ОВЕ ЗЕМЉЕ ПОСТАЈУ ПАКАО ЗА ХРИШЋАНЕ: Људи само гледају да сачувају ГЛАВЕ НА РАМЕНИМА!
Долазак џихадиста унео је немир међу хришћанима у ове две земље. Они који су се спасили надају се повратку својим домовима када екстремисти буду поражени.
Сви смо сведоци стравичних размера рата у Сирији и Ираку који траје довољно дуго да можемо говорити о његовим последицама. Тема јесте тежак положај становника Сирије и Ирака, припадника хришћанских верских заједница. Можемо са сигурношћу тврдити да је њихов статус у ове две блискоисточне државе у веома лошем положају. Овај положај нарушавају различите екстремистичке исламистичке групе попут Исламске државе и Ал Нусра фронта чији припадници по кратком поступку лишавају живота све оне, шта више, држављане Сиријце хришћанске вере или припаднике шиитских, алевитских, друзиских, јазидских и осталих верских мањина, само зато што исповедају своју веру и имају обичаје који нису искључиво везани за сунитски ислам. Каква ће бити судбина хришћана у Сирији и Ираку остаје нам да видимо и да се надамо и молимо бољим данима за тамошњи напаћени хришћански народ.
БЛИЖИ ИМ СЕ КРАЈ: СИРИЈСКА ВОЈСКА почела офанзиву на ВОЈНУ АКАДЕМИЈУ коју држе милитанти
Хришћанство у Сирији
Хришћани су мањина и у Сирији и у Ираку. Традиционално их је више живело и живи у Сирији, док су у Ираку сконцентрисани у већим градовима, попут Багдада, Мосула, Басре и градова на северу земље где углавном живе Курди. Подручја под окупацијом џихадистичке Исламске државе су систематски очишћена од хришћана (данас Мосул и Рака), Јазида, шиита, алевита и осталих мањинских верских заједница.
У овим областима следи смртна казна сваком ко се изјашњава или се за њега поуздано зна да је хришћанин, на шта указују и снимци јавних погубљења у градовима под окупацијом џихадиста попут Раке, Мосула, раније Палмире, итд.
НОВИ УЖАС У АЛЕПУ: Терористи Исламске државе употребили хемијско оружје
Хришћанство је према предању и веровању у ову земљу донео апостол Павле. Дамаск је град у коме су се могле видети бројне хришћанске светиње, од којих су данас многе срушене током рата који још увек траје. Највише верника има Антиохијска православна црква (више од милион верника, пола милиона њих живи у Либану), а друга по величини је Јерменска католичка црква.
Хришћани су традиционално насељавали градове: Дамаск, Алеп, Латакију и Хаму. Хомс је био други по величини хришћански град у Сирији, из кога су многе породице морале да беже пред налетом убилачких хорди радикалних исламиста.
ТАНДЕМ ЛАВРОВ-КЕРИ О СИРИЈИ: Вашингтон иницирао разговоре о Алепу!
Хришћанске цркве у Сирији
Остале хришћанске цркве су: Гркокатолици, Јакобити, Сиро-католици, Јермени-Грегоријанци, Маронити, протестанти и Римокатолици латинског обреда. Хришћани су дали велику и значајну подршку сиријском председнику Башару Ал Асаду због борбе против радикалних џихадиста, јер је то једини начин којим обезбеђују свој опстанак. Једино је Асад тај који може пружити спас хришћанском народу.
Око 72% сиријског становништва су муслимани, сунити. Муслимани Алевити (Alawi) чине 14% становништва, хришћани око 12%, а муслимани шиити и Друзи чине остале верске мањине.
Алевити
Алевити (Alawites) представљају екстремни органак шиитског исламског правца. Они углавном насељавају провинцију Латакију, дуж обале Средоземног мора на западу земље.
ДАЈУ СТРАТЕШКУ НАДМОЋ СИРИЈСКОЈ ВОЈСЦИ: Овако дејствују ТУ-22 СТРАТЕШКИ БОМБАРДЕРИ (ФОТО/ВИДЕО)
Хришћани
Заједница хришћана у Сирији броји око 2.5 милиона људи и већином су православци. Око 1.1 милион сиријских хришћана чине православни Грци, око 700 000 хиљада су православни Сиријци, око 200 000 су Јермени, а 400 000 хришћана су католици. Већина хришћана у Сирији живи у градовима Алепо, Дамаск, Хомс, Латакиа, Саиднаја и Тартус.
Друзи
Друзи су такође припадници једног облика ислама, тј. религије која представља комбинацију различитих вера. Друзи су настали из шиитског огранка ислама у XI веку. Они користе арапски језик и називају себе муслиманима, иако их углавном муслимани не сматрају припадницима ислама. Они живе на крајњем југозападу Сирије, и у околини градова Хомс и Дамаск.
ЛОВ НА КОРИДОРУ: Погледајте како СИРИЈСКА ВОЈСКА уништава ТЕРОРИСТЕ на улазу у АЛЕП (ФОТО) (ВИДЕО)
Статус религије у Сирији
Ислам није званична државна религија у Сирији. Међутим, према новом Уставу Сирије од 2012. године, председник Републике мора бити припадник ислама. Такође, у Уставу Сирије предвиђа се да ће држава поштовати све религије и да ће обезбедити слободу вршења верских обреда који не нарушавају јавни ред. Устав предвиђа и да ће статуси верских заједница бити заштићени и поштовани.
УДРУЖЕЊЕ НЕОЧЕКИВАНОГ: Москва и Вашингтон склапају САВЕЗ у Сирији!
