ОВО ЈЕ ЈЕДИНО МЕСТО НА ПЛАНЕТИ ГДЕ НЕМА КОРОНЕ: Придржавају се једне мере и у њој лежи тајна успешне борбе (ВИДЕО)
Антарктик је месецима одвојен од остатка света, иако није забележен ниједан случај коронавируса. Па зашто истраживачки тимови следе мере изолације да се боре против вируса ако вероватно не постоји на континенту?
"Случај Covida-19 овде може бити катастрофалан", рекао је Прадип Томар, лекар за истраживачку мисију у индијској бази Барати на Антарктику, за BBC.
"Зато предузимамо и карантинске мере. Осећамо као да смо изоловани унутар изолације. Превенција је много боља од лечења. "
НАУЧНИЦИ РЕШИЛИ МИСТЕРИЈУ: Ево зашто је дошло до ТАЈАНСТВЕНОГ ПОМРАЧЕЊА МЕСЕЦА које је оставило свет у мраку!
Људи широм Европе МАСОВНО СЕ ЖАЛЕ НА ОВЕ СИМПТОМЕ: Зашто од короне боли глава и губи се чуло мириса?
Да је у овој истраживачкој бази било епидемије, било би катастрофално. Немогуће је ићи било где другде, медицинске установе су ограничене, а вероватноћа да се прошири на друге била би велика. И тако, упркос томе што се налазио на једином континенту без иједног случаја коронавируса, тим од 23 људи који су били у операцији налази се у карантину од фебруара.
Свако ко дође на Антарктику мора ући у обавезни карантин 14 дана. У случају да неко почне да показује симптоме Covid-19 на Антарктици, мора одмах да оде у изолацију, као и сви са којима је имао контакт.
На Антарктику има 29 држава са базама, а пре увођења карантина у базу Барти редовно су посећивале суседне експедиције. Подигла би се државна застава посетилаца и различити тимови би заједно прослављали важне државне дане. А ако је једној од база потребна опрема, позајмио би је од својих комшија.
"Овај ниво хармоније међу народима не постоји у стварном свету", каже др Томар. Међутим, никога из других објеката није видео од почетка марта, када су заједничке активности паузиране.
Када је др Томар 15. новембра 2019. године стигао у базу Барати како би проучио психолошке ефекте поларне експедиције на истраживаче, свет је био приближно исти као и увек. Сада, каже, постоји стална забринутост, коју додатно подстиче недостатак података о коронавирусу - и стална забринутост за њихове породице код куће.
Др. Томар и његове колеге имају само нејасну представу о томе шта глобална пандемија и карантин заправо подразумевају. Ослања се на информације које му свакодневно преносе пријатељи и породица. Тешко је замислити неке последице социјалног дистанцирања.
"Моји пријатељи су ми рекли да преживе у ситуацији попут наше, да су код куће изоловани", каже он и додаје да је немогуће замислити да цео свет излази са маскама на лицу.
Уз карантинске мере широм света, путовање у базу и из ње могло би постати тешко. А то би могло значити да ће научници морати да остану месецима дуже него што су очекивали у хладној и неприступачној клими.
Будући да живе на тако незгодном месту, свесни су како се људи носе са затвором. Сви раде код куће током боравка у бази. Нема продавница, нема могућности за лежерну шетњу, а напољу постоји опасност од пада температуре до -40 ° Ц.
Цео тим у Баратију прошао је свеобухватну обуку пре доласка како би научио како ментално и физички преживети антарктичке зиме. Због сталне социјалне изолације и недостатка сунчеве светлости, прети ризик од депресије. На континенту где многи зимски месеци пролазе без сунчеве светлости, одржавање редовног сна може бити тешко.
"Овде подстичемо људе да практикују добру хигијену спавања", каже др Томар.
Када је доктор Томар стигао, био је свестан опасности од пејзажа Антарктика. „Постоји стална животна опасност када сте овде“, каже он. "Огромне ледене плоче пуне су скривених пукотина у које могу упасти."
Али већина чланова тима још се више боји људи код куће него за себе. "Искрено желим да тренутно могу да служим својој земљи", рекао је Томар за BBC.
„Нико никада није био сведок сличне кризе у току. Надам се да ћемо поново видети исти свет када се вратимо кући".