЕ ДОНОСИ ЕВРОПИ ГЛАД? Драматично упозорење научника - Ово се већ догодило у историји (ВИДЕО)
Меркелин ромб
Ромб који Меркел обликује прстима док се обраћа новинарима током самита или државних посета постали су њен "трејдмарк". И то случајно.
Канцеларка је, наиме, у разговору за Бригите магазин објаснила да никад не зна шта да ради са рукама па је тако смислила да прстима направи облик ромба. "Меркел-Рауте" има и извесну симболику - пре избора 2013. њена Хришћанско-демократска унија прихватила је ромб као симбол њихове снаге, поставивши огроман мозаик Меркелиних шака спојених у ромб, испред централне станице у Берлину, уз слоган "Будућност немачке је у добрим рукама".
Олаф Шолц, фаворит за место канцелара, недавно је фотографисан за насловну страницу Зидојче Цајтунга како шакама обликује ромб.
Ertüchtigen
Ова реч у Меркелином речнику, која жестоко вуче на стару Пруску, значи ојачати уз помоћ физичког вежбања. Немачка канцеларка радо је користила овај израз, нарочито током кризе еврозоне, како би илустровала оно што она види као потребу "старог континента" да се модернизује кроз економске реформе и тако буде конкурент Кини и САД.
Јавно приказивање
Англицизам "публиц viewing" увукао се у немачки језик у лето 2006. године када се "јавно приказивање" односило на емитовање фудбалских мечева националног тима током Светког купа у јавним просторима попут Бранденбуршке капије. Током Меркелине ере, пружање подршке успешној Немачкој постало је модерније него икада до тада.
Мутивација
И сама канцеларка је уживала да прати напредак фудбалског тима, што је овековечено на низу фотографија, од фотографисања са "момчади" 2006, преко неонајављене посете свлачионици 2010. то 2014. када је постала незванична маскота тима приликом победе на Светском купу у Бразуилу. Легендарни нападач Лукас Подолски описао је њене посете као "мутивацију", алудирајући на Меркелин надимак "Мајке нације".
Стрес тест
Стрес тест се користи у медицини како би се утврдио рад срца током неке напорније физичке активности. У Меркелиној ери, "стрес тест" се односио на низ економских и геополитичких криза и њихов утицај на све структуре друштва, од банака, преко владајућих коалиција до нуклеарки. Када је канцеларка 2011. одлучила да укине нуклеарне електране у земљи до 2023. године, Удружење немачких лингвистичара изабрало је "дер stresstest" за реч године.
Energiewende
"Дие Wende" значи прекретница и то је реч која у Немачкој ознаћава догађаје из лета 1989. године када су се грађани Немачке Демократске Републике мирно побунили против социјалистичког режима. Термин "energiewende" односи се на прелаз на обновљиве, "зеленије" изворе енергије. "Енергетска прекретница" и даље траје будући да се Немачка обавезала да ће прекинути испуштање гасова стаклене баште до 2045. године.
Алтернативлос
Буквалан превод био би "мањак алтернативе". Алтернативлос је Мергелина верзија реченице која се обично приписује Маргарет Тачер: "Нема алтернативе" и важила је за све, од спашавања банака, преко војних мисија у Авганистану до смањења националног дуга. Та њена фраза послужила је и као инспирација за име првој десничарској странци која је ушла у Бундестаг - Алтернатива за Немачку.
Донер-убиства
У периоду између 2000. и 2007. године, неонацистичка терористичка група Подземна мрежа национал-социјалиста (НСУ) убила је 10 људи, махом турског и курдског порекла. Како је једна од жртава био власник кебабџинице, медији су о овим убиствима писали као о "донер убиствима".
Термин је преживео као лекција како Немачка није реаговала на буђење ултрадеснице и како су власти третирале жртве као "парче места". Тек када су двојица припадника НСУ пронађена мртва после неуспелог покушаја пљачке банке у новембру 2011. полиција је схватила са ким имају посла.
