ОВА ЗЕМЉА ЈЕ УБЕДЉИВИ ПОБЕДНИК: Са 97 милиона становника има 300 заражених, а НЕМА УМРЛИХ од короне
У овој земљи није забележен ниједан смртни исход.
Упркос томе што има дугу границу с Кином и популацију од око 97 милиона људи, у Вијетнаму је потврђено тек око 300 случајева коронавируса.
БЕБА НАЂЕНА МРТВА НА ДЕПОНИЈИ: Ђубретари је ИСТРЕСЛИ ИЗ КОНТЕЈНЕРА, нико не зна до кад је дисала
БУГАРИ НА КОЛЕНИМА: Председник изнео забрињавајуће податке - ми смо европски прваци у сиромаштву
Прошло је месец дана од последње трансмисије вируса, па су власти донеле одлуку о отварању земље. Стручњаци кажу како је Вијетнам катастрофу избегао тако што је реаговао на време.
Наиме, у Вијетнаму су увели врло строге мере које су, чини се, успеле да спрече ширење вируса. Већ почетком јануара, иако нису имали ниједан потврђен случај ковида 19, вијетнамске власти предузеле су драстичну акцију борбе против мистериозног вируса који је у том тренутку убио тек двоје људи у Вухану.
- Вијетнам је веома брзо реаговао на екстреман начин, али мере су биле врло разумне - каже професор Гај Твејтс, директор јединице за клиничка истраживања Оксфорд у Хо Ши Мину, који је сарађивао с владом на подручју сузбијања заразних болести.
Тако су уведене забране путовања, строг надзор стања и затворена је граница с Кином коју су грађани могли да пређу само уз интензивне провере на граничним прелазима. Школе су одмах затворене, да би биле отворене средином маја, пише Би-Би-Си.
Твејтс објашњава како је Вијетнам земља која има велико искуство са заразним болестима, још од појаве САРС-а 2003., до птичјег грипа 2010., као и спорадичним епидемијама богиња и денга грознице коју преносе комарци.
Због лошег искуства са заразама, тамошње власти, објашњава Твејтс, с епидемијама се носе вероватно и боље од богатијих земаља.
Једна од мера које су одмах уведене јесте да је свако ко улази у земљу био послат у двонедељни карантин, као и свако ко је имао било какав контакт с иједном зараженом особом.
Ипак, услови у карантину нису били бајни. Једна жена из Аустралије је посведочила да је морала да спава у соби у којој је био само душек, без јастука и покривача, као и само један мали вентилатор у врелој просторији.
Уведена су и масовна тестирања свих који су "завршили" у карантину, а Твејтс сматра да се за око 40 одсто случајева не би знало без тог потеза. Реч је о болесницима који су тестирани иако немају никаквих симптома, а испоставило се да су позитивни на ковид 19.
- Када имате толико асимптоматских пацијената, контрола је једина ствар коју треба да радите. Да Вијетнам није затворио те људе они би неконтролирано шетали и носили вирус - објашњава Твејтс.
Вијетнамске власти никад нису увеле потпуну блокаду земље, али су брзо реаговале на појаве жаришта.
У граду Сон Лои северно од Ханоија, више од десет хиљада људи сасвим је одсечено од остатка земље након избијања заразе, а слично се недуго касније догодило и са 11.000 становника насеља Ха Лои. Нико није смео да уђе у та насеља нити изађе из тих насеља све док најмање два недеље нема ниједног потврђеног случаја.
Иако је у Вијетнаму на снази једнопартијски режим, власти су врло добро комуницирале са народом у време кризе. Свима су слате редовне СМС поруке с најновијим информацијама о уведеним мерама и савети како да се грађанство заштити од коронавируса.
Пропаганда је, сматрају стручњаци, нацију на неки начин увела у "ратно стање", због чега је у друштву настао снажан осећај борбе против заједничког непријатеља.
Подаци о коронавирусу у Вијетнаму стога су изненађујуће мали бројеви заражених, толико да су неки посумњали у њихову истинитост, али стручњаци тврде како нема разлога сумњати у њих.
- Можда нисмо забележили апсолутно сваки случај, али заташкавања апослутно није било, у то сам сасвим уверен - каже Твејтс.
Како закључују медији, случај Вијетнама, чија се економија опоравља, а друштво враћа у нормалу, показује како су рестриктивне мере превенције најбољи начин за отклањање проблема у корену.