ЦИА МУЧИ МУКУ СА КИНОМ: Убијено 30 америчких шпијуна, откривено како се Вашингтон довија да сазна намере Пекинга
ЦИА и друге обавештајне агенције почеле су смањивати издатке за борбу против тероризма како би се усредсредиле на кинеску владу.
После две деценије лова на терористе, америчка обавештајна заједница, вредна 100 милијарди долара годишње, преквалификује особље и преуређује моћну шпијунску машинерију како би се припремила за могући сукоб с великим потенцијалним противницима.
"Запад убрзано губи тло под ногама у Африци" Ове четири земље преузимају примат на "црном континенту"
РАТ ПРОТИВ ХЕЗБОЛАХА МОГАО БИ ПОЧЕТИ СВАКОГ ТРЕНА?! Убиство иранског генерала провокација Јерусалема за оно што тек следи
Си Ђинпинг: "Одлучно спречити сваки покушај одвајања Тајвана, домовина се мора ујединити"
Јачање мреже шпијуна усмерених на Кину један је од циљева велике, али углавном тајне промене у ЦИА и њеним сестринским америчким обавештајним агенцијама, сазнаје "The Wall Стреет Јоурнал".
- Приступамо НР Кини као глобалном приоритету, више него удвостручивши прорачунска средства посвећена мисији у Кини у протекле три године и успоставивши Кинески мисијски центар као једино ЦИА средиште у земљи за координацију напора целе агенције по овом питању - истиче директор ЦИА, Вилијам Бернс, у интервјуу за WSJ.
Пекинг је Вашингтону извукао тепих под ногама кад је пре десет година разоткрио велику мрежу страних шпијуна у Кини. Према истрази "Њујорк Тајмса", влада НР Кине успела је да убије или затворити 18 до 20 извора ЦИА од 2010. до 2012. године.
Из добро поузданих извора спомиње се још већи број, најмање 30 убијених шпијуна ЦИА, у двогодишњем раздобљу. Америчка влада никад није јавно признала губитак својих кинеских агената.
Недостатак агената ЦИА у Кини оставио је САД у мраку око тога што кинески вођа Си Ђинпинг, смера по питању Тајвана, али и осталих планова.
- Уопште немамо прави увид у планове и намере руководства у Кини - признао је бивши званичник обавештајне службе.
Уместо информација из прве руке од извора, Вашингтон податке прикупља помоћу алата за прислушкивање комуникација и шпијунских сателита који прате кинеско војно распоређивање и планове модернизације. Уз то, америчко знање о Сијевим плановима долази углавном из закључака и анализирања његових јавних изјава.
После 2020. ЦИА и друге обавештајне агенције почеле су смањивати издатке за борбу против тероризма како би се усредсредиле на кинеску владу.
Убрзо након што је постао директор 2021. Бернс је основао мисијско средиште за Кину, које окупља најбоље обавештајне аналитичаре и технолошке стручњаке. Директор ЦИА-е такође одржава недељни састанак посвећен Кини, окупљајући највише званичнике у својој канцеларији на седмом спрату у седишту агенције у Вирџнији.
Агенција такође подстиче људе који већ раде у ЦИА да науче мандарински језик и активно запошљава говорнике мандаринског. Такође, све се више траже и стручњаци у новим технологијама. Наиме, америчке обавештајне службе морају пратити напредак Кине на различитим подручјима, од вештачке интелигенције до синтетичке биологије.
Последњих година је нарасло супарништво САД и Кине на подручјима попут квантног рачунарства, нуклеарне фузије и ретких минерала. Кина је такође појачала властиту шпијунажу, неретко користећи друштвене мреже попут LinkedIna за контактирање и регрутовање бивших америчких обавештајних званичника.
Бурнс је 2021. основао јединицу усредсређену на нове технологије те укључује сарадњу с приватним сектором. Много тога што америчке обавештајне агенције треба да знају скривено је наочиглед и може се пронаћи у све већој бази обавештајних података отвореног кода, која представља нове изазове за америчке обавештајне службе. Подаци отвореног кода укључују милијарде објава на друштвеним мрежама, велике, комерцијално доступне базе података и академске радове.
Амерички обавештајци тренутно до велике већине података о Кини долазе путем електроничког "њушкања", односно пресретања телефонских позива, е-поште и других облика дигиталне комуникације. Таква обавештајна сигнализација ретко може заменити шпијуне у проналажењу правих намера или слабости противника, истичу амерички званичници.