ОВА ЗЕМЉА СЕ БОРИ ПРОТИВ 5 ПОШАСТИ ИСТОВРЕМЕНО: Све су смртоносне, а корона је само једна од њих! (ВИДЕО)
Демократска Република Конго (ДРК) последњих година суочена је са нападом смртоносних болести, укључујући богиње, полио, маларију и еболу.
Сада се централноафричка држава, с рушењем и пренапученим здравственим системом, суочава са још једним смртним непријатељем у пандемији корона вируса.
Преминули од корона вируса се сахрањују у масовним гробницама: У Бразилу све више мртвих (ВИДЕО)
Списак места у које корона још није стигла: Како су ове државе успеле да се сачувају пошасти?
После 50 ДАНА КАРАНТИНА више од 2,5 милиона Италијана се враћа на посао, али за њих ће важити ПОСЕБНА ПРАВИЛА
- То је веома изазовно окружење у којем се све ове више болести појављују у исто време - изјавио је др Ричард Михиго, регионални координатор за развој имунизације и вакцина за Светску здравствену организацију (СЗО).
- Не бисмо требали потценити величину свих ових различитих епидемија које се дешавају истовремено у земљи у којој је сам здравствени систем веома слаб, а у неким деловима и сломљен - рекао је он.
У недавном извештају УНИЦЕФ је упозорио да је здравствени систем земље „на животној подршци“ због недостатка довољно медицинског материјала, опреме и средстава, а готово половици здравствених установа у држави недостају основе као што су чиста вода и санитарне услуге. Многа деца су "на милости и немилости убица", рекао је УНИЦЕФ.
- Наш највећи страх остаје штета коју овај коронавирус може да нанесе у земљи попут ДРЦ-а - рекао је генерални директор СЗО Тедрос Адханом и додао - Чак и кад се једно жариште угаси, ми се боримо против другог.
- Што се тиче пандемије COVID-19, наравно, забринути смо, али надамо се да ће се, уколико се људи придржавају владиних смерница, и ми будемо у стању да те смернице пренесемо људима, епидемија неће проширити - рекао је др. Абдоурахман Диало, који води програм СЗО вакцинације против еболе у ДРЦ-у.
Скоро 350 случајева коронавируса и најмање 25 смртних случајева до сада је званично пријављено у земљи, закључно са 22. априлом, према Универзитету Џон Хопкинс, још увек релативно мали број у поређењу с другим деловима света.
- То оставља "могућност" медицинским тимовима да припреме и спрече веће бројеве. Тренутно је већина случајева концентрисана у главном граду Киншаси, где су власти спровеле превентивне мере, али социјално дистанцирање у густо насељеном граду показало се тешким - рекао је Михиго.
- Борба са неколико епидемија истовремено ствара и "такмичење за ресурсе", где повећана пажња за борбу против једне болести оставља јаз у напорима да се бори против друге - рекао је Михиго.
- На пример, када је међународна пажња била усмерена на борбу против еболе 2018. године, кампања против богиња доживела је велики застој у финансирању током дужег периода, што је резултирало „експлозијом случајева - каже Михиго.
СЗО је описао епидемију ДРЦ-а као "најгору епидемију богиња на свету". Од 2019. године пријављено је преко 330.000 случајева оспица, а умрло је преко 6.200 људи, од којих најмање 5.300 деце, наводе УН.
Маларија, још једна болест која се може спречити, заразила је око 16,5 милиона људи у ДРЦ-у 2019. године, проузрокујући готово 17.000 смрти, према УН-у.
Ебола је убила више од 2200 људи у земљи и заразила 3.400 од почетка епидемије у августу 2018., углавном усредсређена на покрајине Северни Киву и Итури. Земља је била удаљена само неколико дана од проглашења краја епидемије, али неколико нових случајева се од тада поново појавило.
Медицински тимови такође покушавају да зауставе ширење колере у јужним деловима земље вакцинацијом и јачањем мера санитарне воде, рекао је Михиго. Током 2019. године пријављено је готово 31.000 случајева колере, а 540 смртних случајева, наводе УН.
