Овако гас стиже до Србије и још шест земаља, Руси спречили потпуну катастрофу: Шта се дешава на Турском току?!
У јеку све веће енергетске кризе у Европи, званична Москва је објавила да су украјинске снаге покушале да изведу напад на гасовод Турски ток.
Овим путем руски гас стиже до Турске и Европе, а сада се наводно налази на мети Украјине.
Кијев, са друге стране, није желео уопште да коментарише ове наводе, те је немогуће утврдити шта се тачно сада дешава на Турском току, путем ког гас стиже и до Србије.
Русија је у понедељак саопштила да је оборила девет украјинских дронова који су покушали да нападну део инфраструктуре гасовода Турски ток, којим руски гас тече ка Турској и Европи.
Руско Министарство одбране тврди да је напад био усмерен на компресорску станицу у Краснодарском региону на југу Русије.
Објекат је, наводно, наставио нормално да ради и није било жртава.
Руси тврде да је Турски ток на мети Кијева
Бројни светски медији, укључујући агенцију, нису могли да утврде истинитост ових тврдњи, док из Украјине није било никаквог коментара.
У саопштењу званичне Москве се наводи да су фрагменти који су падали са једног дрона изазвали мању штету на згради и опреми мерне станице на компресору, али да су екипе за ванредне ситуације брзо санирале штету.
Уколико је истина да је сада гасовод Турски ток на мети, то може додатно да погорша енергетску ситуацију у Европи, која је већ уздрмана након што је обустављена испорука руског гаса кроз Украјину, што засад највише утиче на Молдавију.
Када је реч о гасоводу Турски ток, он почиње од компресорске станице Рускаја (Руска) изван града Анапе и иде Турске, а затим ка Европи.
Компресорске станице се користе за стабилизацију притиска и протока гаса.
Турски ток испоручује гас и до Србије
Турски ток представља последњу руту Русије за снабдевање Европе гасом.
Гасовод Турски ток испоручује руски природни гас у неколико земаља југоисточне Европе.
Састоји се од два гасовода: један снабдева Турску, а други бројне европске земље:
Турска: Примарни прималац гаса кроз први гасовод
Бугарска: Улазна тачка руског гаса у Европску унију преко Турског тока
Србија: Гас протиче кроз Бугарску и наставља ка Србији преко наменског гасовода
Мађарска: Гас из Турског тока стиже у Мађарску, пре свега преко Србије
Северна Македонија: Добија руски гас преко продужетка гасовода Турски ток
Босна и Херцеговина: Повезана на систем преко мрежне гране у Србији
Грчка: Добија руски гас директно из Турског тока
Уздрмана енергетска стабилност у Европи
Информације о потенцијалним нападима на Турски док само су једне у низу лоших вести када је реч о енергетској ситуацији у Европи.
Првобитно је 1. јануара 2025. године прекинут доток руског гаса кроз Украјину, јер Кијев није желео да обнови уговор са Гаспромом.
Овакав развој догађаја највише утицаја има на Словачку, чији је премијер Роберт Фицо у вербалном рату са украјинским председником Володимиром Зеленским, али и на Молдавију.
До великих проблема у Молдавији дошло је само неколико сати након што је Гаспром објавио да је прекинут доток руског гаса кроз Украјину.
Отцепљени молдавски регион Придњестровље остао је без грејања и топле воде јер је Русија престала да испоручује гас.
Придњестровље је руска енклава која се одвојила од остатка Молдавије након распада Совјетског Савеза 1991. У енклаву је стизао руски гас преко Украјине, али је тај пут снабдевања заустављен.
Становници су позвани "да се топло облаче, окупљају чланове породице у једној просторији, окаче ћебад или дебеле завесе преко прозора и балконских врата и користе електричне грејалице".
До истека уговора о транзиту гаса са Украјином, Русија је снабдевала Молдавију са око две милијарде кубних метара гаса годишње, и то преко Придњестровља.
Зеленски је истакао да Украјина може да помогне Придњестровљу слањем угља, али да до сада није добила одговор тамошњих власти, док Русија тврди да компанија Молдовагас има дуговања према Москви и да је због тога обуставила испоруку гаса Молдавији.
Поред тога, Америка је увела велики пакет санкција који је усмерен на енергетски сектор Русије, а на листи се нашла и Нафтна индустрија Србије (НИС).
Аналитичари истичу да је ово један од највећих, ако не и највећи пакет санкција који је Америка увела Русији, а обухваћени су и бродови "флоте из сенки", односно они за које постоје информације да превозе руску нафту упркос санкцијама.
Експлозије на Северном току
Ово, такође, није први пут да се помиње диверзија на руским гасоводима.
Најпознатији случај је свакако Северни ток 2, гасовод између Русије и Немачке, којим је руски гас стизао до Западне Европе.
У септембру 2022. године, експлозије су оштетиле гасоводе Северни ток 1 и 2, који су били пројектовани за транспорт природног гаса из Русије у Немачку преко Балтичког мора.
Истраге Немачке, Шведске и Данске закључиле су да су експлозије биле намерне радње саботаже, али нису дефинитивно идентификовале починиоце.
Појавило се неколико теорија о одговорности за напад:
- Проукрајинска група: У марту 2023. године извештаји су указивали да је иза саботаже можда стајала проукрајинска група. Немачке власти издале су налог за хапшење украјинског држављанина, идентификованог као "Володимир З", осумњиченог за умешаност. Он је наводно био у тиму од шест људи, који је користио изнајмљену јахту за постављање експлозива на цевоводе. Украјински званичници су негирали било какву умешаност
- Дуга рука Русије: Неки аналитичари сматрају да је Русија могла да саботира сопствене гасоводе како би додатно дестабилизовала европска енергетска тржишта и повећала политички притисак. Међутим, нема доказа за ове тврдње
- Западни утицај: Постоје спекулације да су западне земље, попут Сједињених Држава или Уједињеног Краљевства, можда биле укључене у напад. Обе земље су ово демантовале
Истраге су и даље отворене, а коначни закључци у вези са тим ко је одговоран за експлозије нису донети.
Србија Данас/Блиц