"ОВДЕ ЋЕ ПАСТИ ПРВА НУКЛЕАРНА БОМБА" Доктор Пропаст најавио највећу мегапретњу за човечанство
Американац Нуријел Рубини, један од најпознатијих економиста данашњице, у опсежном интервју говорио је о мегапретњама које угрожавају нашу будућност
Рубини је предвидео финансијску кризу 2008. године, а због песимистичних предвиђања стекао је надимак "доктор Пропаст", али он би више волео да га зову доктор Реалиста.
Појаснио је да су претње о којима је писао у новој књизи стварне.
РУСИЈА ЋЕ У ОВОМ СЛУЧАЈУ УПОТРЕБИТИ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ! Речи Медведева терају страх у кости: То ће бити директан РАЗЛОГ
АМЕРИКА И ЕМИРАТИ СКЛОПИЛИ МОЋНО ПАРТНЕРСТВО: Раде на пројекту од општег значаја за човечанство - 2035. година КЉУЧНА
ЖЕСТОКИ НЕРЕДИ У ФРАНЦУСКОЈ: Демонстранти се сукобили са полицијом, па их гађали ватрометима - ситуација као на БОЈНОМ ПОЉУ (ВИДЕО)
- Шездесете и седамдесете године провео сам у Италији. Тада није било забринутости због нуклеарних претњи, нико није помињао климатске промене и глобалну пандемију. Није било говора о томе да ће роботи преузети наше послове, живели смо у стабилним демократијама, чак и ако нису биле савршене. Јавни дуг није био висок, нисмо имали престару популацију. То је свет у којему сам одрастао. Данас морам да бринем о свему томе -појаснио је он у интервјуу "Шпиглу".
Испричао је како је недавно у Вашингтону на састанку ММФ-а економски историчар Нил Фергусон коментарисао како бисмо имали среће да нас погоди криза попут оне из 70-тих, а да не буде рата као 40-тих. На истом састанку су саветници за националну безбедност изразили забринути због уплитања НАТО-а у рат између Русије и Украјине.
- Управо сам јутрос прочитао како Бајденова администрација очекује да Кина ускоро нападне Тајван. Искрено речено, Трећи светски рат заправо је већ почео, свакако у Украјини и у интернетском простору - тврди Рубини.
У разговору је изнео став да би политичари требало прво да се побрину за рат у Украјини, а тек потом да решавају кризу у Ирану, Израелу или Кини. Истовременое би морали размишљати о инфлацији и рецесији, односно стагфлацији.
- Еврозона је већ у рецесији и мислим да ће бити дугачка и ружна. У Великој Британији је још горе - тврди он.
Говорећи о пандемији, споменуо је како је ситуација под контролом, али да би се ускоро могле појавити нове варијанте covida-19. Каже да су климатске промене "успорена катастрофа која се убрзава". За сваку од 10 претњи које описује у својој књизи, како је рекао, може изнети десет примера који се догађају у овом тренутку, не у далекој будућности.
Потом је на неколико примера говорио о претњи која се тиче климатских промена.
- Љетос је владала суша у свим деловима света, па тако и у САД-у. У близини Лас Вегаса суша је била толика да су тела мафијаша из 50-тих пронађена у исушеним језерима. У Калифорнији фармери продају своја права на воду јер им је то профитабилније него да нешто узгајају. На Флориди више не можете осигурати кућу на обали. Половина Американаца мораће да се пресели на Средњи запад или у Канаду. То је наука, а не нагађања -рекао је.
Друга претња коју у својој књизи описује тиче се односа САД-а и Европе. Тврди да би Америка на Еуропу могла да изврши притисак с циљем да ограничи економске односе с Кином јер не жели да угрози америчку војну присутност на континенту. Тврди да се такав сценарио већ одиграва.
- САД је донео нове прописе којима се забрањује извоз полуводича кинеским компанијама за вештачку интелигенцију (АИ), војну употребу или квантно рачунарство. Европљани желе да настав4 пословање са САД-ом и Кином, али то неће бити могуће због питања националне безбедности. Трговина, финансије, технологија, интернет: све ће се поделити на два дела -тврдио он.
Амерички економиста коментарисао је како је Немачка јако грешила јер се у великој мери ослањала на енергију из Русије.
На молбу да упореди кризу из 70-тих година прошлога века, када је свет такође проживљавао енергетску кризу, високу инфлацију и стагфлацију, с данашњом ситуацијом рекао је да је данас пуно теже.
- У то време нисмо имали толико јавног и приватног дуга као данас. Ако централне банке подигну каматне стопе у борби против инфлације, то ће довести до банкрота многих ‘зомби‘ компанија, банака у сецни и државних институција. Осим тога, нафтну кризу узроковало је пуно више геополитичких шокова него тада. Замислите само какве би последице имао кинески напад на Тајван, који производи 50 одсто свих полупроводника на свету, од чега 80 одсто врхунских. То би био глобални шок. Данас пуно више зависимо о полупроводницима него о нафти - упозорио је Роубини.
У својој књизи као највећу мегапретњу описује климатске промене.
- Морамо да бринемо о свему истовремено, јер су све те мегапретње повезане међусобно. Један пример: тренутно нема начина да се значајно смање емисије ЦО2 без економског пада. Иако смо 2020. имали најгору рецесију у 60 година, емисије стакленичких гасова пале су само за 9 одсто. С друге стране, без снажног економског развоја, нећемо моћи да решимо проблем дуга. Дакле, морамо да пронађено друге начине за раст без емисија стакленичких гасова- рекао је.
Изразио је забринутост у опстанак демократије против ауторитарних система попут Русије или Кине. Подсетио је да су демократије крхке када се догађају велики шокови у свету, додајући да се увек нађе неки мачо мушкарац који каже да ће ‘спасити државу" и онда кривицу свали на странце.
Тврди да је Владимир Путин управо то направио с Украјином.
- Ердоган би идуће године то могао направити с Грчком, могао би покушати створити кризу јер му иначе пријети пораз на изборима. Ако се Доналд Трамп опет кандидује и изгуби изборе, могао би овогј пута отворено да позове присталицеда нападну Капитол. Могли бисмо сведочити насиљу и правом грађанском рату у САД-у. Ситуација у Немачкој изгледа релативно добро. Али не знамо што ће се догодити ако економија почне да слаби и људи гласају за десничаре -испричао је.
Рубини је на крају разговора изнео могући сценарио у случају нуклеарног рата.
- Током пандемије нисам бежао у Хемптонс или Мијами попут многих других. Остао сам овде, сведочио демонстрацијама, волонтирао да помогнем бескућницима. Свакодневно сам сведочио очају многих пријатеља уметника који су изгубили посао па нису могли да плаћају станарину. Остаћу у Њујорку чак и ако га погоди ураган који може довести до насиља и хаоса. Морамо се суочити са светом какав јесте. Чак и ако дође до нуклеарног рата. Јер прва бомба пала би на Њурок, а следећа на Москву -упозорио је.