Девичанска територија
"Девичанска територија" је термин којим је Меркел описала интернет 2013. године: "Интернет је девичанска територија за све нас". Људи су били збуњени њеним коментаром јер је деловало да је канцеларка тек сада схватила да интернет постоји.
Меркел је међутим помињала "девичанску територију" у контексту разговора са тадашњим председником САД Бараком Обамом и прислушкивању њеног телефона. Поента овог израза била је да је, иако је интернет широко распрострањен, злоупотребе у виду недозвољеног надзора и сајбер шпијунаже и борба против истих су биле "девичанска, неистражена територија".
Култура добродошлице
Када је 2015. Меркел одбила да затвори границе земље пред избеглицама, махом мигрантима из Сирије, термин "култура добродошлице" је искоришћен да би се описао став Немаца према новопридошлицама. Око 55 посто Немаца старијих од 16 година понудило се да на неки начин помогне мигрантима, од смештаја у њиховим домовима до тога да их уче немачки.
Можемо ми то
Немачка је снажна земља, рекла је Меркел 2015. године у покушају да умири стрхаовања јавности због све већег броја избеглица. "Мотив са којим треба да приступимо овим стварима мора да буде следећи: Успевали смо толико тога, можемо ми то", додала је."Можемо ми то" је постала Меркелина верзија Обамине "да, можемо", опуштеног коментара који је свеједно сведочио о њеној одлучности да се избори са логистичким и политичким изазовима тог времена.
Лажљива штампа
Фраза "lugenpresse" (лажљива штампа) ушла је у немачки језик у 19. веку да би се после Првог светског рата раширила захваљујући интелектуалцима који су критиковали начин на који су страни медији покривали кајзерову колонијалну власт. Нацисти су термин користили за Хитлерове критичаре. Осамдесет година касније, термин се вратио у Немачку са таласом избеглица и критикама које је Меркелина политика изазвала међу делом популације.
Дер Путинверстехер
Меркел је први Немац, "Путинверстехер" - "Шаптач Путину", неко ко разуме руског председника. Као неко ко је учио руски, Меркел је могла да часка и чаврља са руским лидером без преводиоца. Нешто фигуративније "Путинверстехер" оснодио се на оне који су гајили симпатије према Русији и противили се европским санкцијама овој земљи.
Асиметрична демобилизација
Термин је искористио аналитичар Матијас Јунг како би објаснио разлог изборног успеха Ангеле Меркел 2009. "Асиметрична демобилизација" односи се на изборну стратегију избегавања коментарисања контроверзних тема чиме се демобилишу противници и узима им се оружје за напад из руке. Термин се користи и за Меркелину владавину мимо изборних кампања али јој се обио о главу 2017. и показао као неефикасан када је ултрадесничарска Алтернатива за Немачку ушла у Бундестаг.
"Оргије отварања"
Други ковид локдаун поделио је Меркелину партију и покренуо дебату о "оргијама отварања". Израз је сковао Винфред Кречман, "зелени" премијер Баден Вуртемберга. Он је говорио да је Меркел једна од оних политичара који су упозоравали да би прерано отварање радњи, ресторана или барова могло да им се обије о главу. Многи чланови ЦДУ, укључујући и њеног наследника у странци, Армина Лашета, заговарали су "живот са вирусом" и прекид локдауна.
Гравитација
Меркел је квантни хемичар и образовање је обликовало њен политички вокабулар. Бранећи своје одлуке током пандемије пред немачким парламентом у децембру 2020. године, канцеларка је причала о опасности игнорисања конкретних чињеница.
"Одлучила сам да стгудирам физику јер сам била прилично убеђена да можете да суспендујете много ствари али не и гравитацију, не и брзину светлости. Два и два су четири чак и у Источној Немачкој", рекла је она.
На питање новинара који се закон физике односи на политику, Меркел је из топа рекла "гравитација": Без масе нема дубине.