У међувремену, превентивни напори у борби против полиа и жуте грознице морали су да се зауставе, док се земља припрема за борбу против коронавируса -То објашњава зашто смо у ситуацији готово као дуготрајна ситуација у којој се вишеструки избијају истовремено - рекао је Михиго.
- Систем снабдевања је такође проблем јер морате да донесете све вакцине - против оспица, жуте грознице или колере - и није лако управљати сву логистику за све ове догађаје који се дешавају у исто време - рекао је и додао - Ово је вероватно стварност провере коју имамо на терену.
- Уколико здравствене установе немају средства за пружање имунизације, исхране и других основних услуга, укључујући удаљене крајеве земље, ризикујемо да видимо да животи многе деце у Конгу буду уништени овим болестима - рекао је Едоуард Беигбедер, представник УНИЦЕФ-а у ДРЦ-у.
Међутим, упркос заостатку, науке из борбе са оним вишеструким епидемијама и системима који су примењени већ помажу напорима да се заустави ширење коронавируса, рекао је Михиго.
- Током еболе изгубили смо многе здравствене раднике због те болести, тако да је земља научила много тога како да примени строге мере превенције инфекције - рекао је Михиго и наставио - Мислим да ће ово бити нешто повољно у борби за корону.
Михиго је рекао да је тренутно окружење такође другачије јер људи разумију да се суочавају са глобалном пандемијом и зато заједнице вероватније усвајају препоручене превентивне мере.
- Сада људи знају да то није нешто што постоји само у њиховој земљи. Они гледају вести, виде како буквално утичу све земље на планети. Тако људи схватају да је то стварна претња - рекао је Михиго.
Географски информациони систем (ГИС) који је имплементиран за надгледање полиомије могао би се користити и као средство у борби с корона вирусом. Неке од мера за спречавање корона вируса које је влада спровела, попут ограничене циркулације између провинција, привремено затварање граница и ограничавање међународних летова такође помажу.
- Пандемија-Цовид-19 од нас захтева да радимо заједно. Заиста захтева мултисекторски приступ целокупном друштву и успећемо једино ако сав свој рад спојимо заједно - рекао је др Матшидисо Моети, СЗО Регионални директор за Африку, 9. априла.
Скоро 3,3 милиона деце у ДРК имају "незадовољене виталне здравствене потребе", а 9,1 милиона деце, или скоро сваком петом млађем од 18 година, треба хуманитарна помоћ, показују последње процене УНИЦЕФ-а.
Поред тога, континуирано насиље милиција на североистоку, укључујући нападе на здравствене домове, угрожава животе и становника и здравствених радника. Скоро милион људи морало је сам да напусти своје домове у 2019. години, саопштила је агенција УН, што отежава приступ медицинској њези и превенцији.
Осим тога, власти упозоравају да би вирус могао такође "ослободити економску и социјалну девастацију" и довести до кризе сигурности хране изазване поремећеном пољопривредном производњом и увозом хране. Пројекти Светске банке на подсахарској Африци претрпет ће прву рецесију у 25 година, јер се очекује да ће економски раст нагло пасти 2020. године због корона вируса.
- Све земље морају брзо убрзати и повећати свеобухватни одговор на пандемију, укључујући одговарајућу комбинацију доказаних мера јавног здравља и физичког дистанцирања - рекао је др Ахмед Ал-Мандхари, регионални директор СЗО за Источни Медитеран.
- Африка још увек има прилику да смањи и успори пренос болести - рекао је он.
НИ РЕЧИ О КОРОНИ: Док цео свет бруји о здрављу Ким Џонг Уна, живот у Северној Кореји се ОДВИЈА НОРМАЛНО
"Тек смо на почетку пандемије": Ангела Меркел изнела забрињавајуће тврдње
КОРОНА СЕ ВРАТИЛА У КИНУ? Откривено ново ЖАРИШТЕ вируса у овој провинцији
ЦЕО ЗАПАД ГЛЕДА У МОСКВУ: Руси развијају методу лечења короне помоћу хелијума!
"Буквално ће нам требати на хиљаде људи да уђемо у траг зараженима": Њујорк ангажује трагаче за праћење контаката