Хронологија насиља према хришћанима у Сирији је почела 2012.године и она је изгледала овако:
У јануару 2012. двојица хришћана у Дамаску су убијена у реду за хлеб а трећи на другом месту у граду; у фебруару 2012. милитантни исламисти су у унутрашњости извукли из аутомобила једног хришћанина и хладнокрвно га убили; у јулу 2012. самозвана „Исламска бригада“ је у Дамаску погубила хришћанску породицу; у августу 2012. у два напада милитантних исламиста на хришћане у унутрашњости Сирије погинуло је 34 хришћана; у октобру 2012. у неколико напада широм Сирије убијено је 35 хришћана; у новембру 2012. убијено је двадесет православних хришћана у цркви у Алепу; на новогодишњу ноћ 2012/2013. одрубљена је глава хришћанину и бачена псима у Рас ал Ајну...
ПУСТИЊСКИ ЛАВОВИ: Сиријска војска ОДБИЛА СВЕ НАПАДЕ терориста
Крвава 2013.година
У јуну 2013. одрубљена је глава римокатоличком монаху, православни свештеник је мучен до издисаја, још двојици хришћана од којих је један био свештених су одрубљене главе а злочин је забележен на видео запису, у нападу самоубице на цркву у Дамаску погинуло је четворо хришћана; у августу 2013. широм Сирије су убијени један италијански свештеник и једна млада хришћанка, такође 18 хришћана страдало је у нападу на цркву у Џарамани, затим је само у једном дану у два одвојена напада на хришћане у Хомсу и Ал Хасни убијен 21 хришћанин; у септембру 2013. у нападу исламиста на хришћанско насеље Малула убијено је 15 а рањено 33 хришћана.
Погледајте како РУСКИ СТРАТЕШКИ БОМБАРДЕРИ разарају ПОЛОЖАЈЕ ЏИХАДИСТА! (ВИДЕО/ФОТО)
Егзодус хришћана и спасилачка рука Башара ал Асада
Због ужаса грађанског рата у Сирији, на стотине хиљада хришћана је избегло из земље, углавном у суседни Либан, да би се спасили крвожедних џихадиста. Чувен је пример хришћанског насеља Малула која је дуго одолевала џихадистима, када им је у последњем тренутку у помоћ стигла сиријска војска и тада су одбранили град и живаљ који се тамо затекао.
Једини гарант спаса за сиријске хришћане који су упркос свему одлучили да остану у својој земљи јесте Башар Ал Асад, али су истовремено и они његов кључни стуб одбране. Томе у прилог иде податак да се борци Сиријске социјал-националне странке ( православни хришћани) срчано боре за слободу Сирије и опстанак Башара Ал Асада на власти.
ЖЕСТОКИ УДАРИ: Руски бомбардери уништили шест великих складишта ИС у Сирији
Хришћанство у Ираку
Што се тиче положаја хришћана у Ираку, треба рећи да је хришћанство у овој земљи присутно од самог постанка, тачније првог века. Апостоли Тома и Тадеј су заслужни за његово ширење у ова подручја. Број хришћана у Ираку до 2003.године износио је око 1,5 милиона (5 одсто), након почетка рата број је спао на око 800 хиљада. Према проценама, популација хришћана је из године у годину бивала све мања, да би током 2013.године хришћани бројали око 450 хиљада душа.
ЖЕСТОКИМ УДАРОМ С ЈУГА: Курдске и ирачке снаге кренуле у офанзиву на Мосул (ВИДЕО)
Англо-америчка инвазија као почетак страдања хришћана
Након инвазије коалиционих Англо-америчких снага на Ирак 2003., порасло је насиље против хришћана. Постали су жртве отимања, мучења, бомбашких напада и убијања. Неки хришћани били су присиљени да пређу у ислам под претњом убиства или протеривања.
Крвава улога Ал Каиде
Само је Ал Каида од 2003. до 2011. напала више од 60 цркава; у августу 2004. у бомбашким нападима у време недељне службе нападнуто је седам цркава а погинуло је 18 хришћана (догађај је познат као „Крвава недеља“); у октобру 2006. исламисти су одрубили главу и удове монофизитском свештенику; у јуну 2007. у цркви су убијени секретар халдејског архиепископа и још тројица хришћана; у јануару 2008. извршени су координирани напади на девет цркава у Багдаду, Мосулу и Киркуку; у фебруару 2008. убијен је халдејски архиепископ Павле Фараџ Рах; у априлу 2008. убијен је још један монофизитски свештеник, а у фебруару 2010. у двонедељним нападима на хришћане у Мосулу погинуло је најмање 18 хришћана; у октобру 2010. исламисти су упали на недељну мису у Багдаду, заточили 100 хришћана а потом активирањем бомбе убили 58 и ранили десетине верника у цркви.
ОД НЕПРИЈАТЕЉА ДО НАЈВЕЋЕГ АСАДОВОГ САВЕЗНИКА: Они чувају Сирију, ХРИШЋАНСКИ народ и светиње
Немир и страх за будућност хришћана у Ираку
Данас су хришћани Ирака у великом страху од Исламске државе али и због онога шта ће се тек догађати. Сматрају да им се не пише добро, јер која год опција да победи они ће бити у мањини и биће подвргнути дискриминацији и физичким нападима. Ипак сви ирачки хришћани срчано ишчекују скорашњи крах и пропаст Исламске државе и надају се неким бољим временима за њихову заједницу и повратку домовима у још увек окупираним местима око Мосула и у самом граду, као и у другим градовима.